Foto: Thinkstock.com

Přirozenost jako omyl

Ochota nesmířit se s tím, co je „přirozené“, stojí u základů veškerého lidského pokroku.

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan
Psycholog

15. 12. 2014

Člověk sice vzešel z přírody, ale zároveň na světě neexistuje větší protipól přírody, než je člověk a jeho činnost. Ano, některé věci jsou přirozené. Není však žádný důvod se domnívat, že přirozené znamená dobro a nepřirozené zlo. Tvrzení o přirozenosti je tak používáno jako argumentační faul, neboť nese s sebou implicitní hodnotové stanovisko, podle nějž to, co je v souladu s přírodou, je dobré či správné.

Pokud o něčem řekneme, že je to přirozené, míníme tím, že je to něco, co je v souladu s tím, "jak by věci měly být". V tomto smyslu většinou hovoříme o dvou typech přirozena: něco, co je v souladu s lidskou tradicí, či něco, co je v souladu s přírodním řádem.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Kruh v písku

Umělecký obraz v člověku s odstupem může otevřít další nečekané dveře.

9 min

Smích a nevědomí

Humor je nejzralejší psychickou obranou. Dokáže nás osvobodit od tíhy života.

13 min

Konflikty s klidem

Asertivita je protipólem agrese a submisivity. Jak na zralou komunikaci?

19 min

Paralelní světy

Mezi rodiči a dětmi dnes není jen generační propast. Máme tu zmatení jazyků.

18 min

Hádkou k blízkosti

Když projevíme svoje emoce a potřeby, dáváme druhému příležitost, aby nás uviděl.

14 min

15. 12. 2014

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.