Že kontakt s přírodou – tou venku i tou prožívanou uvnitř – pomáhá zklidnit duši nebo doplnit energii, to nejspíš znáte z vlastního prožívání. Možná ale nevíte, že existují odvětví psychoterapie, která přírodu využívají aktivně a přímo k léčbě.
Ekoterapie, přírodou vedená terapie, outdoorová terapie nebo terapie dobrodružstvím – na to všechno můžete v literatuře narazit. Ideově tyto směry vychází mimo jiné z environmentální psychologie, která zkoumá, jak na lidskou psychiku působí prostředí, ve kterém žijeme.
V některých případech jde jen o to povídat si v zahradě místo v kanceláři. Adventure therapy neboli terapie dobrodružstvím ale může znamenat také to, že vás vyšlou v zimě překonávat hory.
Využívá se při práci s dospívajícími a dospělými, kteří mají problém s hranicemi, ale i u dětí se specifickými potřebami, s rodinami nebo psychiatrickými pacienty.
Vyšplhej na vrchol hory a uvidíš
Asi jako jeden z prvních posílal své klienty ven americký psychiatr a psycholog Milton Erickson, který je obecně známý kontroverzními a odvážnými metodami. Jednotlivcům, párům i rodinám dával za úkol výpravy do pouště, šplhání na hory, pozorování trávníku nebo sázení květin. Tyto zážitky propojoval s tím, co se odehrávalo ve vnitřním světě jeho klientů, třeba v podobě metafor.
Dnes se terapie obvykle skutečně odehrává v nemocnici, v kanceláři nebo v nějaké jiné budově. Ale letos na podzim jsem se setkala s něčím, co Ericksonovy metody velmi připomínalo.
Když jsem šla pár dní poutní trasu do Santiaga, potkala jsem dospívající Francouzku v doprovodu dospělé paní na pozici blízké sociální pracovnici nebo vychovatelky. Dívka měla doma potíže s kriminálními přestupky a s chováním, a tak ji poslali na měsíční putování napříč Španělskem – jako součást terapie.
Příroda jako spolupracující terapeut
Obzvlášť v některých případech ke změně nevedou samotná slova. Izraelský terapeut Ronen Berger pracuje s dětmi s mentálním postižením nebo autismem a přírodu přitom považuje nejen za pracovní prostředí, ale za médium a partnera v procesu terapie. Jeho „terapie přírodou“ s dětmi velkou měrou využívá cykličnost roku, proměny ročních období a různé související rituály.
Stojí za zmínku, že práce s ročními dobami se jako podnětový materiál často nabízí třeba i v Montessori pedagogice.
V běžných terapeutických přístupech slouží příroda relaxaci
Český psychoterapeut vás podobně jako Erickson může poslat na horu nebo do pouště, do léta nebo do zimy – jen to nejspíš nebude ve skutečnosti, ale v podobě nějaké imaginace nebo meditace. V muzikoterapii se někdy využívají třeba i přírodní zvuky.
Využívejte celý web.
PředplatnéJinak se u nás s přírodou jako tématem terapeutických sezení setkáte hlavně tehdy, když je řeč o tom, jak odpočívat, nabírat sílu a pečovat o sebe. Není potřeba dlouze psát o tom, že kontakt s přírodou a přírodním prostředím pomáhá předcházet zdravotním problémům a lépe je léčit. Snižuje stres a úzkost, zlepšuje pocit životní pohody a spokojenosti i odolnost vůči fyzické a psychické zátěži.
Na nás je tedy hlavně najít v našich rychlých životech pro kontakt a soulad s přírodou prostor. Třeba i teď v zimě, když je všechno zasypané bílou peřinou.