Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Rande jinak

Přestaňte řešit, jestli budete pro druhé dost zajímaví. Zvolte jiný přístup.

5:23
Mark Manson

Mark Manson

19. 11. 2018

Z audiobooku: O lásce a zranitelnosti

Pokud jste single, nemáte s kým randit a jste z toho ve stresu, zamyslete se na moment nad tím, co by se stalo…

  • kdybyste místo řešení, jestli se zalíbíte svému protějšku na prvním rande, řešili, jestli se oni zalíbí vám?
  • kdybyste místo přemýšlení o tom, jestli zanecháte dobrý dojem, přemýšleli o tom, jestli ho zanechají oni?
  • kdybyste místo přemítání o tom, co zábavného říct v následující větě, přemítali o tom, co zábavného by mohli říct oni?
  • kdybyste místo čekání na jejich zavolání sami dělali něco jiného a nechali na vaše zavolání čekat je?
  • kdybyste místo obav, jestli jste dostatečně vysocí, vypadáte dobře nebo máte dostatečně vysportovanou postavu, došli k závěru, že stejně nechcete nikoho, koho by zajímala takto povrchní měřítka atraktivity?
  • kdybyste místo snahy vymyslet dokonalé rande uznali, že na to, abyste se někomu líbili, nemusíte vymýšlet dokonalé rande?
  • kdybyste místo vymýšlení konverzačních témat, která by mohla zajímat je, mluvili o tom, co zajímá vás?
  • kdybyste se netrápili tím, jak dobří budete v posteli vy, a spíše přemýšleli o tom, jak dobří budou v posteli oni?
  • kdybyste místo snahy získat jejich uznání jim dali to své?
  • kdybyste místo frustrace a smutku z toho, že s vámi nechtějí být, uznali, že s někým, kdo o vás nestojí, stejně být nechcete?

Možná to všechno zní trochu sobecky. Ve skutečnosti se ale takto projevují pevně nastavené hranice a zdravá sebeúcta. Udělat si čas jen na lidi, kteří si udělají čas na vás. Chtít randit jen s lidmi, kteří chtějí randit s vámi. Zajímat se o to, co udělá šťastnými vás, a ne někoho jiného. Hledat si protějšek, který naplní vaše potřeby, místo abyste se snažili naplňovat potřeby ostatních. Stávat se tím, kým chcete být, a ne někým, za koho by vás chtěli mít ostatní.

Možná si myslíte, že nemáte dost zkušeností, nejste dost cool nebo nevypadáte dost atraktivně na to, abyste mohli rozhodovat o tom, jestli jsou pro vás ostatní dost dobří. Přesně tenhle způsob uvažování vás dostal tam, kde jste. Je na čase ho změnit. Nikdo jiný za vás život neodžije. Berte ho proto vážně, mějte svou cenu.

Uvažujte atraktivně

Lidé jsou přirozeně přitahováni těmi, kterým mohou důvěřovat, které mohou respektovat. Pokud se neustále dovoláváte uznání a potřebujete, aby ostatní schvalovali, co říkáte a jak se cítíte, jak by vám pak mohli důvěřovat a respektovat vás? Výše uvedené otázky jsou položeny tak, aby změnily vaše uvažování ohledně poznávání nových lidí.

Možná už se nějaký čas pídíte po všemožných tipech a strategiích, jak se více zalíbit ostatním, jak je přimět, aby po vás toužili a chtěli být právě s vámi. Podobný způsob uvažování vede k neatraktivnímu chování. Nejen to: podílí se na úzkostných pocitech, pochybnostech o vlastní hodnotě, potřebě a někdy až přílišné snaze zapůsobit na ostatní a v neposlední řadě na tom, že nejste sami sebou.

Jste to vy, kdo druhé přitahuje, nebo odpuzuje – nikoli vaše slova nebo taktiky. Pokud nejste spokojeni s vašimi výsledky, pak je na čase se sebou něco udělat. Začněte o randění uvažovat jinak. Začněte uvažovat jinak i o sobě a vaše současné a potenciální vztahy se promění k lepšímu. Nové nastavení mysli povede k atraktivnějšímu chování. Pomůže vám svobodně se projevovat, zbaví vás strachu z odmítnutí a pocitů vlastní nedostatečnosti.

Je mi jedno, co o sobě říkají ostatní. Důležitá otázka je – jsou dostatečně atraktivní právě pro nás? Třebaže mají sexy tělo, skvělou práci, úctyhodně široký okruh přátel a známých, cítíte se s nimi dobře? Byli byste ochotní otočit se na podpatku a odejít, kdyby vás urazili nebo zradili vaši důvěru? Pokud jste odpověděli záporně, možná právě proto jste ani neměli šanci někoho takového poznat.

Všechny rady týkající se randění by se daly shrnout jedním slovem – seberozvoj. Pracujte na sobě. Postavte se čelem svým úzkostem. Zpracujte situace, které ve vás vyvolávají pocity studu. Pečujte o sebe a ty, na kterých vám záleží. Mějte se rádi, nikdo jiný to za vás neudělá.

Pro Psychologii.cz přeložil Jan Chvojka

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Teď nežiješ

Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.

25 min

Roztříštění

Poztrácené kousky duše je možné zacelit laskavou pozorností věnovanou tělu.

17 min

Sladká nevědomost

Když něco nevíme, náš mozek nás před touto informací velmi dobře chrání.

17 min

Netlač řeku

Přes veškerou snahu se necítíte šťastní? Možná jste prostě zapomněli sami na sebe.

16 min

Naučit se nevidět

Jen pomalu a postupně mi docházelo, v čem jsem jiná než ostatní.

11 min

Otevřít audio sekci