Foto: Thinkstock.com
odemčené

Zbavte se návyků hodného dítěte

Přestaňte čekat pochvalu a poslouchat ty ostatní. Začněte poslouchat sami sebe.

Lenka Nováková

Lenka Nováková
Kouč

8. 7. 2014

Pokud chceme posouvat svůj život vpřed žádoucím směrem, vyplatí se nám investovat svou energii a svůj čas, abychom dokázali změnit návyk ve vytváření nových návyků. Přestat být hodnou holkou, která poslouchá ostatní, a vybudovat svého VELKÉHO ŠÉFA. Právě on řídí naše opakované jednání, když jedeme ve vyjetých kolejích a nepřemýšlíme. On nás tvoří, to on je ten Velký a nejdůležitější návyk.

Vrháme se do všeho po hlavě? Plánujeme každý krok? Odkládáme všechno na zítra nebo až budeme mít trochu volněji? Sníme s rukama pod hlavou a vysíláme do vesmíru svá zadání? Pro uskutečnění změny nestačí se rozhodnout. Velký vliv na konečný úspěch má způsob, jak jsme navyklí realizovat svá rozhodnutí a uskutečňovat nějakou změnu.

Oznámíme své předsevzetí přátelům, stanovíme datum, nakoupíme permanentky, kurzy, potraviny, knihy o osobním rozvoji a jdeme do toho. S postupem času naše úsilí polevuje. Skončíme u zaručeně dobré výmluvy nebo se špatným pocitem obviníme slabou vůli. Nejsme v tom sami, dvě třetiny z nás zakouší podobná zklamání. Co je toho příčinou?

Jsme tím, co děláme opakovaně

Bezmyšlenkovitě volíme stále stejný postup, a proto také stále stejně selháváme. Abychom konečně uspěli, potřebujeme změnit jeden z našich základních návyků, jak uskutečňujeme svá rozhodnutí, respektive vybudovat VELKÉHO ŠÉFA (úplně nový návyk na budování nových návyků), který nám bude pomáhat.

Studie ukazují, že je účinné najít způsob, jak dosáhnout velkých cílů prostřednictvím každodenních aktivit, které sice nezpůsobují rychlé a dramatické změny, ale trvale vedou k žádanému cíli. Možná se nám bude hodit pár vyzkoušených rad a studiemi ověřených technik.

Prostřednictvím mikrokvót k makrocílům

Trik VELKÉHO ŠÉFA znamená stanovit si tak nízké dílčí cíle, že pro nás bude hračkou je splnit. Tak jednoduché, že si sami množství práce s radostí zvýšíme. Čím bude kvóta menší, tím menší bude překážka a snazší její překonávání. A tak nenápadně začíná budování nového návyku. Každý den.

Ráno se dvakrát předkloním. Snadné, že. A když už se předkláním, mohla bych udělat i pár dřepů a zakroužit rukama. Jen je třeba překonat překážku, že se mi nechce. Malou překážku. Směšně malou.

Povzbudit vnitřní motivaci

Vytváření vnitřních motivátorů je klíčovou součástí jakéhokoliv návyku. Ale lidé, když sní o velikých cílech, často přeskakují jeden důležitý krok. Neodpoví si na otázku, PROČ to chtějí, a jejich vůli oslabí úzkost z neznámého a těžko představitelného. VELKÝ ŠÉF potřebuje poradit, proč by se měl snažit.

V představách je třeba se soustředit nejen na to, jak bude báječné, až budu v cíli, krásná, štíhlá, bohatá a zdravá, ale také co všechno budu muset udělat, aby se mi můj cíl splnil (dobře spát, správně jíst, pravidelně cvičit a výhodně ukládat/investovat peníze).

Pokud – pak

Jedna věc je definovat nezbytné činnosti a druhá pravidelně je opakovat. Je třeba vytvořit silnou vazbu mezi konkrétní situací a žádanou novou akcí. Objevit svůj okamžik, který spustí nový návyk. Cvičení okamžiků: pokud k tomu dojde – pak udělám…, posiluje vliv VELKÉHO ŠÉFA, je to skvělý způsob budování nového návyku.

Pokud půjdu s holkama na oběd, dám si salát.

Řetězit

Studie založené na mnoha konkrétních případech uvádějí, že nejefektivněji fungují spouštěče propojováním do jednotlivých článků – řetězením – do již existujících návyků. Naučme to svého VELKÉHO ŠEFA jednou provždy.

Hned jak ráno vstanu, opláchnu si obličej v koupelně a udělám své dva předklony (nebo i víc).

Účinně předcházet oslabení odhodlání

Frustrující momenty a malé překážky jsou zabijáky nových návyků. Podsouvají nám omluvu přeskočit další pokus nebo nabízejí výmluvu, že je to v pořádku, když nebudeme pokračovat, protože už jsme to stejně zkazili. Narušují celý proces změny, a aby se jim mohl VELKÝ ŠÉF vyhnout, potřebuje je odhalit.

V okamžicích, kdy jsem svým přátelům a spolupracovníkům měla říci ne a věnovat se práci, která už měla být hotová, jsem objevila jeden nepatrný okamžik, ve kterém mě tak těšilo, že mě žádají o pomoc, že jsem kvůli tomuto vteřinovému potěšení byla ochotna bez přemýšlení jim vyhovět a podstoupit hodiny stresu z vlastních nedokončených úkolů. Pro mě bylo důležité tento okamžik najít a pojmenovat, abych si uvědomila, na co kývám a kolik času mi to zabere. Pár vteřin boje. Do svého řetězce jsem napojila jeden nový úkon: Okamžik, mrknu se do kalendáře.

Nehroutit se z chyb

A co dělat, když prohrajeme? Ideální je uvědomit si všechny své úspěchy. Naučit VELKÉHO ŠÉFA novému návyku přesměrovat své zklamání z prolomení řetězce do pozitivního pohledu, že řadu dílčích cílů už jsme zvládli. Okamžik polevení v úsilí je jen epizodou a příště zase uspějeme.

Pokud budu zase pod tlakem, kolega mě požádá, zda bych mu nepomohla s plněním jeho úkolů a já dokážu odolat pocitu „bez tebe to nedokážu, jsi jedinečná“, a řeknu NE ve čtyřech případech z pěti, znamená to, že jsem úspěšná z 80%. Slušné, že. Rozhodně je taková úvaha pro mne příjemnější, než se začít obviňovat, že to nedokážu, protože už jsem taková.

Omezit variabilitu chování

Pokud jde o posílení vlivu VELKÉHO ŠÉFA, jak formovat nové návyky, bez nejmenších pochyb je jasné, že největšího úspěchu dosáhneme častým opakováním, které ale – než se usadí – vyžaduje naši pozornost a dostatek psychické energie. To znamená, že ji někde musíme vyšetřit.

Pokud potřebujeme, abychom pro kultivaci VELKÉHO ŠÉFA měli víc mentálních zdrojů během celého dne, je třeba, abychom všední aspekty svého života převedli do rutiny tak nejvíce, jak je to jen možné. Stručně řečeno, omezit zbytečné rozhodování.

„Můžete si všimnout, že nosím pouze šedé nebo modré barvy. Snažím se redukovat rozhodnutí. Nechci příliš mnoho rozhodovat, co budu jíst nebo co budu mít na sobě, protože mám mnoho jiných rozhodnutí, které musím učinit,“ říká Barack Obama.

Pozor na bezmyšlenkovitou rutinu

Co to znamená? Děláme věci proto, že tak to přece vždycky děláme, anebo podvědomě kopírujeme chování ostatních, což nás může dostat do rozporu s cílem, který jsme si předsevzali. Zeptejme se sami sebe, zda to, co děláme, nás k cíli opravdu přibližuje. Opravdu využíváme VELKÉHO ŠÉFA?

Nejvyšší čas přestat být hodný

Pokud chceme posouvat svůj život vpřed žádoucím směrem, vyplatí se nám investovat svou energii a svůj čas, abychom dokázali změnit návyk ve vytváření nových návyků. Vybudovat VELKÉHO ŠÉFA. Vůbec si nemyslím, že je to snadné.

Většinu z nás předchozí zkušenosti naučily, že změnu uskutečňujeme na základě rozhodnutí (někoho jiného), s motivací cukr a bič (kterou uplatňuje někdo jiný), a naši vlastní vůli nahrazuje důslednost (někoho jiného). Když (někdo jiný) poleví, (jeho) motivace nás posunout zmizí a (jeho) rozhodnutí se rozplyne.

Využívejte celý web.

Předplatné

Takhle nás to naučili doma i ve škole. Chválili se ti, kteří byli hodní, protože poslouchali někoho jiného. Je nejvyšší čas přestat být hodný, konečně začít poslouchat sám sebe.

Článek byl inspirován myšlenkami Gregory Ciottiho.

Články k poslechu

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

8. 7. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.