Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Starý recept na okamžité štěstí

Naučte se ovládat mysl jako samurajové. Klíčem ke štěstí je dokonalá koncentrace.

Jste pohrouženi do práce, maximálně se soustředíte, nevnímáte čas a blaží vás pocit, že všechno jde jak po másle. Úžasné, co říkáte? Poradíme vám, jak tohoto stavu vědomě dosáhnout.

Psychologové používají pro označení dokonalé koncentrace, kdy se člověk ponoří do právě vykonávané činnosti, anglický výraz „flow“, tedy „tok“. Této problematice se ve své vědecké kariéře asi nejvíce věnoval profesor Mihály Csíkszentmihályi. Maďar, který se před válkou narodil v Itálii, vyrůstal v Chorvatsku a v šedesátých letech ve Spojených státech obhájil v oboru doktorát.

Pro psychology flow, pro sportovce zóna

Je pozoruhodné, že podobně motivované pojmenování bychom našli i ve slovníku mistrů japonských bojových umění: „mizu no kokoro“ znamená mysl jako voda a je to v podstatě totéž co „flow“. Stav dokonalé koncentrace dobře znají i sportovci, říkají mu „zóna“. Sami už jste flow určitě mnohokrát nevědomky zažili. Csíkszentmihályi ho popisuje takto:

  1. Jasné cíle. Víte, co děláte, proč to děláte a že na to máte.
  2. Koncentrace. Vnímáte pouze to, na co se soustředíte.
  3. Zapomenutí na sebe sama.
  4. Zkreslené vnímání času. Bavila vás někdy nějaká činnost tak, že jste úplně zapomněli na hodiny? Pak víte, o čem je řeč.
  5. Jasná a okamžitá zpětná vazba. Nemusíte dumat nad tím, jestli něco děláte dobře, nebo špatně – zjistíte to ihned. Spousta lidí pozná flow právě při sportu. Když vyjíždíte na kole kopec, okamžitě víte, jestli to zvládáte, anebo jestli je nutné sesednout a kolo vést. Díky okamžité zpětné vazbě vás snadno pohltí i počítačové hry.
  6. Rovnováha mezi snadností a náročností. Laciné úspěchy demotivují a nudí, naopak příliš nereálné výzvy člověka rychle frustrují. Na okolní svět tedy nejsnáze zapomenete při vyrovnaném fotbalovém utkání anebo při práci, při níž uplatníte své znalosti a schopnosti, ale přesto bude třeba se trochu překonat.
  7. Pocit kontroly. Kdy se vám vaří a kutí lépe? Když jde vše, jak si představujete, anebo když se vám neočekávaně připaluje mléko či rozpadá nářadí?
  8. To, co děláte, vás vnitřně odměňuje. Když si při studiu sami pro sebe řeknete: „Chachá, konečně tomu rozumím!“ anebo na výletě: „Panejo, na tomhle kopci je ale krásně!“, patrně zrovna prožíváte flow.
  9. Ponoření se do právě vykonávané činnosti. Vědomí a činy se slučují. Skvělý pocit, ne?

 Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků.

Jak už správně tušíte, „flow“ člověk nezažívá jen při práci. Csíkszentmihályi tvrdí, že právě toto „ponoření do života“ je větším klíčem ke štěstí než třeba velký majetek. Flow můžete zažít při sportu, při milování, při rozhovoru s bystrým člověkem, při hraní s vlastními dětmi, ale i při sledování filmu.

Jak si flow užívat častěji

Navodit si stav, o němž je tu řeč, nejde pomocí nějakého jednoduchého klíče. Pokud jste však ze své práce nebo ze soukromého života nešťastní, protože vám právě tento pocit vtažení chybí, zkuste postupovat následovně:

Stanovte si realistické cíle. K pokroku směřujte po malých krůčcích. Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků. Jakmile budete mít za sebou první, dostaví se nejspíš radost, a druhý úkol vyřídíte snáz – a tak dále. Pocit spokojenosti a vtažení bude po celý den narůstat a s velkou pravděpodobností stihnete všechno.

Věnujte se tomu, co vás opravdu baví. Samozřejmě je hloupost oznámit druhý den šéfovi, že končíte v bance a chcete být rybářem. Možná se ale v životě zbytečně nutíte do věcí, které vám nikdy nešly a které vás vnitřně neodměňují. Nestyďte se odmítnout své kamarády, až vás budou tahat na fotbal, při němž se za své výkony stejně jen stydíte. Večer s knihou si třeba užijete mnohem víc.

Vyřaďte šumy. Při milování vypínejte televizi, při práci nesurfujte na internetu. Ruchy vás okrádají o možnost ponořit se celým vědomím do činnosti, které se právě věnujete. Sami si tak upíráte šanci proniknout do zóny a zakusit štěstí, jeden z nejbáječnějších pocitů, jaké může lidská bytost poznat.

Využívejte celý web.

Předplatné

Doporučujeme:

Csíkszentmihályiho přednáška na konferenci TED (video, anglicky)
Odborná studie o „zóně“ ve sportovní psychologii (anglicky)
Rozsáhlý článek o „flow“ na Psychology Today (anglicky)
Krátký návod na dosažení flow (anglicky)

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci