Online přednáška: Dalibor Špok
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Jak si koupit štěstí

Jak vyždímat z každé koruny více štěstí? Koupě domu kupodivu lidem na štěstí nepřidá.

Říká se, že štěstí si člověk nekoupí. Majetek skutečně k našemu pocitu štěstí nepřispívá nijak významně, přesto existuje způsob, jak peníze využít k získání dobrých pocitů.

Co byste dělali, kdybyste se ráno vzbudili a pod polštářem našli milion? Kdo by z toho neměl radost, že? Někdo by si šel koupit vytoužené auto, někdo by zainvestoval na burze, jiný by splatil dluhy a další zase jel na dovolenou a zbytek peněz dal do bydlení.

Pouhá myšlenka na bohatství nebo větší obnos peněz zvyšuje v člověku pocit sobeckosti. Hned začneme přemýšlet nad tím, co si pořídíme, což je v této situaci asi přirozené. Ačkoli nám průzkumy i zkušenost říkají, že hmotné statky nezajišťují člověku trvalý pocit štěstí, neznamená to, že peníze nemohou takovou službu udělat. Nabízí se celá řada způsobů, jak vyždímat z každé koruny, kterou utratíte, více štěstí. A co je důležité vědět, nemusíte být zrovna milionáři, abyste mohli těchto výhod využívat.

Materiální věci často využíváme sami, ale co se týče zážitků, ty většinou sdílíme s ostatními lidmi.

Jde o jednoduchou změnu: jakým způsobem se rozhodnete svoje peníze utrácet. Protože i tato změna může vést k měřitelnému zvýšení vašeho pocitu štěstí.

Není to ovšem jednoduché – pro mnoho lidí je koupě domu nebo auta středobodem jejich zájmu. Považují to za životní investici, je to jejich sen. Ve skutečnosti si ale koupí nového domu kupujete jen velmi málo štěstí.

Vědci zkoumali lidi žijící ve Spojených státech a v Německu. Ukázalo se, že lidé, kteří se přestěhovali z bydlení, kde dříve nebyli spokojeni, do nových vlastních domů, hlásili výrazný nárůst spokojenosti v oblasti bydlení, ale na jejich celkovou životní spokojenost a pocit štěstí to nemělo výraznější vliv.

Takže úzkostlivé šetření na zálohu na nový dům nemusí být zase tak dobrý nápad, pokud to znamená, že si budete odpírat pivo s přáteli nebo koncert s partnerkou.

Udělejte (si) radost

Více než nakupování hmotných statků a nemovitostí nás jako lidi dělají šťastnější zážitky. Je to i proto, že materiální věci často využíváme sami – auto, televizi, počítač, někdy i to bydlení – ale co se týče zážitků, ty většinou sdílíme s ostatními lidmi. Kina, divadla, koncerty, výlety nebo dobré jídlo. Dáte mi asi za pravdu, že zřídkakdy děláte tyto aktivity sami. Na význam sociálního kontaktu pro zlepšení našeho duševního i fyzického zdraví poukazují také desetiletí průzkumů.

Lidem působí daleko větší radost a pocit štěstí, pokud tento pocit mohou poskytnout někomu dalšímu.

Sdílení zážitků s jinými lidmi nám tedy poskytuje zcela jinou dávku štěstí. Tím to nekončí. Velký význam a podíl na našem štěstí má také to, co děláme pro druhé. Vědci zjistili, že drtivá většina lidí, kteří podstoupili průzkum nejen v USA či v Evropě, ale také v Africe, je šťastnější, když peníze utrácí za druhé, byť se jedná o pár korun. Lidem tedy působí daleko větší radost a pocit štěstí, pokud tento pocit mohou poskytnout někomu dalšímu, třeba darováním maličkosti nebo pozváním na kafe.

Vědci zkoumali chování a pocity lidí následujícím způsobem:

  • První skupina lidí dostala dárkové poukázky na kávu s tím, že mají jít a koupit si ji pro sebe.
  • Druhá skupina lidí dostala dárkové poukázky s tím, že ji mají dát druhým lidem, aby si za to kávu mohli sami koupit.
  • Třetí skupina lidí měla za poukázku koupit kávu pro někoho jiného s dodatečným požadavkem, že s tímto člověkem v kavárně při kávě zůstanou na kus řeči.

Která skupina lidí byla nejšťastnější? Ti, kteří se mohli postarat o někoho druhého a podělit se.

Celkově vzato docházíme k zajímavému závěru.

Jak naložíte se svými penězi je stejně důležité nebo i významnější, než kolik jich máte. Nemá tedy smysl čekat, až se vám pod polštářem objeví milion. Už dnes můžete jít a udělat šťastnými sebe i druhé tím, že občas vyměníte své běžné utrácení za koupi zážitku, ať už v podobě společné kávy nebo prodlouženého víkendu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Přehřátý vztah

Láska potřebuje dýchat. Jak nezadusit nový vztah a provzdušnit ten mnohaletý?

8 min

Nebezpečně dobrá nálada

Neustálá aktivita a přehnaná veselost bývá zoufalým únikem před emoční zátěží.

9 min

Rozpůlený svět

Vztahy fungují, když se umíme setkat v jinakosti. Jako jednotlivci, národy či rasy.

9 min

Nový vztah, staré rány

Jakmile se trochu otevřete, přijde studená sprcha. Co se to děje?

9 min

Odevzdat se spánku

Dopřejme spánku jednoduchost, radí expert. Podcast s psychiatrem Peterem Šóšem.

29 min

Otevřít audio sekci