Naučte se ovládat mysl jako samurajové. Klíčem ke štěstí je dokonalá koncentrace.
Jste pohrouženi do práce, maximálně se soustředíte, nevnímáte čas a blaží vás pocit, že všechno jde jak po másle. Úžasné, co říkáte? Poradíme vám, jak tohoto stavu vědomě dosáhnout.
Psychologové používají pro označení dokonalé koncentrace, kdy se člověk ponoří do právě vykonávané činnosti, anglický výraz „flow“, tedy „tok“. Této problematice se ve své vědecké kariéře asi nejvíce věnoval profesor Mihály Csíkszentmihályi. Maďar, který se před válkou narodil v Itálii, vyrůstal v Chorvatsku a v šedesátých letech ve Spojených státech obhájil v oboru doktorát.
Je pozoruhodné, že podobně motivované pojmenování bychom našli i ve slovníku mistrů japonských bojových umění: „mizu no kokoro“ znamená mysl jako voda a je to v podstatě totéž co „flow“. Stav dokonalé koncentrace dobře znají i sportovci, říkají mu „zóna“. Sami už jste flow určitě mnohokrát nevědomky zažili. Csíkszentmihályi ho popisuje takto:
Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků.
Jak už správně tušíte, „flow“ člověk nezažívá jen při práci. Csíkszentmihályi tvrdí, že právě toto „ponoření do života“ je větším klíčem ke štěstí než třeba velký majetek. Flow můžete zažít při sportu, při milování, při rozhovoru s bystrým člověkem, při hraní s vlastními dětmi, ale i při sledování filmu.
Navodit si stav, o němž je tu řeč, nejde pomocí nějakého jednoduchého klíče. Pokud jste však ze své práce nebo ze soukromého života nešťastní, protože vám právě tento pocit vtažení chybí, zkuste postupovat následovně:
Stanovte si realistické cíle. K pokroku směřujte po malých krůčcích. Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků. Jakmile budete mít za sebou první, dostaví se nejspíš radost, a druhý úkol vyřídíte snáz – a tak dále. Pocit spokojenosti a vtažení bude po celý den narůstat a s velkou pravděpodobností stihnete všechno.
Věnujte se tomu, co vás opravdu baví. Samozřejmě je hloupost oznámit druhý den šéfovi, že končíte v bance a chcete být rybářem. Možná se ale v životě zbytečně nutíte do věcí, které vám nikdy nešly a které vás vnitřně neodměňují. Nestyďte se odmítnout své kamarády, až vás budou tahat na fotbal, při němž se za své výkony stejně jen stydíte. Večer s knihou si třeba užijete mnohem víc.
Vyřaďte šumy. Při milování vypínejte televizi, při práci nesurfujte na internetu. Ruchy vás okrádají o možnost ponořit se celým vědomím do činnosti, které se právě věnujete. Sami si tak upíráte šanci proniknout do zóny a zakusit štěstí, jeden z nejbáječnějších pocitů, jaké může lidská bytost poznat.
Využívejte celý web.
PředplatnéDoporučujeme:
Csíkszentmihályiho přednáška na konferenci TED (video, anglicky)
Odborná studie o „zóně“ ve sportovní psychologii (anglicky)
Rozsáhlý článek o „flow“ na Psychology Today (anglicky)
Krátký návod na dosažení flow (anglicky)
Co všechno musíte zvládnout, abyste mohli pracovat jako psychoterapeut?
17 min
Proč nás vlastně tak vytáčí, když něco není po našem nebo když musíme chvíli čekat?
12 min
Srdce má svá vlastní křídla, která nespoutají žádná nařízení. Tak proč někdy skomírá?
20 min
Dejte se do kupy, děti teď potřebují vaši pomoc, říká psychoterapeut Peter Pöthe.
67 min