Je to výzva, se kterou jsem se v minulých letech setkal na různých fórech. Ale verze Dave Bruna se snaží zredukovat své osobní věci právě na 100 položek. Dokážeme to?
Co výzva nezahrnuje?
- Věci, které jsou sdílené s ostatními členy rodiny.
- Neosobní věci jako je nádobí, čistící prostředky apod.
- Knihy.
- Nářadí a jiné nástroje.
- Sbírky – počítají se jako jedna položka.
Také jsem se rozhodl tuto výzvu vyzkoušet. Nakonec je to rozšíření produktivity Haiku, která má jedno pravidlo: zredukuj vše, co děláš.
Mám‑li zredukovat své osobní věci, jsem nucen si vybrat. Nemyslím si, že to pro mě bude těžké, protože jich nemám zas až tolik. Ale je to velmi lákavá výzva pro minimalistu, který se ve mně ukrývá.
Má to být hlavně zábava! Jestli chcete, přidejte se. Proč právě 100 položek? Dalo by se stejně snadno zvolit 78, 94, 126, nebo více magické 42. Ale je to pěkně kulaté číslo, a přesný počet není tak důležitý jako snaha přehodnotit objem svého majetku. Ale pokud jste opravdu minimalističtí, můžete jít dokonce pod 100 položek – třeba 50?
Proč právě tato výzva? Z několika důvodů:
- Odlehčit svému přeplněnému domovu.
- Uvědomit si, co je skutečně potřebné, bez čeho bychom se neradi museli obejít.
- Osvobodit se od zátěže majetku.
- Pro zábavu.
- Pokusit se držet limitu, i když si stále pořizujeme nové věci.
Tento úkol může přinést spoustu otázek – zda se to či ono vůbec počítá, zda počítat několik věcí jako jednu položku nebo jestli je určitá položka považována za osobní nebo ne. Proto doporučuji: rozhodněte se sami za sebe. Nejedná se o žádnou soutěž, ani způsob, jak se předvádět. Je to jen zábava a pro každého z nás to bude jiné.
Zde je několik tipů:
- Vytvořte si seznam. V první řadě je třeba zjistit, jak jste na tom s osobním majetkem v tuto chvíli.
- Označte si věci, které vám musí zůstat, věci, které si určitě chcete nechat, třeba váš iPod. Spočítejte je, abyste zjistili, kolik položek vám ještě zbývá.
- Co ale věci, které si budete chtít udržet, ale nejste si ještě jistí? Znovu je označte, dejte stranou a zjistěte, kolik jich je. Pokud překračujete stovku, pak máte o čem přemýšlet.
- Zbavte se zbytku, všeho, co si nechcete nechat. Máte spoustu možností, co dělat s těmito věcmi: darovat je na charitativní účely, najít přes internet někoho, kdo je chce, vyhodit, prodat na interentových bazarech. Nakonec si tím můžete i přivydělat.
- Je‑li 100 pro vás příliš snadná, zvolte nižší číslo. Pokud se máte do stovky zbavit pouze 10 položek, udělejte si to náročnější – stanovte si hranici například 70 nebo 50 (nebo 42).
- Rozhodněte se, jak věci počítat. Je to opravdu jen na vás. Budete cédéčka počítat individuálně? Pravděpodobně ne – považujte je za jednu kolekci. Jak například s počítačovým systémem, iPodem a podobným vybavením? Můžete například využít toto pravidlo: Vejde‑li se vše do jednoho obalu, považuji to za jednu položku.
A jak dopadla má inventura? Nechávám si tyto položky:
- Klíče
- ID a další karty
- snubní prsten
- poznámkový blok
- zabalený poznámkový blok (pro případ, kdy dojde ten první)
- kolo
- helma
- běžecké boty
- sandály
- žabky
- Doc Martens
- 3× džíny
- 3× kalhoty
- 3× košile s dlouhým rukávem
- 13× košile
- 5× tričko
- řemen
- břitva
- krém
- kartáček na zuby
Věci, kterých se zbavuji, obsahují:
- kalhoty
- trička
- košile
- kravaty
Autor publikuje na www.zenhabits.net.