Vykolejení

Co se s námi děje ve chvílích, kdy se necítíme být sami sebou? Kam to utíkáme?

25:30
Iveta Vitková

Iveta Vitková
Psychoterapeutka

5. 8. 2020

Z audiobooku: Smysluplný seberozvoj
Když jsem se pouštěla do psaní tohoto článku, měla jsem celkem jasnou představu, o čem bude. Chtěla jsem vám na mnoha příkladech ukázat, jak vrtkavá může být rada „buďte sami sebou“. Měla jsem v plánu ji rozcupovat na cucky a vyvézt spolu s ní všechna ta krátká a úderná filozofická moudra šířící se sociálními sítěmi na smetiště překonaných představ o tom, co a jak v životě funguje. Až na to, že jsem při zpětném pročtení zjistila, že autorku vůbec nepoznávám. Že to nejsem já a že se nějak musím sama sebou zase stát.

Říkala jsem si, že být sám sebou je jakási mantra opředená řadou mýtů a iluzí o tom, jak jsme v hloubi duše vlastně všichni harmoničtí, moudří, vyrovnaní a vůbec lepší než většinu času. Měla jsem v plánu popsat příběhy lidí, kteří se tímto doporučením řídili, aniž by tušili, kdo vlastně jsou a čemu věří.

Logicky jsem pak ve svých úvahách došla k závěru, že zmíněná rada je vlastně úplně nesmyslná, protože nikým jiným být ani nemůžeme. Dokonce jsem vymyslela metaforu o duhovém jednorožci a o přízemní každodenní upachtěnosti, která představovala kontrast mezi naší idealistickou představou o tom, jací jsme, a tím, jací jsme doopravdy. Říkala jsem si, že celý problém je jen v neochotě přiznat si, že to ošklivé, zlé a neférové k nám taky patří, že to jsme taky my. Vyplynulo to zřetelně, jasně, nekompromisně.

Bylo to, jako by mě ovládala cizí síla, energie, která mě nutila přemýšlet a chovat se jinak, než je mi přirozené. Chvílemi jsme měla dojem, že za to může okolí, lidé, celý svět, který mě nutí, abych byla tvrdá a nekompromisní, i když nechci, a kladla jsem mu to za vinu. Tohle přece nejsem já, běželo mi pořád hlavou.

Chvílemi jsem si zase spílala, že se neumím postavit a být sama sebou za všech okolností. Jenže se mi vytratila i ta základní představa o tom, co to vlastně je. Původní text byl prodchnutý arogancí a nadřazeností. Až se mi při čtení zdálo, že existuje jedna jediná pravda a to je ta moje. Pociťovala jsem zvrácenou kombinaci uspokojení, že jsem to zase světu natřela, a zároveň mě děsila představa, že takové dílo bude někdo číst.

Smířit se s tím, že mne posedl zlý duch nebo se na mně podepsalo postavení planet a měsíce, mi ale nepřišlo jako dlouhodobě funkční řešení – ačkoliv vliv něčeho, co přesahuje běžné hranice myšlení, vůbec nepopírám, ba naopak.

Pak mi došlo, že tenhle stav nezažívám poprvé – a to přece nemůže být jen náhoda. Nicméně stále jsem byla na mrtvém bodě. Kladla jsem si otázky, ale nenacházela odpovědi. Ta zatracená divná energie se mě držela a nechtěla mě pustit ani o kousek dál. Několik dlouhých dní jsem tak prožila v jakémsi bezčasí. Bez nápadu, bez chuti, bez energie. Přitom ale opustit tohle téma bylo nemyslitelné. Už jsem ho přece slíbila.

A navíc mi začalo vrtat hlavou, proč mají tyhle motivační poučky typu Buďte sami sebou, Věřte své intuici takovou moc pomáhat i bez hlubšího zamyšlení nad tím, co vlastně reálně znamenají. Proč potřebujeme slyšet slova, která nám radí dělat něco, co by nám mělo být naprosto přirozené? A kde se bere pocit odcizení, že to, co žijeme, myslíme, cítíme, nejsme my?

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Terapie mění oba

Terapeut je tady pro klienta. Hluboké rozhovory ale nevyhnutelně formují i jeho.

10 min

První setkání se smrtí

Když odejde čtyřnohý přítel, většinu dětí to hluboce zasáhne.

8 min

Sanitka dobrých skutků

Chcete pomáhat, dělat lidem radost. Proč se to tak často pokazí?

11 min

Noční poselství

Sny jsou cenným zdrojem sebepoznání. Jak nepřeslechnout jejich sdělení?

20 min

Pružné já

Naučili jsme se, že některé naše vlastnosti okolí nevidí rádo. A tak žijeme omezeně.

8 min

5. 8. 2020

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.