Foto: Thinkstock.com
odemčené

Chci studovat psychologii

Jaké otázky si zodpovědět a na co se zaměřit před tím, než pošlu přihlášku?

Psychologie.cz

Psychologie.cz
Redakce

22. 11. 2013

Jak se ze studenta stane dobrý psycholog? Vedle vzdělání a přijatelné úrovně intelektu je nutné být trpělivý, empatický, citlivý a zároveň asertivní a morální. Studium psychologie nekončí získáním diplomu, je to celoživotní vzdělávání, říká v rozhovoru psycholožka a lektorka Dáša Beránková.

Jaké otázky by si měl zájemce o studium psychologie zodpovědět, než se rozhodne poslat příhlášku?
Měl by si hlavně upřímně odpovědět, zda má zájem se celoživotně vzdělávat, protože studium psychologie nekončí získáním diplomu. Dále zda je ochoten pracovat za nižší než průměrný plat, pokud nenajde místo v soukromé prosperující firmě. A také si vytipovat skupinu lidí (narkomani, děti, atd.), kterým by se rád v budoucnu věnoval. U přijímaček se na to komise často ptá.

Mluvíte o nižší než průměrné mzdě. Stále více psychoterapeutů má lukrativní soukromou praxi, kvůli kapacitě nepřijímají další klienty a jejich plat se pohybuje nad průměrnou mzdou. Není i toto právě jedna z věcí, která potenciální studenty láká?
Možná ano. Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o psychology a psychoterapeuty, kteří mají za sebou dvě atestace (jejichž splnění vyžaduje pětiletou praxi ve zdravotnictví a atestační zkoušku), případně jsou to lidé, kteří začali podnikat v době, kdy trh nebyl přesycen těmito službami. Pro nového nezkušeného začínajícího člověka je nyní téměř nemožné, aby začal podnikat, tedy přijímal klienty na přímou platbu a alespoň pokryl náklady na provoz ambulance, natož aby se uživil.

Co všechno zvýší moje šance dostat se na studium psychologie při tvrdé konkurenci u přijímaček?
Pro přijímací zkoušky je důležité projít si písemné testy z minulých let. Pro úspěch u ústní části zkoušky je nutné načíst si literaturu z jednotlivých psychologických disciplín, nejlépe jednu knihu z každého odvětví psychologie – obecná, vývojová, sociální psychologie, psychopatologie, metodologie psychologie, psychologie osobnosti a určitě i nějaka popularní knih. Seznam nastudované literatury se pak předkládá u této části zkoušky společně s výčtem praxí, dobrovolnické činnosti s lidmi atd. Obstát v konkurenci pomůže i absolvovaní některého z přípravných kurzů, který dodá potřebnou strukturu nabytým poznatkům.

Co například talent? Jaké kvality mohou pomoct mému studiu a následně profesi psychologa/psychoterapeuta?
Samozřejmě je nutná jistá míra empatie a schopnosti komunikovat s lidmi. Zejména u ústního pohovoru dost záleží na tom, jaký uděláte na porotu dojem, jak s nimi navážete kontakt, jakou se vám podaří navodit atmosféru. Pro profesi psychologa je nutné odolávat stresu, umět navázat vztah s člověkem, trpělivost a pochopení.

Kdy a jak se absolvent psychologie opravdu stává psychologem?
Psychologem se člověk stává vystudováním psychologie, stejně jako se stává medik lékařem nebo student pedagogické fakulty učitelem. Přesnější je možná vystihnout, jak se stát dobrým psychologem – vedle přijatelné úrovně intelektu je nutné být trpělivý, empatický, citlivý a zároveň asertivní a morální. Je pak na každém absolventovi, jakou zvolí cestu – buď se může věnovat vědě a výzkumu, nebo se věnovat klinické, poradenské, forenzní, manželské psychologii…

Co doporučíte těm absolventům, u nichž právě empatie, trpělivost, citlivost nebo morálka nejsou na potřebné úrovni?
Absolventovi, jemuž tyto schopnosti chybí, bych doporučila sebezkušenostní výcvik, který by mohl pomoci tyto schopnosti více rozvnout. Druhou možností je věnovat se vědeckovýzkumné činnosti.

Veké procento uchazečů se hlasí na studium psychologie z důvodu vlastního sebepoznání. Je toto ta správná motivace ke studiu?
Ke každému vysokoškolskému studiu má člověk nějakou motivaci. Hodnotit, zda je správná nebo špatná, není možná úplně na místě. Není nic špatného na touze po sebepoznání, i když k tomu slouží více sebezkušenostní psychoterapeutické výcviky. Nakonec stejně až praxe ukáže, kdo si zvolil správně a je v profesi úspěšný.

Psychologie je atraktivní téma. Je stejně zajímavé i její studium? Jaká zklamání studenty na škole čekají, jaká očekávání školy nenaplní?
Je třeba počítat s tím, že první tři roky jsou obecné studium, tedy ne příliš zajímavé. Od čtvrtého ročníku přícházejí praktické předměty, studium je stále zajímavější a člověk si může vybrat, co ho baví a jakým směrem se bude profilovat.

Jaké tři současné knížky doporučíte zájemcům o studium psychologie?
Obecná psychologie od Aleny Plhákové, Vývojová psychologie I a II od Marie Vágnerové a například Psychopatologie pro pomáhající profese od Marie Vágnerové.

Dagmar Beránková je klinická psycholožka a lektorka přípravných kurzů studia psychologie.

Články k poslechu

Hlava ve svěráku

Všeho je nějak moc, a jaký to má vlastně smysl? Jak se pohnout z místa?

12 min

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

22. 11. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.