Foto: Thinkstock.com
odemčené

Co se dá chytit v internetovém rybníku

Můžete přijít o peníze. Ještě horší následky ale může mít citová investice.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

10. 4. 2015

Vyzkoušeli jste někdy internetovou seznamku? Všichni víme, že na rande naslepo nemáme chodit k někomu domů nebo že nemáme sedat do auta s cizím člověkem. Tenhle článek ale bude malinko o něčem jiném. V USA se v poslední době rozšířil nový trend. Říká se mu „catfish“. Název vznikl z filmu, který natočili Henry Joost a Ariel Schulman – pokud vás zaujme článek, pusťte si i film. Catfish, česky sumec, je anglické slovo označující člověka, který se vydává za jiného prostřednictvím sociálních médií.

Asi si umíte představit, jak to probíhá. Člověk si na online seznamce nebo facebooku založí účet pod jiným jménem s fotkami, které někomu odcizí. Občas si lidé zakládají falešné účty, aby z druhých lákali intimní fotky, aby si psali nemravné zprávy nebo se bavili tím, jak druhé napálí. Obvykle si lidé snižují věk, ubírají kila nebo lžou o svém manželském statusu. V USA se však z toho stal výnosný byznys. Vlastně ani ne tak v USA, jako v Nigérii.

V Nigérii existují organizované skupiny, které sedí v internetových kavárnách a zakládají si účty na amerických online seznamkách. Záměrem je seznámit se s Američany staršího věku, kteří touží po partnerovi, lásce a porozumění. Podvodníci s nimi navážou velmi rychle emocionální vztah, kdy spolu několikrát denně komunikují pomocí emailů, SMS, volání.

Způsob rozchodu odhaluje kulturu celého předešlého vztahu: Rozchody v éře Facebooku

Scénář je poté téměř totožný. Podvodník prohlašuje, že je v Nigérii či jinde v zahraničí a čeká na uvolnění peněžní částky, aby se mohl vrátit do USA. Z různých důvodů potřebuje peníze na právníky, pokuty, letenku apod. Obvykle od oběti nějaké peníze dostane. A potom začíná začarovaný kruh. Podvodníkovi se stávají různé dramatické příhody – nehoda, onemocnění, uvěznění, zatčení na letišti, úmrtí v rodině. Jelikož si oběti nechtějí připustit, že naletěly, dále posílají peníze a věří, že až se dotyčnému podaří přicestovat zpátky, veškeré peníze vrátí.

Funguje to na podobném principu jako „výherní“ automaty: čím více lidé vloží, tím více si nechtějí připustit, že peníze už nikdy neuvidí. S tím rozdílem, že výherní automat vám neslibuje, že s vámi stráví zbytek života. A přece do něj spousta lidí vyhodí celé své úspory. Takže je logické, že i tohle může fungovat. Ač je to smutné, alespoň je zde jasný záměr podvodníků, proč se vydávají za někoho jiného a navazují vztah s obětí. Nejspíš si řeknete, že v tu chvíli, kdy by vás někdo požádal o peníze, komunikaci byste ukončili. Dobře pro vás. Co kdyby ale o peníze nepožádal?

Saju city, saju pozornost

Existuje totiž ještě druhý trend. Lidé navazují falešné vztahy s druhými pouze proto, aby tak uspokojili svou potřebu emoční blízkosti, zábavy, dominance, adrenalinu. Viděla jsem několik videí, kdy si lidé na facebooku přidali člověka, kterého neznali. Na základě atraktivních fotek si s ním začali psát. Daný člověk po nich peníze či nevkusné fotografie nechtěl, a tak nebyl důvod se hned zaleknout. Tak obvykle začalo přátelství, které se postupem času stalo intimním.

Někteří poté popisovali, jak si s dotyčným volali, svěřovali se s každodenními starostmi, měli sex po telefonu apod. Našli u druhého pochopení a blízkost, i když se nikdy neviděli. Když na podvodníka zatlačili, aby se setkali, obvykle pak po několika výmluvách zinscenoval těžké onemocnění, smrt své postavy nebo podobnou událost, která byla obětem sdělena prostřednictvím fiktivních rodinných příslušníků.

Pokud má váš partner pokaždé jinou výmluvu, proč vás nemůže vidět, nejspíš vás vidět nechce. Dejte si ultimátum, kolikrát někoho požádáte o schůzku, než to vzdáte.

Oběti byly v takových případech otřeseny tragickou událostí. Když však zjistili, že ona osoba vůbec neexistuje, byli zmateni, cítili se zneužiti a narušilo to jejich schopnost druhým věřit, sebehodnocení, někdy to dokonce vedlo k uzavírání se před světem a depresím.

Proč vlastně dotyčný několik měsíců lže a předstírá intimní vztah s někým druhým? Podvodníky k tomu obvykle vedla potřeba uniknout z nudné reality svého života. Dali by se popsat jako emocionální upíři. Často je jejich život natolik fádní nebo frustrující, že si vytvoří fiktivní postavu, která je zajímavá, zábavná, má život plný úspěchů a zajímavých událostí. Natolik se do svého nového světa ponořili, že se stali na své roli závislí a sami z ní měli problém vystoupit.

Rozvoj moderní komunikace devastuje vztahy. Naši partneři neustále pochybují o své volbě: Problém našich vztahů? Příliš mnoho možností

Zajímavé je, že v případech, které jsem viděla, byly podvodníky ženy, které se vydávaly za muže a navazovaly intimní vztah se ženami, i když byly heterosexuální. Obecně se stávají obětmi ženy i muži, většinou mladí, pohlední a inteligentní, prostě běžní lidé.

Jak nenaletět (a ochránit i své děti)

Jak se tedy vyhnout zklamání nebo zneužití predátory, kteří si chtějí zahrávat s našimi city?

  • Nesvěřujte se neznámým lidem na internetu. Je v pořádku postěžovat si na nějakém fóru, kde jsou lidé, kteří se setkali v životě s podobnými problémy. Nestěžujte si však dlouhodobě pouze jednomu jedinci, který by mohl tyto informace zneužít k vaší manipulaci.
  • Pokud se seznamujete s lidmi přes online seznamky, neveďte dlouhé konverzace předtím, než se setkáte. Člověk může v psané formě působit zcela odlišně než ve skutečnosti. Vždy se s dotyčným po několika dnech domluvte na schůzce, abyste se nevystavovali možnosti zklamání z toho, že skutečnost je poněkud jiná než vaše očekávání.
  • Nenavazujte intimní vztahy po telefonu nebo internetu. Pokud jste daného člověka neviděli naživo, nikdy nepřekračujte hranice intimity.
  • Pokud má váš partner pokaždé jinou výmluvu, proč vás nemůže vidět, nejspíš vás vidět nechce. Dejte si ultimátum, kolikrát někoho požádáte o schůzku, než to vzdáte.
  • Pokud máte děti, jste za ně zodpovědní. Děti sice umí v dnešní době používat internet nebo obecně počítače lépe než někteří dospělí, nemají ale dostatečný rozum na to, aby dokázaly rozlišit, kdo s nimi komunikuje po síti a které chování je již nevhodné. Existují monitorovací systémy, které vám řeknou, na kterých stránkách vaše děti tráví kolik času, nebo si můžete nastavit, aby se váš počítač po několika hodinách odpojil od internetu.
  • Komunikujte s dětmi o možných nástrahách internetu, věnuje zvýšenou pozornost tomu, kolik času tráví jakými aktivitami a zda mají dostatek kamarádů či koníčků i mimo internet. Všímejte si změn chování a zvyků u svých dětí.

Myslíte, že se vám to nemůže stát? Já osobně jsem jednu nepříjemnou zkušenost udělala. Setkala jsem se s člověkem z online seznamky, který byl ve skutečnosti verbálně agresivní a velmi nepříjemný, i když se na prvním pohled jevil jako milý člověk.

Máte sami nějakou zajímavou, případně nepříjemnou zkušenost se seznamováním se po internetu?

Články k poslechu

Lpění na budoucnosti

Pokud se nedokážeme vzdát starých snů, může to mít negativní dopad na psychiku.

9 min

Neumím si odpustit

Udělala jsem chybu. Už na věci nic nezměním, ale cítím se hrozně.

10 min

Máme, co si zasloužíme?

Jak moc se podílíme na svém životním úspěchu či neúspěchu?

18 min

Spodní proudy přitažlivosti

Láska nemá důvod. Setrvávání ve špatném vztahu obvykle ano.

13 min

Jak nepomáhat

Pomáhám druhým, nebo je kontroluji? Kde končí laskavost a začíná manipulace?

12 min

10. 4. 2015

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.