Renomovaný psychologický časopis The Journal of Personality and Social Psychology v příštím čísle otiskne studii emeritního profesora psychologie z Cornell University Daryla J. Bema.
Až potud by bylo vše v pořádku, o experimentu ostatně už na konci loňského roku informovala světová i česká média, mnohdy se zdravým skeptickým odstupem.
Nicméně obsah chystané publikace, věnované desetiletým pokusům autora s paranormálními jevy v oblasti ESP (Extra Sensory Perception – mimosmyslové vnímání), stále výrazněji rozděluje čtenářskou i vědeckou obec.
Experimentů se zúčastnilo přes tisíc osob. Testovány byly jejich schopnosti určit vlastnosti ukrytých předmětů a nahlížet do budoucnosti.
Článek prošel oponenturou celkem čtyř recenzentů, které editor časopisu The Journal of Personality and Social Psychology označil za věrohodné. Autor studie tvrdí, že sledované schopnosti prokázal.
Should scholary journals publish studies that embrace ESP? Tedy: může vědecký časopis otiskovat takovéto studie? Tak zní otázka, na niž v The New York Times odpovídá několik odborníků, každý dle svého přesvědčení a dle své zkušenosti.
Podle proslulého fyzika Lawrence M. Krausse se experti rozčilují zbytečně. „Součástí celého problému je předpoklad, že publikováním v odborném časopise získává jakákoli studie na věrohodnosti. To je ale omyl. I takové časopisy uveřejňují hromady nesmyslů,“ tvrdí Krauss.
Pokud by Bemova tvrzení byla pravdivá, museli bychom přehodnotit veškeré naše vědění, soudí matematik a fyzik Douglas Hofstadter. „Proto je publikování tohoto materiálu velmi závažným počinem,“ píše ve své reakci.
Studie podle něj neměla být v žádném případě v renomovaném časopise publikována. Pokud někdo věří ve vědecké poznání, a nikoli v magii, musí nutně dojít k okamžitému závěru, že Bemova studie je chybná, tvrdí Hofstadter.
Naproti tomu profesora psychologie Richarda Wisemana, autora populární příručky 59 seconds, celá záležitost nechává v klidu. „Nerozumím tomu, proč by se na Bemovy výzkumy mělo pohlížet jinak než na jekékoli jiné výzkumy v oblasti psychologie.“
Splňuje‑li experiment vyžadované náležitosti, může být přece ověřen opakováním, říká Wiseman. Kontroverzní výzkum předepsaná kritéria splňuje, připomíná.
„Není důvod k panice a není důvod označovat tento výzkum za pochybný. Místo toho je na místě udělat to, co věda umí nejlépe: dívat se na věci z širší perspektivy a závěry dělat až ve chvíli, kdy bude k dispozici dostatek důkazů,“ apeluje na kolegy Wiseman.
Využívejte celý web.
PředplatnéMěl by vědecký časopis publikovat studie, které jsou v rozporu s poznatky současné vědy? Jak na tuto otázku odpoví naši psychologové a naši čtenáři?
Čtěte dál:
- Feeling the Future: Experimental Evidence for Anomalous Retroactive Influences on Cognition and Affect (celá studie Daryla J. Bema, PDF v angličtině)
- Journal of Personality and Social Psychology (anglicky)
- The New York Times: Journal’s Paper on ESP Expected to Prompt Outrage (anglicky)
- Přehled dřívějších prací Daryla J. Bema, autora studie o mimosmyslovém vnímání (anglicky)
- Zkoumání mimosmyslového vnímání ve filmu Krotitelé duchů (známá scéna začíná ve 30. vteřině ukázky, anglicky)