Ilustrace: Zoey Frank, www.zoeyfrank.com
odemčené

Je to rakovina

Váš život se s diagnózou od základů změní. Čeho se držet?

Natália Schwab Figusch

Natália Schwab Figusch
Psycholožka, psychoterapeutka

28. 3. 2018

Když vám diagnostikují zhoubné nádorové onemocnění, zhroutí se vám svět. Otázka, kterou si samozřejmě v ten moment nekladete, se objeví až později. Byl tento svět a váš život opravdu tak dobrý?

Rakovinou, nemocí pojmenovanou tak strašlivým jménem vzbuzujícím negativní konotace a paniku, u nás onemocní v průběhu života každý třetí člověk. Karcinomem prsu každá osmá žena. Tak praví statistiky. Proč právě vy byste měli mít to privilegium, aby se vám rakovina vyhnula?

Pokud vy nebo váš blízký rakovinou trpí, zde naleznete pár postřehů, jak v prvních momentech (minutách, dnech, týdnech) zareagovat, abyste se z toho nezhroutili. Některé z nich jsou schválně formulovány negativně. Pozitivní myšlení je sice fajn, ale rozhodně ne všelék. Někdy se vše zahalí do tmy, aby pak pronikající světlo bylo mocnější.

1. Řešte

Moment, kdy vám oznámí diagnózu, bude patřit k nezapomenutelným chvílím vašeho života. Nejde se na něj připravit, obrnit se proti němu. Můžete sice cítit, že se ve vašem organismu děje něco vážného, ale diagnóza vás krutě zasáhne.

I když je to náročné, zkuste se držet faktů. Zeptejte se na další postup (vždy je nějaký postup), další vyšetření, možnosti léčby a pravděpodobnost vyléčení. Dávkujte míru informací dle svého psychického rozpoložení. Jste totiž v šoku.

Něčeho se musíte chytit. Držte se zdravého rozumu. Na emoce je času dost. Nemusíte mít strach, zaručeně se dostaví. Když chcete plakat, plačte. Teď však není čas na zhroucení.

2. Nepopírejte

Pokud je jasné, co vám je, zkuste neztrácet čas popíráním. Bere vám důležitou energii, kterou teď potřebujete na léčení. A vy se léčit chcete, že ano?

3. Nelitujte se

Sebelítost vás brutálně oslabuje. Neustálé řešení toho, proč právě já, vám odebere neskutečné množství sil. A vy budete každý kilojoul potřebovat k důležitému období vašeho života.

4. Žijte tady a teď

Minulost je mrtvá, budoucnost neznámá. Jediné, co existuje, je přítomnost. Žijte tímto momentem, tady a teď. Dech po dechu, krok po kroku. Vychutnávejte každý moment. Je velký dar, že existujete.

5. Netajte to

To, že jste onemocněli rakovinou, neznamená, že jste někoho zavraždili, spáchali trestný čin nebo jste jakkoliv stigmatizovaní. Rakovina není ostuda. Je to nemoc jako každá jiná. Jenom velice vážná.

Úspěšné léčení je celostní proces, který musí zasáhnout vaše tělo a duši. Ovlivní a pozmění vaše hodnoty, postoje, návyky. Transformuje vás i okolí.

6. Požádejte o pomoc druhé

Zapojte vaše užší a širší okolí, požádejte své blízké o podporu. Vysvětlete rodině, co se děje. Nebuďte sami. Teď jste středobodem vesmíru vy a vaše léčení. Počítejte s tím, že jim to všem nedojde hned, někdy jsou reakce nejbližších nevypočitatelné a až bizarní.

Mnohdy selžou ti, na které jste se spoléhali, a pomůžou naprosto nečekaní lidé. Neberte tyto reakce osobně. Strach z nemoci či smrti mnohé paralyzuje. Život je plný nečekaných překvapení. Doufejte v lepší zítřky.

7. Buďte pozitivní

Snažte se i v té nejhorší noční můře vašeho života najít světlé stránky. To, že jste dostali šanci přežít, je obrovský dar. Moderní medicína stojí po vašem boku. Využijte všechny její výdobytky. Vyberte si doktora a zařízení, kterému důvěřujete. Ptejte se a informujte. Zajímejte se.

8. Nečtěte katastrofické příběhy

Pokud se chcete o své nemoci a léčbě dozvědět víc, sáhněte po odborné literatuře. Prostudujte si skutečnou diagnózu, uvedenou ve vaší lékařské zprávě. Zajímejte se o podpůrnou léčbu, přírodní i jiné možnosti terapie.

9. Nenaleťte na ezoteriky

Samozvaní léčitelé jsou ezoterické zrůdy, které se budou snažit parazitovat na vašem neštěstí a zoufalství. Výtažek z hlívy ústřičné může být fajn podpůrným prostředkem, ale určitě chemoterapii či operaci nenahradí.

10. Relaxujte, meditujte

Relaxace a meditace jsou podle odborných studií důležitými podpůrnými metodami léčby. Pokud to neumíte, vyhledejte někoho, kdo vás relaxovat a dýchat naučí. Na internetu je spousta skvělých meditací na zvládání rakoviny. Využijte je a pravidelně praktikujte. Zklidní vaši rozbouřenou mysl a podpoří v léčení.

Využívejte celý web.

Předplatné

11. Hýbejte se

Když můžete, choďte, cvičte jógu nebo se protahujte. Potřebujete hodně sil a kyslíku. Vyjděte si na procházku do lesa, do města. Dýchejte a užívejte možnost pohybu.

12. Pracujte

Dovolil vám doktor pracovat? Zohledněte svůj stav, přizpůsobte práci léčbě, ale neležte doma a neřešte chmurné myšlenky. Každé napětí však musí střídat uvolnění. Dodržujte důsledně spánkový i oddechový režim. Nepřetěžujte se. Snažte se zapojit znovu i v pozměněném režimu do své práce a do života své rodiny a širší komunity.

S rakovinou vám začal úplně nový život. Léčba bude vyžadovat i velkou změnu vašeho životního stylu. Dostali jste druhou šanci, kterou spousta lidí nedostane. Využijte ji co nejlíp, protože úspěšné léčení je celostní proces, který musí zasáhnout vaše tělo a duši. Ovlivní a pozmění vaše hodnoty, postoje, návyky. Transformuje vás i okolí.

Hodně energie a sil na cestě ke zdraví!

Články k poslechu

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

Příliš mnoho mužů

Stydím se za počet svých sexuálních partnerů. Jak se s tím vypořádat?

9 min

Výčitkář

Budí ve vás pocity viny a současně dojem potřebnosti. Co je za tím?

17 min

Natália Schwab Figusch

Psycholožka, psychoterapeutka

28. 3. 2018

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.