S hyperaktivním partnerem máte jistotu, že se nebudete nudit. Co dalšího vás čeká?
Hyperaktivní děti jsou námětem mnoha současných studií a článků. Jenže děti časem vyrostou, studují, pracují, žení se a vdávají, mají své děti. Jací jsou jako partneři? Na co se máte připravit, když jdete do dlouhodobého vztahu s člověkem s ADHD?
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je dědičný neurovývojový syndrom daný narušeným fungováním těch oblastí mozku, které souvisejí s plánováním, předvídáním, zaměřením a udržením pozornosti a sebeovládáním.
Postupným vývojem dochází časem ke zmírnění viditelných příznaků hyperaktivity (neposednost, neustálý pohyb jako komíhání nohama atd.), ale jiné znaky přetrvávají do dospělosti: potíže plynoucí z nepozornosti, impulzivní chování, vnitřní neklid, emoční labilita, malá frustrační tolerance (rychlé střídání nálad, výbuchy vzteku apod.) a také impulzní a zkratkovité jednání.
Lidé s ADHD se nedokážou soustředit na nudná témata, snadno se nechají vyrušit, mají potíže s dotahováním úkolů, často zapomínají, šíří kolem sebe chaos. Naopak do některých činností se ponoří natolik, že je nelze odtrhnout.
Klíčem je pracovat se symptomy ADHD, nikoliv proti nim. Posilujte jeho silné stránky, mezi které patří především odvaha ke změnám, kreativita, inovativnost...
Zaměřme se na lidi se znaky ADHD, tedy nemusí nutně mít tento syndrom diagnostikovaný odborníkem. Stačí, že se velmi často potýká s podobnými problémy. A to se týká mnoha z nás. Dejme tomu, že si máte vzít Marka, který trpí ADHD. (Stejně tak by to mohla být třeba Maruška, ale v populaci je častější výskyt této poruchy u mužů.)
Marek je velký kluk. Má po kapsách obaly od bonbonů, vizitky čtyř obchodních partnerů, upomínku do knihovny, telefon na kohosi, kdo mu nabídl skvělou příležitost, poznámky k novému revolučnímu projektu, účtenku od batohu syna, který měl vyměnit před půl rokem, a lístky do divadla, které vám koupil, ale ztratil.
Když jste se seznámili, jeho pozornost a láska neznala mezí. Hyperfokus na vás způsobil, že vás paralyzovala smršť jeho impulzivních akcí od toho, že vám v noci uloupil růži z klášterní zahrady, až po to, že zmeškal důležitou pracovní schůzku, protože vám trhal jablka na štrúdl. Zahrnuta projevy lásky, nikdy jste se s ním nenudila, nikdy jste nepochybovala, že jste pro něj ta jediná.
Jenže adrenalin a endorfiny způsobné láskou k vám v Markově mozku přestaly po čase účinkovat a další potřebnou stimulaci začal hledat jinde. Zkrátka přišly všední dny a Marek potřebuje nové silné impulzy.
Můžete cítit frustraci z odmítnutí a nepochopení, propadat beznaději. Marek nevydrží poslouchat vaše opakující se stesky kolem nepořádku v kuchyni. Dokonce můžete mít pocit, že vás ignoruje, jeho myšlenky lítají jinde, i když je s vámi v místnosti. Bude vás často štvát. Tichou domácnost neznáte, spíš itálii – vztek a křik. Marek nic z toho nevidí a nechápe. Jeho hlava letí dál a do různých stran.
Co vy i Marek můžete udělat pro to, aby vám ADHD neničila vztah a rodinu? Klíčem je pracovat se symptomy ADHD, nikoliv proti nim. Posilujte jeho silné stránky, mezi které patří především odvaha ke změnám, kreativita, inovativnost atd.
Pokud jsou Markovy potíže opravdu silné a zasahují nejen jádro rodiny, ale i jeho pracovní uplatnění, řešte je. Farmakoterapie je už u nás dostupná, také psychoterapie, trénink kognitivních funkcí, terapeutické skupiny, to vše vám může pomoci potíže zkrotit na únosnou mez.
Tak co, zvolíte si život na horské dráze, v neutuchajícím chaosu a změnách, nebo si vezmete Pištu Hufnágla?
Naše myšlenky se při komunikaci množí, motají a tlučou uvnitř našich hlav v takové míře, že nám to neumožňuje normálně vnímat a normálně reagovat: Nepropustný filtr: sebestřednost
Srdce má svá vlastní křídla, která nespoutají žádná nařízení. Tak proč někdy skomírá?
20 min
Dejte se do kupy, děti teď potřebují vaši pomoc, říká psychoterapeut Peter Pöthe.
67 min