Všichni máme nedostatky. Dokonalý partner existuje jen v očích toho druhého.
„Můžeš mi teda říct, kde jako ti normální chlapi jsou? Ať se mi zdá sebelepší, nakonec to skončí tak, že je to buď hajzl, nebo v lepším případě divnej.“ Jeden se nechce vázat, druhý má nedořešený předchozí vztah, třetí moc pije nebo kouří trávu, čtvrtý je moc mladý, staří už nechtějí do vztahu příliš investovat, někteří chtějí rovnou sex, další zas nejsou zábavní. Všichni mají nějaký problém.
Má kamarádka je momentálně nezadaná a prochází si obdobím hledání. Myslím, že to období není zrovna dlouhé, trvá asi rok. Zkouší, zamilovává se, rozchází se, bojí se, těší se, je smutná i šťastná. Tak jako každý z nás. Občas ji však přepadá beznaděj.
„Víš, ale on není nikdo ideální. Teda kromě nás, my jsme dokonalé,“ říkávám z legrace. No právě, kdybychom byly. Dokonalost je v očích druhých. Proto v našich očích musí být dokonalý náš partner. Dokonalý ve své nedokonalosti, v tom, že budeme vědět o jeho nedostatcích a budeme je schopni akceptovat. Ne je měnit nebo na ně neustále nadávat.
Prostě tam jsou, víme o nich a nestresují nás, neotravují nebo netíží natolik, abychom je nezvládali. Pokud o nich nevíme, jednou nás nejspíš nemile překvapí a daný člověk v našich očích klesne.
Představte si, že se seznámíte s člověkem v práci. Znáte jej z pracovního prostředí, kde je komunikativní, oblíbený, práce ho baví, vyniká v ní, ostatním pomáhá. Rádi spolu trávíte čas, až pracovní vztah přeroste v lásku. Najednou však zjistíte, že váš partner v osobním životě komunikativní není, že nejraději tráví čas sám doma hraním počítačových her nebo má jinou vlastnost či zvyk, který vám vadí. Doteď jste však o tom neměli tušení. Jak budete reagovat?
Jsou dvě možnosti. Buď vám to dotyčný tajil a záměrně se o tom nezmiňoval, nebo jste byli vy sami slepí a nechtěli to vidět. V prvním případě obviníte daného člověka z přetvářky, případně z toho, že se zničehonic změnil, v druhém případě si nadáváte, jak jste byli naivní a hloupí.
Pokud hledáme u partnera pozitivní vlastnosti, jako je mírnost, inteligence, spolehlivost nebo laskavost, je potřeba si také uvědomit, jaké negativní zvyky nebo vlastnosti dokážeme ustát.
V čem tkví krása dobrého vztahu? V tom, že víme, který nedostatek u partnera můžeme akceptovat a přežijeme jej bez větší újmy. Schválně neříkám tolerovat, jak tu kdysi bylo zmíněno, protože by to znamenalo, že nám to stejně vadí. Na druhou stranu se z nás asi nestane fanoušek některých vlastností nebo zvyků, i kdybychom se rozkrájeli. Žít s nimi ale můžeme.
Na začátku vztahu je třeba dát najevo, jací jsme skutečně, a vynechat všechny aktivity, které bychom ve vztahu neradi.
Abych to tedy shrnula. Zkuste hledat dokonalého partnera nebo partnerku, ale možná tak strávíte celý život hledáním. Ten kdo se vám prvních pár měsíců bude zdát dokonalý, se v průběhu času nejspíš ukáže jako lhář nebo člověk, který se změnil. Dokonalost je ve vašich očích. Hledejte člověka s vlastnostmi, které jsou pro vás důležité, a zároveň takového, který bude mít ve vašich očích pochopitelné nebo akceptovatelné nedostatky.
Všichni víme, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Pojďme přijmout i slabé stránky u našich partnerů a podporovat je tak v tom, aby na nich pracovali – ne proto, že je chceme změnit, ale až toho budou sami schopni.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min