Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Jednou nohou v minulosti

Z předchozích vztahů si neseme různé druhy ublížení nebo smutku z toho, že něco už není.

20:23
Andrea Platznerová

Andrea Platznerová
Psychiatr, psychoterapeut

24. 6. 2020

Do redakce napsala paní nebo slečna Eliška a navrhla podívat se blíže na „…vztah, kdy partner už se svým bývalým partnerem není v kontaktu a nechce se k němu nebo k ní vrátit, například proto, že si uvědomuje, že ublížení od bývalého partnera bylo příliš velké, ale kdy nový partner cítí, že něco není v pořádku. Záchvaty smutku, odlidštěné objetí, nepřítomný pohled, neúplná angažovanost.“ Elišku zajímá, co se situací, kdy se člověk octne ve vztahu s někým, kdo chvílemi nový vztah plně prožívá, a zároveň má okamžiky truchlení za předchozím vztahem. Hezky rozdané tematické karty. A tuším, proč se mi i tak do tématu příliš nechtělo. Nejspíš proto, že popsaný vztahový scénář považuji za úplně normální a v pořádku (tedy pokud „záchvaty“ chybění starého netvoří zásadní část nového života), po vynásobení výsledku konkrétní vztahové situace mým optimistickým protiúzkostným koeficientem – věci bývají často lepší, než na první ponor vypadají. (Také mnohem horší, ale to už by byla jiná kapitola, resp. jiný článek.)

Běžně nepovrchní člověk vytvářející emoční vazby si z každého vztahu odnáší hromadu „materiálu ke zpracování“. A pokud je jeho nová partnerka nebo partner také vnímavý a angažovaný, tak to zpracovávání nemůže neregistrovat, potažmo se ho i emočně neúčastnit. Samozřejmě pokud je takový nový partner nebo partnerka v době zpracovávání už na scéně – jenže to právě bývá. Málokdy se trávení rozpadlého vztahu vejde do časového intervalu od jeho konce do začátku vztahu dalšího. Pokud vůbec nějaký takový interval byl.

Často skáčeme po hlavě (po srdci, eventuálně nadledvinkách či jiném hormonálně činném orgánu) z jednoho vztahu rovnou do druhého. Dokonce se dva vztahy, nový a starý, nezřídka překryjí. A to se děje až příliš často, chtělo by se napsat… Ale kdo jsme, abychom věděli lépe než zúčastnění, natož abychom soudili? Ano, zaděláváme si mnohdy na průšvihy a ublížení sobě a jiným nezpracováním starých šrámů dřív, než se vydáme sbírat a rozdávat nové kytky a nové šrámy – ale i to patří k životu. Když se učíme psát, také nejdřív děláme chyby. Kdybychom v první třídě psát přestali, abychom ty chyby nedělali, zůstali bychom navždy negramotní. Jak by to mohlo být jiné s učením se skutečné lásce?

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Dalibor Špok

Dalibor Špok

Psycholog

Psychologie.cz je farmářský trh v nabídce webů o psychologii. Na zdejších stáncích najdete pestrost i zdravý selský rozum. A pro nás - farmáře - je zde radost výpěstky nabízet, protože zdejší zákazníci vědí, co chtějí, nejsou naivní, bývají znalí, někdy dokonce nároční. Nedokážu si představit skupinu lidí, pro kterou bych psal raději.

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan

Psycholog

Na českém internetu je Psychologie.cz unikátem. Neexistuje žádný další web, který nabízí denně aktualizované původní autorské příspěvky, původní videa či odbornou radu. Psychologie.cz je tím pravým prostorem pro čtenáře, které neuspokojí plytké poučky z lifestylových časopisů či facebooková moudra, pro čtenáře, kteří se nebojí jít do hloubky a ptát se proč, pro čtenáře, kteří nezapomněli, co to znamená číst.

Leona Rajdlová Dyrehauge

Leona Rajdlová Dyrehauge

Psycholožka

Pamatuju si, jak jsme se před mnoha lety potkali se zakladateli Psychologie.cz v kavárně a vymýšleli koncepci webu, o čem by se mělo psát a co by tak čtenáři ocenili. Ve vzduchu bylo cítit vzrušení a zápal pro věc. Říkala jsem si, že tohle půjde, že tihle chlapíci jsou moc milí a tvořiví. A taky že jo. Psychologie.cz funguje, jak pro nás psychology, tak pro čtenáře. A já to oběma stranám ze srdce přeju.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.