Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak si koupit štěstí

Jak vyždímat z každé koruny více štěstí? Koupě domu kupodivu lidem na štěstí nepřidá.

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

3. 7. 2013

Říká se, že štěstí si člověk nekoupí. Majetek skutečně k našemu pocitu štěstí nepřispívá nijak významně, přesto existuje způsob, jak peníze využít k získání dobrých pocitů.

Co byste dělali, kdybyste se ráno vzbudili a pod polštářem našli milion? Kdo by z toho neměl radost, že? Někdo by si šel koupit vytoužené auto, někdo by zainvestoval na burze, jiný by splatil dluhy a další zase jel na dovolenou a zbytek peněz dal do bydlení.

Pouhá myšlenka na bohatství nebo větší obnos peněz zvyšuje v člověku pocit sobeckosti. Hned začneme přemýšlet nad tím, co si pořídíme, což je v této situaci asi přirozené. Ačkoli nám průzkumy i zkušenost říkají, že hmotné statky nezajišťují člověku trvalý pocit štěstí, neznamená to, že peníze nemohou takovou službu udělat. Nabízí se celá řada způsobů, jak vyždímat z každé koruny, kterou utratíte, více štěstí. A co je důležité vědět, nemusíte být zrovna milionáři, abyste mohli těchto výhod využívat.

Materiální věci často využíváme sami, ale co se týče zážitků, ty většinou sdílíme s ostatními lidmi.

Jde o jednoduchou změnu: jakým způsobem se rozhodnete svoje peníze utrácet. Protože i tato změna může vést k měřitelnému zvýšení vašeho pocitu štěstí.

Není to ovšem jednoduché – pro mnoho lidí je koupě domu nebo auta středobodem jejich zájmu. Považují to za životní investici, je to jejich sen. Ve skutečnosti si ale koupí nového domu kupujete jen velmi málo štěstí.

Vědci zkoumali lidi žijící ve Spojených státech a v Německu. Ukázalo se, že lidé, kteří se přestěhovali z bydlení, kde dříve nebyli spokojeni, do nových vlastních domů, hlásili výrazný nárůst spokojenosti v oblasti bydlení, ale na jejich celkovou životní spokojenost a pocit štěstí to nemělo výraznější vliv.

Darujte předplatné

Koupit

Takže úzkostlivé šetření na zálohu na nový dům nemusí být zase tak dobrý nápad, pokud to znamená, že si budete odpírat pivo s přáteli nebo koncert s partnerkou.

Udělejte (si) radost

Více než nakupování hmotných statků a nemovitostí nás jako lidi dělají šťastnější zážitky. Je to i proto, že materiální věci často využíváme sami – auto, televizi, počítač, někdy i to bydlení – ale co se týče zážitků, ty většinou sdílíme s ostatními lidmi. Kina, divadla, koncerty, výlety nebo dobré jídlo. Dáte mi asi za pravdu, že zřídkakdy děláte tyto aktivity sami. Na význam sociálního kontaktu pro zlepšení našeho duševního i fyzického zdraví poukazují také desetiletí průzkumů.

Lidem působí daleko větší radost a pocit štěstí, pokud tento pocit mohou poskytnout někomu dalšímu.

Sdílení zážitků s jinými lidmi nám tedy poskytuje zcela jinou dávku štěstí. Tím to nekončí. Velký význam a podíl na našem štěstí má také to, co děláme pro druhé. Vědci zjistili, že drtivá většina lidí, kteří podstoupili průzkum nejen v USA či v Evropě, ale také v Africe, je šťastnější, když peníze utrácí za druhé, byť se jedná o pár korun. Lidem tedy působí daleko větší radost a pocit štěstí, pokud tento pocit mohou poskytnout někomu dalšímu, třeba darováním maličkosti nebo pozváním na kafe.

Vědci zkoumali chování a pocity lidí následujícím způsobem:

  • První skupina lidí dostala dárkové poukázky na kávu s tím, že mají jít a koupit si ji pro sebe.
  • Druhá skupina lidí dostala dárkové poukázky s tím, že ji mají dát druhým lidem, aby si za to kávu mohli sami koupit.
  • Třetí skupina lidí měla za poukázku koupit kávu pro někoho jiného s dodatečným požadavkem, že s tímto člověkem v kavárně při kávě zůstanou na kus řeči.

Která skupina lidí byla nejšťastnější? Ti, kteří se mohli postarat o někoho druhého a podělit se.

Celkově vzato docházíme k zajímavému závěru.

Jak naložíte se svými penězi je stejně důležité nebo i významnější, než kolik jich máte. Nemá tedy smysl čekat, až se vám pod polštářem objeví milion. Už dnes můžete jít a udělat šťastnými sebe i druhé tím, že občas vyměníte své běžné utrácení za koupi zážitku, ať už v podobě společné kávy nebo prodlouženého víkendu.

Články k poslechu

Dopis mámě

Odpustit nedokážu. Pocity se zdají příliš těžké. Co vlastně cítím?

13 min

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

3. 7. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.