Foto: Thinkstock.com
odemčené

Soukromé radosti

Rituál šitý na míru se může stát příležitostí k setkání s blízkými nebo k pěstování vnitřního klidu.

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

24. 3. 2014

Máme je rádi, protože nám dávají pocit jistoty, opakují se a udržují nás v  příjemném stereotypu. Každý má ty své, někteří na ně nedají dopustit, někteří je po letech chtějí obnovit, protože na ně zapomněli a zjistili, že jim v životě chybí, jiní je zametají pod koberec a prostě je ignorují a tvrdí, že na ně nemají čas.

Rituál je určitý způsob chování, činnost, která má stanovený postup a s větší nebo menší pravidelností se opakuje. Rituál může být společenský, ale také ryze osobní. K těm společenským můžeme řadit různé zvyky, lidové svátky, oslavy, rodinná setkání nebo ceremoniály. Někdy mají i svoji dlouholetou historii a jsou zde především pro svoji duchovní povahu. Projevujeme jimi respekt k sobě, k někomu jinému nebo k něčemu.

Takovými rituály většinou oslavujeme různé události. Je tedy zřejmé, že většině z nás dělají opakující se příležitosti dobře. Pojďme si shrnout jen v krátkosti, jaký mohou mít právě rituály pozitivní vliv na psychiku:

 • dávají nám pocit jistoty a obohacení
 • vzbuzují v nás pozitivní emoce (radost, pocit naplnění a harmonie)
 • ukotvují nás v přítomnosti
 • ukazují nám naše já – dostáváme se k sobě
 • dávají našemu životu vyšší smysl a hodnotuuvědomujeme si nejen svoji hodnotu, ale i to, co je pro nás skutečně důležité
 • stmelují nás s ostatními

Nejsou to jen svátky, co můžeme považovat za rituály. V tomto článku nás budou zajímat hlavně osobní rituály, které přispívají k vnitřní pohodě a harmonii.

Malé osobní rituály

Velmi často zjišťuji, že pro spoustu lidí mají pravidelné, opakující se činnosti opravdu důležité postavení v jejich životě. Jsou to takové ty malé radosti, které udělají celý den smysluplnější a radostnější, protože jsme dodrželi něco, co nám dělá dobře.

Může to být cokoli:

 • dobrá snídaně a čerstvá káva po ránu
 • čtení novin nebo oblíbené knihy, než odejdeme do práce
 • pravidelné večeře s přáteli
 • středeční úklid bytu a poté odměna ve formě dobré kávy a zákusku
 • jednou týdně masáž
 • pravidelné týdenní lekce jógy
 • procházka s partnerem po práci…

Jako lidé, kteří chtějí svůj život hodnotně prožít, se potřebujeme stále na něco těšit. Za jeden z rituálů můžeme považovat i dovolenou u moře, na kterou se těšíme třeba i celý rok. Nemusíme se však omezovat jen na dovolenou: pokud náš život obohatíme o několik malých rituálů, které nám dávají pocit radosti a uvolnění, pak se budeme cítit daleko lépe bez dlouhého čekání.

Problémem většiny je však čas, který je potřeba si na to vyhradit. Pro dost lidí je důležitější něco jiného než oni sami nebo čas strávený s rodinou. Jde tedy hodně o ujasnění svých osobních hodnot a stanovení si, co je pro nás v životě opravdu důležité a co jsme pro to ochotni udělat.

Na to nemám čas

Klienti mi často oponují slovy na to nemám čas nebo až budu mít dost peněz, tak… Lidé mají tendenci odsouvat své potřeby někdy až na poslední místo, protože sami pro sebe nejsou tolik důležití. I když to může někomu znít jako klišé, mnohým lidem chybí sebeláska, tedy dobrý vztah sám k sobě. I proto je důležité začlenit do našeho života rituály, protože mají ozdravný účinek vůči nám samotným.

Zjistěte, co je pro vás důležité, a vytvořte si své osobní rituály, které naplní váš život spokojeností. Která pravidelná činnost by mohla udělat váš život šťastnější a naplněný? Ujasněte si nejprve své osobní hodnoty:

 • Je to například zdraví, vztah, přátelství, práce?
 • Kde momentálně cítíte potřebu pozitivní změny?

Pokud mezi vašeho životní hodnoty patří například vztah, pak se ptejte sami sebe:

Jak mohu svůj vztah s partnerem osobně zlepšit, co mohu JÁ dělat pravidelně proto, abych se cítil/a spokojenější?

 • Zorganizovat si společné večery jen pro sebe?
 • Naplánovat jednou do týdne výlet na zajímavé místo?
 • Přihlásit se na kurz salsy?

Než se rituál stane rituálem, pak to vyžaduje prožití příjemných emocí a pochopitelně určitou potřebu pravidelnosti. V okamžiku, kdy vás to chytne a máte příjemné pocity, pak jste zvolili ten správný směr.

Klientka mi nedávno řekla: „Zjistila jsem, že pravidelné rodinné setkání u čaje naši rodinu stmeluje. Každý večer uvařím konvici čaje, s manželem a naší dcerou si společně sedneme v obýváku na gauč a probereme, co se za celý den událo. Je úžasné vědět, jak nás tento zvyk udržuje pohromadě a všichni se na ten okamžik za celý den těšíme. Je to taková rodinná pohoda, do které se nikdo nemusí nutit.“

Bohužel spoustě lidí je podobná představa natolik vzdálená, že to považují za ztrátu času až absurditu.

Využívejte celý web.

Předplatné

Přitom jsou to někdy i detaily, které mohou váš život obohatit. Lidem dnes nejčastěji chybí pohoda, klid a uvolnění, protože se cítí být pořád ve stresu, mají zamlžené myšlení. Nevidí to skutečně důležité, protože o tom vytížený mozek nemá ani prostor přemýšlet. Přes všechny (často uměle vyvolané) problémy nevidí to pozitivní, to krásné a skutečně hodnotné – že mají rodinu, přátelské vztahy nebo samotné zdraví. To není prosím nějaký idealismus, ale realita.

Pokud si těchto věcí vážíme, pak je přirozené je oslavovat, například právě formou různých pravidelností. Dokazujeme tím svoji vděčnost za to, že je nám v něčem nebo s někým dobře, a pozitivní pocity se násobí. Vnímání vašeho světa bude rázem někde jinde, protože si uvědomíte, co je pro vás skutečně podstatné a co si zaslouží vaši pozornost a tím pádem i vloženou energii.

Čas, který si můžeme dovolit ukrojit, máme všichni, jen je potřeba se rozhodnout, do čeho jej chceme investovat.

Články k poslechu

Citlivá odvaha

Zdravotní potíže nám přesně ukazují, kde jsme se vzdálili sami sobě.

7 min

Emoce ve třech krocích

Můžeme své emoce přijímat a současně rozhodovat, kdy a jak jim dáme průchod.

16 min

Minulost v nás

Co dělat, když tušíme, že nereagujeme na současnou situaci, ale na svá stará zranění?

18 min

Když duše kulhá

Trauma kontaminuje celý náš život. Hlásí se o slovo, protože touží být uzdraveno.

14 min

Tady a teď na cestě

Náš cíl může být daleko za horizontem a v každém našem kroku zároveň.

11 min

24. 3. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.