Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak vás ovládá sexuální energie?

Věnujme pozornost sexualitě jako oblasti naší duše. Jak nás naše sexuální motivace ovlivňuje?

Dalibor Špok

Dalibor Špok
Psycholog

20. 5. 2015

Držet očistný den bez jídla považujeme za zdravé a žádoucí pro budování vůle. Výzva vydržet chvíli bez sexuálních aktivit a pozorovat reakce svého těla a mysli už zní podezřele. Nemá ten člověk nějaký problém? K čemu nás to nutí?

Nebojte se, milí čtenáři, rozhodně vás nechci přemlouvat k celibátu, podobně jako v článku o jídle, kterému jsme se věnovali dříve, jsem vás nepřemlouval, že nejlepší je přestat vůbec jíst, a tím problém nestřídmosti navždy vyřešit. To by bylo absurdní.

Sexualita je jednou z největších sil našich životů. Proto si nemysleme, že ji dokážeme plně ovládnout. Bylo by to stejně naivní jako pokus zastavit rozjetý vlak plácačkou na mouchy. To ale neznamená, že jsme bezbranní.

Možná, že existuje mnoho opatření, která zabrání tomu, aby se vlak dal nekontrolovaně do pohybu po slepé koleji. Také radost z jízdy vlakem bude větší při bezpečné rychlosti než při tempu, při kterém již od kol srší jiskry. A v neposlední řadě: i jako cestující bychom jistě neradi sedali do vlaku s opilým či nezodpovědným strojvůdcem.

Sexualita je v tomto ohledu jídlu i dalším potřebám velice podobná. Experimentujeme‑li svobodně s půstem či dietou (tedy potřebou jídla), meditačním cvičením (potřebou podnětů pro naši mysl), pobytem ve tmě (potřebou základní stimulace) nebo pobytem v samotě (potřebou sociální) a všechny tyto zkušenosti považujeme za důležité pro vlastní sebepoznání, můžeme úplně stejně experimentovat s jinou naší hlubokou biologickou potřebou – s naší sexualitou.

I pro ni platí to, na co upozorňovaly předchozí články o nestřídmosti: totiž že pokud své potřeby nemáme vždy a neustále plně uspokojeny, je náš prožitek odlišný – jsme bdělejší a motivovanější. Je to ale také cesta, jak danou oblast lépe prozkoumat, učinit vědomou a postupně ji i přiměřeně kontrolovat.

Mohlo by vás zajímat

Jsou dva málo?

Partnerský život může mít i podoby, které si zatím neumíme ani představit. Přednáška Jana Vojtka.

Přečíst článek

Pokud totiž vlastní sexualitu nemáme dostatečně „ohmatánu“, pokud naše impulzy a naše postoje k nim nejsou vědomé, pak se nedokážeme svobodně rozhodovat a rozumně (přiměřeně, nikoli obsesivně) kontrolovat. Budeme v jejich vleku.

Pak se nesmíme divit, že

  • najednou propadneme nějaké formě sexuální závislosti
  • najednou se ocitneme uprostřed nechtěného milostného románku
  • najednou zjistíme, že se v partnerském vztahu vytratila sexuální přitažlivost.

Ono „najednou“ by nebylo, kdybychom věnovali této oblasti více pozornosti a naši schopnost „poradit si“ nepovažovali za automatickou a zaručenou.

Hovořím‑li přitom o věnování pozornosti, samozřejmě tím nemám na mysli zahlcování se sexuálními fantaziemi či konzumaci pornografie. Věnujme pozornost sexualitě jako oblasti naší duše.

Podobně jako když jsme dříve hovořili o jídle, nabádal jsem k zamyšlení nad našimi jídelními zvyky a postoji, nikoli k otevření lednice a fantazírováním nad tím, co vše můžeme sníst. Jak by takové experimentování skončilo, asi tušíte. Bohužel, takto si mnoho lidí výzvu k „věnování pozornosti“ představuje…

Ukázka z článku Nesvobodní

Články k poslechu

Láska na talíři

Jídlo a láska mají hodně společného. Problém vzniká, když se obojí nějak zamotá a přidá …

10 min

Magický svět

Lpění na věcech a rituálech dětem dává jistotu. Kdy je čas zasáhnout?

7 min

Paradox změny

Změna se děje, když na ni přestaneme tlačit. Jak se tomuto stavu otevřít?

13 min

Protože jsme milovali

Ztráta bolí. Nedá se tomu vyhnout. Žal nás přivádí přímo k jádru naší bytosti.

9 min

Proč jsem neviditelná?

Můžeme být mezi lidmi, a přitom úplně sami. Chvíli nám to i vyhovuje. Jenže co …

10 min

20. 5. 2015

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.