Ve svém okolí často sleduji, jak práce negativně ovlivňuje naše zdraví. Někteří mají kvůli pracovnímu stresu vysoký tlak a nebezpečně přibírají. Tělo zrcadlí náš duševní život a pokud nás práce příliš pohltí, jako by se to ukázalo i na našem těle. Jak to ale ve skutečnosti funguje?
Kdo je v ohrožení a jak se mu případně vyhnout? Německý lékař Johannes Siegrist, jenž se specializuje na souvislosti zdraví a práce, začal svůj výzkum u mladých mužů, kteří zdánlivě z ničeho nic kolem čtyřicítky prodělali první infarkt. Zjistil, že se v jejich příbězích opakuje stále stejný vzorec – všichni se po mnoho let dřeli, aby dosáhli svého cíle.
Investovali obrovské úsilí, jenže úspěch nepřicházel. Každý z nich do své práce dal mnohem více, než z ní získal. A to je klíčový moment. Infarkt je zastihl, protože očekávané povýšení bylo stále v nedohlednu. Cítili se nedocenění.
Doktor Siegrist pak ve své knize říká: ”Věřím, že lidé onemocní, když nedostávají dlouhodobě zaslouženou odměnu. Potvrzují to dlouhodobé studie, v nichž měříme pracovní zátěž a osobní pocit úspěchu, jež pak korelujeme s později nalezenými chorobami jako je infarkt nebo deprese.”
Jako jedno z potvrzení může posloužit i studie holywoodských herců. Ta ukázala, že nositelé Oscarů žijí v průměru o 18 měsíců déle než herci, kteří byli na Oscara jen nominováni, ale vytoužené sošky se nedočkali. Zdá se tedy, že frustrace z nedocenění může i zabíjet.
V oceňování nejde jen o plat
Jak konkrétně přenos těchto pocitů funguje v našem těle? Při intenzivních negativních emocích se v mozku přeměňují aktivační vzorce. Při emocích jako je zklamání a frustrace stoupá hladina stresových hormonů. Normálně jejich přísun dokáže organismus zvládnout. Pokud ovšem tato krize přetrvává několik let, stává se nebezpečnou.
Mohlo by vás zajímat
Zpátky do života
O návratech po těžkém traumatu vypráví psycholožka Michaela Vlasáková Charyparová.
Přečíst článekJak ukazují průzkumy mezi zaměstnanci, pocit jejich spokojenosti ovlivňují nejvýrazněji z pohledu zaměstnavatele velmi levné položky – uznání a pochvala.
Možná se pak ptáte: znamená to tedy, že ti, co mají špatný příjem, také dříve umírají? Takto se to určitě postavit nedá. Odměnu v práci nelze podle mnoha psychologických studií měřit jen penězi. Jak ukazují průzkumy mezi zaměstnanci, pocit jejich spokojenosti ovlivňují nejvýrazněji z pohledu zaměstnavatele velmi levné položky – uznání a pochvala.
Významnou složkou spokojenosti je také možnost ovlivňovat výsledek práce, pocit jistoty a alespoň hypotetická šance na povýšení. Při výzkumu Siegrist dokázal, že poslední zmiňované je důležité především u mužů.
Jak s tím bojovat
Co tedy dělat pro to, aby nás kvůli práci ve středním věku neskolil infarkt? Zdravé pracovní místo musí mít podle doktora Siegrista tři faktory:
- počet úkolů musí být realistický, aby je bylo možné zodpovědně zvládnout
- spravedlivé ocenění za práci
- pocit dobré spolupráce s ostatními
Pokud jsou výkon a ocenění v rovnováze, je to dobrá zpráva pro naše zdraví. I v takovém případě se ale vyplatí udržovat si od práce zdravý odstup. Svět se nezhroutí, pokud v ní neuspějeme!