Recept na perfektní zdřímnutí? Hrnek kávy před ním a opláchnutí obličeje po něm.
Zdraví | Michal Kašpárek | 15. 9. 2010
Vědecké zkoumání odpoledního spánku vypadá jako vysněná práce a někteří se možná rozčílí, co všechno platíme z daní.
Psychologové, psychiatři a neurologové publikovali řadu tipů, jak si dát správného šlofíka a čím vším je půlhodinové zdřímnutí člověku prospěšné. Pokud se jejich rad budete držet, půjde vám práce líp od ruky – a bez zívání.
Šlofík po jídle
Pokud jste zvyklí dávat si dvacet po těžkém jídle, zamrzí vás zjištění, že zrovna tenhle šlofík byste si měli odpustit. Tým řeckého kardiologa Theofila Kolettise zjistil, že infarkt myokardu se častěji objevuje po jídle u lidí, kteří se po obědě či večeři natáhli (ať už spali, nebo ne), než u těch, co se aspoň prošli na slehnutí.
Gregory Belenky, který na Washingtonské státní univerzitě zkoumá vliv spánku na pracovní výsledky, tvrdí, že šlofík může do určité míry nahradit odpočinek, o který jste přišli bezesnou nocí: „Spousta lidí na světě rozděluje svůj spánek do dvou bloků, třeba prostřednictvím siesty ve španělsky mluvících zemích. Je dokonce možné, že rozdělený spánek vás nabije lépe, než spaní v jediném dlouhém bloku.“
Musíme ale dodat, že lékaři se nemohou shodnout, zda je to pravda. Vedle příznivců častých šlofíků a krátkého nočního odpočinku najdeme taky odborníky, kteří varují před méně než sedmi nebo osmi hodinami spánku každou noc.