Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Proč ženy chtějí herce

Aby muž ženu zaujal, potřebuje doopravdy jediné: schopnost zaujmout.

Nedávno mi jeden čtenář napsal mail s dotazem. Týkal se seznamování se se ženami a toho, jak on sám tyto situace vnímá. Myslím, že by téma mohlo být zajímavé i pro ostatní čtenáře.

Určitě sis všimla spousty existujících materiálů, blogů, knih apod. určených pro muže, kterým příliš nejde seznamování. Materiály, které mají muže naučit, co na ženy platí, jak je sbalit, jak být sebevědomější a podobně. Dlouho jsem tyto baličské návody vnímal, ale nijak jsem se nad tím nezamýšlel. Nedávno jsem si ale všiml, že ženy na takové chování skutečně reagují velmi pozitivně. Nemůžu tomu uvěřit. Ženy si přece musí uvědomovat, že toto sebevědomí je naučené a natrénované. Proč chtějí faleš?

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Možná se mýlím já a moje představa o sebevědomí je nesprávná. Sebevědomí vnímám jako pravděpodobný vedlejší efekt životních zkušeností. Díky tomu, že si člověk v životě najde nějakou seberealizaci a snaží se ji dovést do úspěšného konce, může nabýt sebevědomí. Snaží se napsat knihu, založit firmu nebo vymyslet nový typ převodovky a (bez ohledu na úspěch nebo neúspěch) získá nové znalosti, zkušenosti, jednoduše řečeno projde nějakou cestu. Absolvováním této cesty získá ne jen hmatatelný výsledek svého snažení, ale i pár nepodstatných věcí, jako například peníze, slávu nebo sebevědomí.

Jsem si jistý, že sebevědomí se naučit dá, to ale nic nemění na tom, že bude falešné. Takovýto člověk se snaží změnit a hrát si na někoho, kým není. Ženy určitě dobře ví, že toto sebevědomí je naučené, natrénované a není nijak podložené životními zkušenostmi, přesto to nejen schvalují, ale dokonce to považují za něco pozitivního a žádoucího. Proč některé ženy chtějí herce?

Doteď jsem si myslel, že takové ženy mylně předpokládají, že sebevědomí je vždy odrazem životních zkušeností, a proto preferují sebevědomé muže. Myslel jsem si, že cílem žen je ulovit si, zjednodušeně řečeno, kvalitního chlapa a sebevědomí berou jako jakýsi ukazatel této kvality. Ale asi to není pravda a to, co ve skutečnosti chtějí, je samotné sebevědomí a společenská obratnost, nebo jak to nazvat. Co myslíš, proč to tak je?

Ke své odpovědi bych chtěla předeslat, že jsem nezjišťovala, o jaké knihy či návody se jedná, protože nepředpokládám, že by to bylo podstatné. Mé zamyšlení vychází spíše z toho, jakým způsobem podle mě ženy přistupují k seznamování a jak by se dalo vysvětlit jejich nadšení z chování, které je pravděpodobně natrénované.

Jak sbalit ženu

Ahoj, díky za zajímavý podnět. Trošku mi připadá, jako bys psal o něčem jiném než zmíněné knihy. Sebevědomí nabyté zkušenostmi jistě existuje, ale zdravé sebevědomí může mít člověk už jen samou svojí existencí. A vlastně by je i měl mít už jen tím, že je. Není třeba dosáhnout velkých věcí.

Tvé přirovnání mi připadá jako: Abyste sbalili ženu, musíte se nejdříve naučit být horolezcem, pak musíte zdolat K2, a pak se konečně můžete vrátit k dané ženě a oslnit ji tím (ve tvém podání založit firmu, zbohatnout, být v něčem úspěšný).

Já si ale myslím (podobně jako většina žen, které oceňují sebevědomé vystupování mužů), že to není potřeba vůbec. Existuje sebevědomí v různých oblastech. Ne pouze jedno. Někdo může být sebevědomý v IT oblasti, ale zcela bezradný v oblasti seznamování. A tím se obvykle zabývají tyto návody. Soustředí se pouze na tu oblast, která je nutná k překonání počátečních obtíží s oslovováním žen.

Ženy chtějí muže obdivovat, ale proto ještě nemusí napsat knihu nebo vymyslet převodovku.

A co je podle mě nutné k tomu, aby muž sbalil ženu? Vůbec ne sebevědomí nabyté zkušenostmi, odoperované operace, x let v armádě nebo několik vynálezů. To bychom se nikdy nevdaly – a když už, tak za muže, kteří jsou někde na misích, zatímco my sedíme doma. A to opravdu není snem každé ženy.

Jistě, mnoho žen sní o tom, že si vezmou kariérně úspěšného muže. Co ale všechny ty ženy, které randí s muži ještě předtím, než vůbec nějakou kariéru začnou? Co všichni ti v životě neúspěšní muži, kteří přesto mají krásné a hodné ženy, které je milují?

Nejspíš mají právě to, co nabízejí tyto kurzy. A to je odvaha. Ať už naučená, nebo nenaučená. To není důležité. Ne odvaha zachránit ženu před otravným opilcem (i když to se taky počítá), ale odvaha ženu oslovit, pobavit, zaujmout a přitom mít i svůj život. Odvaha ji svést, ne jen se s ní kamarádit.

To je celé, co k tomu muž potřebuje. Žádné tři tituly a zkušenosti devadesátiletého starce. A je velká škoda z toho dělat takovou vědu. Věci jsou jednoduché.

Využívejte celý web.

Předplatné

Ženy chtějí, aby o ně někdo projevil zájem a pak měl v životě i nějaký svůj cíl a koníček, nevěšel se hned na ně a nepřeskakoval z jedné na druhou, dokázal je rozesmát a vyslechnout – a ony se o něj za to budou do smrti starat. Ženy chtějí muže obdivovat, ale proto ještě nemusí napsat knihu nebo vymyslet převodovku.

Možná bude úplně stačit, když porazí souseda v ping-pongu nebo doma synovi vyrobí houpačku. Společenská obratnost je v tomto opravdu plus. Ale ani to není podmínkou.

Podmínkou je, aby muži byli schopni ženu zaujmout. A to je podle mě podstatou těchto kurzů. Naučit muže, jak ženy oslovit a zaujmout. To, zda si potom sednou nebo ne, už je věc druhá.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci