Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Rozhodování: proč tolik bolí?

Každou volbu „jestli“ doplňuje ještě tucet voleb „jak“ a „který“. Jsem z toho neurotická.

Velké množství dnešních rozhodnutí je zvláštních v tom, že se dají snadno změnit. Když učiníme rozhodnutí, neznamená to, že je pro nás téma uzavřené, že má mozek padla.

Inspirovaná přednáškou Sheeny Iyengar, jala jsem se před časem vyzvídat, co si o rozhodování myslí naši fanoušci na Facebooku: Máte rozhodování rádi? Ozvalo se neochotné „Když to musí bejt“ Terezy Konrádové, vzápětí razantní „Ne a ne“ Jany Poljakové. Sama jsem se už jen při pomyšlení na to téma ošívala.

Máš pravdu, Terezo. Musí to být? Každý den stovky rozhodnutí. Zvolit si jednou za čtyři roky politickou stranu, to bych ještě zvládla. Ale vybírat si každý den a pořád znova kdejakou pitomost? Které tričko, jaké kafe, tramvaj, nebo metro? Už chápu, proč táta pořád tolik plánuje, co na sebe do truhly. Je to rozhodnutí slavnostní: to poslední!

Proč to tak bolí?

Mnozí se ve své odpovědi dostali dál než k pouhému odmítnutí. „Dost mi to vadí, nejsem schopná se rozhodnout rychle a správně. Na všechno rozhodování potřebuju hodně času. Nesnáším to,“ popisuje své rozpaky Klarayz Čikasová.

Veronika Langerová se k ní přidává: „Nesnáším rozhodování. Každé rozhodování je pro mě bolestnou záležitostí, musím se ptát několika lidí na názor, a pak si z toho udělat svůj vlastní. Většinou také proteče hodně alkoholu, ale po rozhodnutí se mi uleví.“

Co je na rozhodování vlastně tak bolestné? Napadají mě hned dvě věci: Sheena Iyengar, která se procesem rozhodování zabývá ve svých vědeckých pracích, učinila velký objev čistou náhodou. Nabízela komusi k pití kolu, fantu, sprite a minerálku - a totéž od konkurenční firmy. Osoba ji ale usadila se slovy: „To je jedno. Všechno je to voda s bublinkama.“

Často prosím přítele, aby za mě vybral jídlo v restauraci. Já chci totiž jenom jíst – a „oni“ mě místo toho nutí celý den hledat rozdíly. Rozdíl mezi oranžovou a černou vodou s bublinkami, rozdíl mezi penne a farfalle, rozdíl mezi sedadlem 25 a 26 v autobuse do Hradce. Každou volbu „jestli“ doplňuje ještě tucet voleb „jak“ a „který“. A já jsem z toho neurotická.

Ale to není celé. Velké množství dnešních rozhodnutí je zvláštních v tom, že se dají snadno změnit. Moje máma musela stát v pátek v šest na rohu, když chtěla jít s kamarády ven. Anebo tam nestála, a tím to haslo. Já, narozdíl od ní, moc dobře vím, že stačí napsat esemesku a své předchozí rozhodnutí anulovat. Dnešní svět je flexibilní a já jsem díky němu gumová - nemám ani večer klidu, že takhle jsem se rozhodla a hotovo.

Jogurty a svatby

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Přece jen je ale rozdíl mezi malými a velkými rozhodnutími. Mirka Kužnarová píše: „Rozhodnout se pro konkrétní jogurt při nakupování v obchodě mi nečiní problémy, nicméně ta těžká rozhodnutí, která náš směr v životě výrazně určují, ta asi nelze mít vyloženě ráda. Tak odvážná nejsem.“

Jedním dechem poukazuje Mirka na zajímavou drobnost: „Pokud bych se nerozhodovala, bylo by mi vše lhostejné. S takovým postojem se neztotožňuji.“ A rozhodování má opravdu co do činění s našim pocitem odpovědnosti za vlastní život.

Kamarád se kdysi ocitl v zácpě. Je to zvědavec, a tak se vydal na počátek fronty, aby zjistil, co se stalo. Vpředu ho čekala nehoda o dvou autech a sedmi lidech v nich zaklesnutých. Sanitku ale nikdo nezavolal – všichni přítomní v koloně si mysleli, že to už jistě někdo udělal. A cosi jim zabránilo i v první pomoci: Je přece tolik lidí, co to umějí lépe!

Říká se tomu efekt přihlížejícího (bystander effect) a leckdy se jako přihlížející můžeme chovat i sami k sobě. Strach z dopadu nesprávného rozhodnutí z nás může udělat sochu v parku místo zahradníka.

Zázrak skupiny

Co však řeší lidé, kteří netrpí „sošným postojem“ a necítí se ani zahlceni přemírou možností? „Mě rozhodování nevadí, většinou vím, co chci. Problém ovšem nastává, když se mám rozhodnout ve skupině a nejsem si jistý, co chtějí ostatní. Takže na ostatní beru ohledy, často i na svůj úkor. To nenávidím,“ shrnuje Honko Kotisa.

Weruska Mia Kontríková to vidí podobně. „Skupinové rozhodování dokáže být hrozná věc. Osobně nemám problém se přizpůsobit, když nemám na něčem eminentní zájem. Vadí mi ale lidé, kteří nejdřív říkají, že jim je to jedno, rozhodování se vůbec neúčastní, a pak, když se nějak rozhodne bez nich, jsou nespokojení.“

Využívejte celý web.

Předplatné

Ke skupinové dynamice toho bylo napsáno mnoho - nejen v odborné literatuře. Až budete mít někdy čas, podívejte se na fenomenální drama z roku 1957 s Jiřím Voskovcem v jedné z hlavních rolí po boku Henryho Fondy. Jmenuje se Dvanáct rozhněvaných mužů a odehrává se v jediné místnosti: v místnosti, kde porota rozhoduje o trestu smrti pro mladého obžalovaného a musí dospět ke shodě.

Michaela Brázdilová říká: „Rozhoduji se každý den, je to součást mého života.“ A má pravdu. Není potřeba pokoušet se ve vztahu k procesu rozhodování nějak zaškatulkovat. Ale zamyšlení, jak vlastně děláme svá rozhodnutí a jestli je nám v tom dobře, může být užitečné.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Rozpomenout se na život v sobě

Jak vyléčit trauma? Neřešte traumatickou událost, ale to, co jí stále slouží.

12 min

Otevřít audio sekci