10. 1. 2022
Napsání tohoto článku plánuji už dlouho. Úplně upřímně, prokrastinuji ho už dlouho, první myšlenka přišla někdy v květnu. Napsala jsem mezitím řadu jiných textů, takže to není tím, že bych doopravdy neměla čas. Ospravedlňuji se před sebou, že stále sbírám střípky a podněty, že to určitě vylepším, že prostě nemám dost materiálu pro článek. Že téma „zraje“. Ano, témata mi postupně v hlavě zrají, ale víc než půl roku, to je dost. Zejména na člověka, který je poměrně výkonný. Článek neměl žádný deadline, nikomu jsem ho neslíbila, žil dlouho jen v mé hlavě. A tak jsem psaní posouvala, nestanovila jsem si žádný konkrétní čas, kdy text dokončím. I kdybych to udělala, asi ho nedodržím. Koneckonců, není zásadní pro mou praxi, existenci, pro mé klienty, studenty a navíc, donedávna neměl termín odevzdání.
Možná si teď říkáte, proč tak zdlouhavě popisuji proces psaní článku, proč vysvětluji důvody. Asi tušíte, že souvisejí s dnešním tématem. A možná se ve výše popsaném poznáváte, možná vám to připomíná důvody, kvůli kterým jste se zatím nedostali k vašim projektům, textům, aktivitám, které byste chtěli či měli uskutečnit. Možná jste článek rozklikli kvůli slovu prokrastinace a hledáte další návod, jak s ní zacházet. Nebo jak jí porozumět.
A možná vám něco připomněla věta o výkonném člověku nebo zmínka o hyperaktivitě. Možná jste neskutečně výkonní, aktivní, zvládáte práci za dva, postaráte se o rodinu, cvičíte, vaříte zdravě, organizujete program pro kamarády či komunitní akce. Občas sice nevíte, kdy přestat, občas si uvědomíte, že je toho nějak moc, ale jedete dál. I přes sebe, přes svoje možnosti.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné