Nejbližší akce: přednáška s Pavlem Ratajem
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Ilustrace: Ondřej Roubík, www.ondrejroubik.com

Erotické sny

Se sny je to jako s vtipy. Zajímavý je na nich způsob, jakým skrývají svůj skutečný obsah.

Do redakce přišel dotaz od čtenáře Pavla. Svou přímočarostí vyvolal úsměvy, ale také zájem: „Když se mi zdá erotický sen, vždycky se probudím. Proč?!“

Otázku jsme tlumočili psychiatrovi Radkinu Honzákovi. Ten nejprve poukázal na nedostatek informací, nakonec ale upřímnému tazateli odpověď neodepřel:

Nejspíš nemáte předplacený erotický snový kanál, a tak je vám vždy poskytnuta pouze ukázka. Doporučuji obrátit se na ministerstvo spánku, odbor REM‑fází, kterou vede Eugen Aserinski, objevitel REM‑fáze spánku a tím i fáze snů.

Pavel by si měl podle doktora Honzáka uvědomit, že vzbudit se z nemravného snu může být ta lepší varianta.

Třeba ten sen pokračuje nechtěným těhotenstvím přelétavé snové partnerky, od které navíc chytne ošklivou chorobu, což přenese na svou současnou partnerku…

Psychoanalytický pohled

O tom, že erotické sny obvykle opravdu nekončí šťastně jako pohádky, vypráví psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor. „Práce se sny je jednou z nejkrásnějších metod terapie. Podobá se práci archeologa či objevitele neznámých končin. Jedním z hlavních pravidel je přistupovat ke každému snu i snícímu individuálně,“ upozorňuje, než přistoupí na obecnou interpretaci dotazu:

Podle Sigmunda Freuda mělo být primárním významem snu plnění přání, většinou erotického nebo agresivního charakteru. Protože se však svých zakázaných přání bojíme, snová práce je změní k nepoznání.

Jenže Výklad snů napsal Freud ke konci viktoriánské éry. Pokud tehdy působil pohoršlivě odhalený kotník, naše doba snese výrazně explicitnější materiál a my se můžeme ptát, proč se nám erotické sny nezdají v jednom kuse.

Zatímco Freud se domníval, že snová práce, zastření pravého významu, zmatení snu, je jen služebníkem uspokojení potřeb, my ji vnímáme minimálně jako stejně důležitou, nezbytnou pro tak základní funkce, jako je myšlení či vnímání.

Je to trochu jako s anekdotou, jejíž struktura je mimochodem snu velmi podobná. I u vtipu je pravý obsah často erotický či agresivní. Ale co je na něm skutečně zábavné, je to, jak je pravý obsah skryt.

Pokud jsou sex či smrt ve snu zobrazeny explicitně, často to podle něj znamená selhání snové práce. Můžeme si představit, že přísný cenzor se najednou probral a tím, že nás probudil, násilně ukončil zakázané představení.

Stejně tak si ale můžeme říci, že explicitní sexuální sny jsou často spíš jakési noční halucinace, kde sen neplní základní roli, jako je propojování témat a zpracování vnitřních konfliktů.

Využívejte celý web.

Předplatné

Otočíme‑li slavný výrok, že doutník může někdy znamenat jen doutník, sex ne vždy musí znamenat sex.

Erotické sny, se kterými se setkávám ve své praxi nejčastěji, nejsou vůbec příjemné, a erotika je jen předehrou k hlavnímu příběhu.

Snící je ve snu nachytán při erotických radovánkách. Nebo (častěji) sedí ve snu před počítačem, kouká na porno. Blíží se rodič či šéf a okno prohlížeče nejde zavřít. Nebo vyskakují další a další…

Hlavním tématem těchto snů není sex, ale stud a trest. Nebo – pokud se podíváme o patro níž a zeptáme se, za co jsme trestáni a za co se stydíme – nejspíš bychom zase narazili na sex, ale jiný. Ona erotická přání, která jsou podle Freuda sny kamuflována, pochází z raného dětství a jsou pro dospělou mysl přísně zapovězena.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Otázka na konci života

Neptejte se na smysl života. To vás se ptá život. Odpovídáte mu tím, co děláte.

12 min

Vztahový masochista

Konflikty a utrpení očekává. Potřebuje je. Proč si někteří lidé takhle sami ubližují?

10 min

Opustit svá malá štěstí

V samotné změně hloubku nenajdeme, bez ní ale neobjevíme místo, kde hloubku hledat.

18 min

Nevím, co chci

Uvízli jste na mrtvém bodě a nejste si jistí vůbec ničím? I to je součástí …

10 min

Jak to bylo?

Pamatujete si události jinak než ostatní členové rodiny? Přečtěte si, jak odlišné vzpomínky vznikají.

10 min

Otevřít audio sekci