Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Ondřej Roubík, www.ondrejroubik.com

Erotické sny

Se sny je to jako s vtipy. Zajímavý je na nich způsob, jakým skrývají svůj skutečný obsah.

Psychologie.cz

5. 6. 2017

Do redakce přišel dotaz od čtenáře Pavla. Svou přímočarostí vyvolal úsměvy, ale také zájem: „Když se mi zdá erotický sen, vždycky se probudím. Proč?!“

Otázku jsme tlumočili psychiatrovi Radkinu Honzákovi. Ten nejprve poukázal na nedostatek informací, nakonec ale upřímnému tazateli odpověď neodepřel:

Nejspíš nemáte předplacený erotický snový kanál, a tak je vám vždy poskytnuta pouze ukázka. Doporučuji obrátit se na ministerstvo spánku, odbor REM‑fází, kterou vede Eugen Aserinski, objevitel REM‑fáze spánku a tím i fáze snů.

Pavel by si měl podle doktora Honzáka uvědomit, že vzbudit se z nemravného snu může být ta lepší varianta.

Třeba ten sen pokračuje nechtěným těhotenstvím přelétavé snové partnerky, od které navíc chytne ošklivou chorobu, což přenese na svou současnou partnerku…

Psychoanalytický pohled

O tom, že erotické sny obvykle opravdu nekončí šťastně jako pohádky, vypráví psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor. „Práce se sny je jednou z nejkrásnějších metod terapie. Podobá se práci archeologa či objevitele neznámých končin. Jedním z hlavních pravidel je přistupovat ke každému snu i snícímu individuálně,“ upozorňuje, než přistoupí na obecnou interpretaci dotazu:

Podle Sigmunda Freuda mělo být primárním významem snu plnění přání, většinou erotického nebo agresivního charakteru. Protože se však svých zakázaných přání bojíme, snová práce je změní k nepoznání.

Jenže Výklad snů napsal Freud ke konci viktoriánské éry. Pokud tehdy působil pohoršlivě odhalený kotník, naše doba snese výrazně explicitnější materiál a my se můžeme ptát, proč se nám erotické sny nezdají v jednom kuse.

Zatímco Freud se domníval, že snová práce, zastření pravého významu, zmatení snu, je jen služebníkem uspokojení potřeb, my ji vnímáme minimálně jako stejně důležitou, nezbytnou pro tak základní funkce, jako je myšlení či vnímání.

Je to trochu jako s anekdotou, jejíž struktura je mimochodem snu velmi podobná. I u vtipu je pravý obsah často erotický či agresivní. Ale co je na něm skutečně zábavné, je to, jak je pravý obsah skryt.

Pokud jsou sex či smrt ve snu zobrazeny explicitně, často to podle něj znamená selhání snové práce. Můžeme si představit, že přísný cenzor se najednou probral a tím, že nás probudil, násilně ukončil zakázané představení.

Stejně tak si ale můžeme říci, že explicitní sexuální sny jsou často spíš jakési noční halucinace, kde sen neplní základní roli, jako je propojování témat a zpracování vnitřních konfliktů.

Využívejte celý web.

Předplatné

Otočíme‑li slavný výrok, že doutník může někdy znamenat jen doutník, sex ne vždy musí znamenat sex.

Erotické sny, se kterými se setkávám ve své praxi nejčastěji, nejsou vůbec příjemné, a erotika je jen předehrou k hlavnímu příběhu.

Snící je ve snu nachytán při erotických radovánkách. Nebo (častěji) sedí ve snu před počítačem, kouká na porno. Blíží se rodič či šéf a okno prohlížeče nejde zavřít. Nebo vyskakují další a další…

Hlavním tématem těchto snů není sex, ale stud a trest. Nebo – pokud se podíváme o patro níž a zeptáme se, za co jsme trestáni a za co se stydíme – nejspíš bychom zase narazili na sex, ale jiný. Ona erotická přání, která jsou podle Freuda sny kamuflována, pochází z raného dětství a jsou pro dospělou mysl přísně zapovězena.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější z Psychologie.cz e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Schovávaná

Dnes už před sebou tolik neutíkám, hraniční porucha mi ale umí život znepříjemnit.

13 min

Nedospělé já

V dospívání jsme potřebovali uznání. Třeba že o nás někdo stojí – a všichni to …

16 min

Volání po lásce

Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?

8 min

Chci nebýt

Myslíte někdy na sebevraždu? Přečtěte si, jak najít pomoc.

11 min

Narušitelé hranic

Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.

12 min

Otevřít audio sekci