Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Co nám říkají noční můry?

Trápí vás děsivé sny? Nebojte se jich. Sdělují vám důležité zprávy.

Marta Helingerová

Marta Helingerová

16. 6. 2011

Ze seriálu: Noční nápověda

„Občas se mi v noci zdají nevysvětlitelné noční můry. Vlastně tím trpím od šesti let, dříve jsem po probuzení dokonce brečela. Není to každou noc, není to pravidelně, dokonce ani každý měsíc. Přijde to nečekaně. Nedávno jsem měla období, kde jsem se každý večer bála usnout, aby se mi něco takového zase nezdálo. Je tu ale problém: mé sny NEMOHU NIJAK POPSAT! Nejde to, jsou prostě nevysvětlitelné.“ Karolína

Ocitáme se v tajemné říši snů. Karolína popisuje sny, které se jí zdají od dětství, nazývá je nočními můrami. Co se v nich přesně odehrává, zůstává snící skryto, jejich děj není schopna slovy popsat.

Podle Carla Gustava Junga se sny vyjadřují jazykem, kterému nerozumíme.  A co je pro nás neznámé, toho se často bojíme. Karolína se dokonce bála usnout. Jediné, čeho se můžeme chytit, je její prožitek strachu.

Pokud usínáme plni strachu a ještě se nám zdá něco strašného, není třeba propadat panice. Sen nám pomáhá ventilovat pocity a myšlenky, které máme během dne. Odžitím strachů a úzkostí během spánku dojde k odčerpání našich zásob negativních emocí, což je pro nás jedině dobře.

Prožít ve snu své emoce, ať jsou jakkoli děsivé, je nejen zdravé, ale i léčivé.

Pokud těchto negativních emocí v sobě nosíme hodně, případně si je sami neúnavně stále vyrábíme, budou se v našich snech objevovat často: na místo jednoho odžitého strachu nastoupí další.

Sny nás nechtějí děsit

Pokud se nám ve snu objeví hrůzostrašná scéna, strach, který cítíme, může být emocí, kterou se snažíme vědomě potlačit. Jediný prostor, který vědomě nekontrolujeme, je totiž právě náš snový život. Dovolit si prožít své emoce je nejen zdravé, ale i léčivé.

Někdy strach, který ve snu prožíváme, není náš vlastní. Mohli jsme mít starostlivé rodiče. Děti jsou otevřené bytosti, své rodiče milují a věří jim. Pokud nám budou rodiče představovat svět jako nepřátelský, plný nebezpečí číhajících za každým rohem, snadno tento postoj jako děti přijmeme. Citlivější osobnosti jej pak zakomponují do své osobnosti a bojácné či úzkostné postoje se stanou jejich vlastním.

Zlý sen lze interpretovat jako zprávu, že naše strachy jsou v nás hluboce zakořeněné a jen tak se jich nezbavíme.

Skrze mlhu vlastních nevědomých obav nevidíme svět, jaký je. Když tomuto postoji budeme chtít uniknout a bojovat s ním, jdeme tak proti sobě. Pak může potlačené reakce kompenzovat sen plný hrůz.

Takový sen lze interpretovat jako zprávu, že naše strachy jsou v nás hluboce zakořeněné a jen tak se jich nezbavíme. Jako kdyby nám říkaly: Jednej si na vlastní pěst, ale dopadne to špatně.

Máme velkou moc

Dokážeme odsunout či bagatelizovat důležité věci. Nechceme vidět problémy, které zažíváme v rodině, ve vztahu, v práci.

29. dubna. – 3. května 2020

Neúspěch jako součást životní cesty (seminář)

Psychologie.cz

Nechceme mít pocity. Umíme je úspěšně zatlačit do nevědomí. Naši řeč přizpůsobíme tomu, jak chceme, abychom vypadali my, náš svět, naši blízcí, náš život.

Malujeme si svět na růžovo nebo naopak kreslíme bubáky na zeď. Lžeme si do vlastní kapsy, protože taková skutečnost je pro nás snesitelnější. Unikáme před pravdou, kterou je často obtížné si připustit. Bojíme se vidět věci takové, jaké jsou.

Naše duše je však moudrá. Nechce mít v sobě nepořádek, a tak nám ukazuje, před čím bychom neměli uhýbat, co je důležité si uvědomit, prožít a přijmout v nezkreslené podobě. A ukazuje nám to třeba formou snů.

Sen nás vždy vede k pravdě

Schází-li nám v životě humor, mohou se nám zdát v noci samé grotesky. Naopak šprýmaři jeho moudré a starostlivé nevědomí přinese vážné a dramatické scény, aby došlo k vyrovnání pólu, který ve vědomém prožívání chybí.

Sen je spravedlivý, ale není soudce. Práce se sny znamená pracovat především s jejich obsahem. Jak můžeme pomoci Karolíně? Přes bariéru strachu se jí nedaří dostat dál.

Sny představují cenný kontakt s naší duší. S tím, co je nám skryto, co nechceme vidět a slyšet.

Nemít ze svého strachu strach může znít přinejmenším paradoxně. Karolíně bychom poradili, aby svůj strach přijala a vědomě s ním pracovala. Jako s rádcem. Je však na Karolíně, aby odhalila jeho funkci: chrání ji před skutečným, nebo jen domnělým nebezpečím?

Pokud chcete svým snům lépe porozumět, věnujte jim pozornost. Nerozebírejte je s lidmi, kteří tvrdí, že sny jsou hloupé a nesmyslné. Negativní postoje jsou nakažlivé a Hypnos, bůh spánku, by vám sny přestal posílat, jak by řekl mýticky žijící člověk.

I jako lidé žijící v moderní době bychom přišli o cenný kontakt s naší duší, s tím, co je nám skryto, co nechceme vidět a slyšet. Naše duše nám chce pomáhat, nechme si od ní poradit. Nevzdávejme se dobrovolně bohatého zdroje vnitřní zkušenosti, kde se nám ukazuje svět, který uniká fyzikálním zákonům a logice.

Pokud chcete i vy porozumět svým snům, napište nám o nich do rubriky Příběhy čtenářů. Díky porozumění vlastním snům porozumíte lépe i sami sobě.

Noční nápověda
Seriál

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost