Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Zoey Frank, www.zoeyfrank.com

Je to rakovina

Váš život se s diagnózou od základů změní. Čeho se držet?

Když vám diagnostikují zhoubné nádorové onemocnění, zhroutí se vám svět. Otázka, kterou si samozřejmě v ten moment nekladete, se objeví až později. Byl tento svět a váš život opravdu tak dobrý?

Rakovinou, nemocí pojmenovanou tak strašlivým jménem vzbuzujícím negativní konotace a paniku, u nás onemocní v průběhu života každý třetí člověk. Karcinomem prsu každá osmá žena. Tak praví statistiky. Proč právě vy byste měli mít to privilegium, aby se vám rakovina vyhnula?

Pokud vy nebo váš blízký rakovinou trpí, zde naleznete pár postřehů, jak v prvních momentech (minutách, dnech, týdnech) zareagovat, abyste se z toho nezhroutili. Některé z nich jsou schválně formulovány negativně. Pozitivní myšlení je sice fajn, ale rozhodně ne všelék. Někdy se vše zahalí do tmy, aby pak pronikající světlo bylo mocnější.

1. Řešte

Moment, kdy vám oznámí diagnózu, bude patřit k nezapomenutelným chvílím vašeho života. Nejde se na něj připravit, obrnit se proti němu. Můžete sice cítit, že se ve vašem organismu děje něco vážného, ale diagnóza vás krutě zasáhne.

I když je to náročné, zkuste se držet faktů. Zeptejte se na další postup (vždy je nějaký postup), další vyšetření, možnosti léčby a pravděpodobnost vyléčení. Dávkujte míru informací dle svého psychického rozpoložení. Jste totiž v šoku.

Něčeho se musíte chytit. Držte se zdravého rozumu. Na emoce je času dost. Nemusíte mít strach, zaručeně se dostaví. Když chcete plakat, plačte. Teď však není čas na zhroucení.

2. Nepopírejte

Pokud je jasné, co vám je, zkuste neztrácet čas popíráním. Bere vám důležitou energii, kterou teď potřebujete na léčení. A vy se léčit chcete, že ano?

3. Nelitujte se

Sebelítost vás brutálně oslabuje. Neustálé řešení toho, proč právě já, vám odebere neskutečné množství sil. A vy budete každý kilojoul potřebovat k důležitému období vašeho života.

4. Žijte tady a teď

Minulost je mrtvá, budoucnost neznámá. Jediné, co existuje, je přítomnost. Žijte tímto momentem, tady a teď. Dech po dechu, krok po kroku. Vychutnávejte každý moment. Je velký dar, že existujete.

5. Netajte to

To, že jste onemocněli rakovinou, neznamená, že jste někoho zavraždili, spáchali trestný čin nebo jste jakkoliv stigmatizovaní. Rakovina není ostuda. Je to nemoc jako každá jiná. Jenom velice vážná.

Úspěšné léčení je celostní proces, který musí zasáhnout vaše tělo a duši. Ovlivní a pozmění vaše hodnoty, postoje, návyky. Transformuje vás i okolí.

6. Požádejte o pomoc druhé

Zapojte vaše užší a širší okolí, požádejte své blízké o podporu. Vysvětlete rodině, co se děje. Nebuďte sami. Teď jste středobodem vesmíru vy a vaše léčení. Počítejte s tím, že jim to všem nedojde hned, někdy jsou reakce nejbližších nevypočitatelné a až bizarní.

Mnohdy selžou ti, na které jste se spoléhali, a pomůžou naprosto nečekaní lidé. Neberte tyto reakce osobně. Strach z nemoci či smrti mnohé paralyzuje. Život je plný nečekaných překvapení. Doufejte v lepší zítřky.

7. Buďte pozitivní

Snažte se i v té nejhorší noční můře vašeho života najít světlé stránky. To, že jste dostali šanci přežít, je obrovský dar. Moderní medicína stojí po vašem boku. Využijte všechny její výdobytky. Vyberte si doktora a zařízení, kterému důvěřujete. Ptejte se a informujte. Zajímejte se.

8. Nečtěte katastrofické příběhy

Pokud se chcete o své nemoci a léčbě dozvědět víc, sáhněte po odborné literatuře. Prostudujte si skutečnou diagnózu, uvedenou ve vaší lékařské zprávě. Zajímejte se o podpůrnou léčbu, přírodní i jiné možnosti terapie.

9. Nenaleťte na ezoteriky

Samozvaní léčitelé jsou ezoterické zrůdy, které se budou snažit parazitovat na vašem neštěstí a zoufalství. Výtažek z hlívy ústřičné může být fajn podpůrným prostředkem, ale určitě chemoterapii či operaci nenahradí.

10. Relaxujte, meditujte

Relaxace a meditace jsou podle odborných studií důležitými podpůrnými metodami léčby. Pokud to neumíte, vyhledejte někoho, kdo vás relaxovat a dýchat naučí. Na internetu je spousta skvělých meditací na zvládání rakoviny. Využijte je a pravidelně praktikujte. Zklidní vaši rozbouřenou mysl a podpoří v léčení.

Využívejte celý web.

Předplatné

11. Hýbejte se

Když můžete, choďte, cvičte jógu nebo se protahujte. Potřebujete hodně sil a kyslíku. Vyjděte si na procházku do lesa, do města. Dýchejte a užívejte možnost pohybu.

12. Pracujte

Dovolil vám doktor pracovat? Zohledněte svůj stav, přizpůsobte práci léčbě, ale neležte doma a neřešte chmurné myšlenky. Každé napětí však musí střídat uvolnění. Dodržujte důsledně spánkový i oddechový režim. Nepřetěžujte se. Snažte se zapojit znovu i v pozměněném režimu do své práce a do života své rodiny a širší komunity.

S rakovinou vám začal úplně nový život. Léčba bude vyžadovat i velkou změnu vašeho životního stylu. Dostali jste druhou šanci, kterou spousta lidí nedostane. Využijte ji co nejlíp, protože úspěšné léčení je celostní proces, který musí zasáhnout vaše tělo a duši. Ovlivní a pozmění vaše hodnoty, postoje, návyky. Transformuje vás i okolí.

Hodně energie a sil na cestě ke zdraví!

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci