Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Každý může zářit

Přitažliví jsme, když nic nehrajeme. Když jsme opravdoví. Jak toho dosáhnout?

9:38
Nikola Šraibová

Nikola Šraibová

10. 12. 2018

Krása života spočívá v jeho rozmanitosti – různorodosti kultur, přírodních úkazů nebo nepřeberném množství a druhů zvířat. Každé místo na zemi je jedinečné stejně jako každý člověk. Jsme jen my, jeden originál, a nikdo jiný jako my už tady na světě není. Každý jsme na startu obdrželi určitou výbavu, se kterou po celý život pracujeme, různě si ji přizpůsobujeme a třeba vylepšujeme. Součástí výbavy jsou například naše jedinečné povahové rysy nebo různé talentové složky. Některé si uvědomujeme, jiné nám mohly vlivem různých okolností zůstat skryté.

Na každém jednotlivci je vždycky něco úžasného, co mě inspiruje a přesvědčuje o tom, že v každém z nás je něco kouzelného. Když se s tím naučíme zacházet, můžeme si v životě opravdu hodně pomoci. Přitažliví se stáváme svou opravdovostí, když jsme autentičtí. Co tím myslím?

  • Jste upřímní k sobě a také k lidem okolo sebe.
  • Znáte své hranice, takže když se vám něco nelíbí, dokážete se ozvat.
  • Respektujete své pocity, zajímáte se o sebe a o to, jak vám je.
  • Jste si především vědomi svých kvalit, které umíte dále rozvíjet.

Lidé, kteří si osvojili tento přístup, vyzařují jakousi sílu a jsou hodni následování, dokážou okolí učarovat svojí sebejistotou. Vědí, v čem vynikají a kde jsou jejich silné stránky. Tento typ člověka se zajímá hodně o sebe, o své myšlenky a pocity. Díky tomu, že sám sebe velmi dobře zná, dokáže se sebou i lépe pracovat. Jak svoji opravdovost rozvíjet?

Nadšení být sám sebou

Jste jedinečná lidská bytost, máte možnost si to také patřičně užívat. Přátelé a lidé okolo vás jsou s vámi proto, že je na vás něco skvělého, co se jim na vás líbí. Užívat si své já je moc důležité. Je to smysl humor, který je na vás tak přitažlivý, nebo to, že lidi cítí, že se vám mohou svěřit a působíte důvěryhodně? Nebo je vaše osobní síla v komunikaci a schopnosti přesvědčit druhé?

Péče o sebe

Klíčem k osobní přitažlivosti je, abyste měli energii a sílu využívat to nejlepší ze sebe. Zanedbávat péči o svoji duši nebo tělo se nevyplácí – ztrácíte tím velké množství energie, kterou byste mohli investovat jinak. Poslední dobou jsem (jako asi mnoho matek) zjistila, že jsem začala trochu zapomínat na své potřeby, ať už to byl odpočinek, čas pro sebe nebo pravidelná strava. Začalo mě to dohánět. Obrácením pozornosti k sobě a k tomu, co pro sebe mohu udělat, se dostáváme zpět sami k sobě. Každý den si pro sebe řeknu: Co hezkého jsi pro sebe dneska udělala, čím sis udělala radost? Můj cíl je mít každý den na tuto otázku pozitivní odpověď.

Jsem to teď já? Nebo hraju jednu z mnoha rolí, která mi úplně nesedí? Role hrajeme a budeme je hrát vždycky. V některých se cítíme dobře a v jiných zase vůbec. Ať už je to role pracovníka firmy, nebo role matky nebo otce, role partnera a tak dále, jste to stále vy. Když vás některé z rolí přestanou těšit a naplňovat, je potřeba to rozpoznat. V takové chvíli si kladu otázku: Co právě teď potřebuju, aby se mi ulevilo? Většinou si odpovím: stát se sama sebou, ulevit si od tlaku a očekávání druhých, ale také od toho, co všechno bych podle něčeho nebo někoho „měla udělat“ nebo jaká bych „měla být“.

Lidé se bojí být tím, kým jsou, protože se za sebe stydí. Mají pocit, že z nějakého důvodu nejsou v pořádku. Proto si kolem sebe dělají bezpečnou skořápku, za kterou občas někoho pustí – a když je zklame, zase se na pár týdnů nebo měsíců zapouzdří, než opět seberou odvahu se otevřít.

Vystoupit z role oběti

„Musela jsem se přesvědčit o tom, že mám své kvality, že existují lidé, kterým na mně záleží, a že jsem dobrý člověk, který si zaslouží mít i dobrý život,“ vyprávěla mi jedna klientka. „Potřebovala jsem také vylézt ze své ulity a trochu i zariskovat, abych si dokázala, že věci zvládnu, a zvýšila si tak i své sebevědomí, kterého jsem vlivem nešťastného dětství měla málo. Tím, že jsem se rozhodla začít žít pro sebe, začala jsem vnímat i nové možnosti toho, co by mě učinilo šťastnou, a tak to zkouším a uvědomuji si sebe každý den. Poznala jsem, kým opravdu jsem, a udělám všechno pro to, abych se do té deprese znova nedostala.“

A jak to poznala? Začala dělat to, od čeho ji matka celý život odrazovala: tancovat, malovat a hrát divadlo. Zjistila, že ji prakticky všechny tyto činnosti, po kterých jako malá vždy toužila, opravdu baví, a dokonce má na ně talent. Překročila svůj strach a zariskovala – prostě se přihlásila do kurzu a vyšlo to.

Skrze tyto koníčky objevuje své schopnosti a možnosti, o kterých předtím vůbec nevěděla, že je má. Její sebevědomí se z nuly rázem vyšplhalo na zcela jinou úroveň. Vnitřně samu sebe posílila natolik, že už ví, jaká je její hodnota, a díky tomu má i pozitivní zpětnou vazbu od svého okolí.

Tato klientka se vymanila z role oběti a trpitele všeho možného a začala vnímat svoji odpovědnost za vše, co se jí děje. Zjistila, že už se nemusí zavděčovat a dělat vše jen pro dobro ostatních, ale že je důležitá a že si zaslouží o sebe pečovat zcela jiným způsobem než doposavad. Je to krásný příklad, že mít své hranice je důležité.

Stop nezvaným myšlenkám

Do jaké míry se chováte podle sebe a do jaké míry podle toho, jak by to chtěl někdo jiný? Vždy je potřeba se navracet sám k sobě, co nejčastěji to jde, a uvědomit si svoji pozici. Nejlépe se to uvědomuje tak, že o sobě můžete mluvit s někým jiným. Nejvíc mě to vždycky překvapuje na konzultacích.

Lidé kolikrát ani nevědí, co se jim za celý den honí hlavou, jen to vždy vyprodukuje nějakou náladu. Někdy horší, někdy lepší. Ale tím, že nemají čas se na chvíli zastavit a prozkoumat svůj vnitřní pocit, hromadí se také napětí a s tím spojený stres. Mozek volá po zastavení, ale často je ignorován a podceňován. A pak vás začne „zrazovat“ a říkat vám, jak jste špatní, co všechno nefunguje a co si o vás pomyslí ostatní. Ve chvíli psychické únavy dokáže udeřit nejvíc.

Určitá psychická hygiena je tedy potřeba, abychom byli schopni racionálního přemýšlení. A tak mě k tomu napadá otázka: U čeho si nejvíce odpočinete? Osobně jsem začala vnímat v poslední době velký přínos jógy a každodenní alespoň desetiminutové meditace, kdy mám možnost soustředit se jen a pouze na sebe. Je pravdou, že vás to nemusí každý den bavit, ale je to především právě prevence, protože když vám to přinese v dnešním uspěchaném světě alespoň trochu vyrovnanosti a vnitřního klidu, je to rozhodně úspěch.

Plavat ve vlnách

Být aktivním účastníkem svého života znamená sledovat, co je a co není pro vás dobré, a podle toho si svoji cestu životem přizpůsobovat. Vaším úkolem není zbavit se všeho negativního kolem vás (to není ani možné – negativní do našich životů patří stejně jako to pozitivní), ale naučit se „plavat ve vlnách“, objevit při tom své schopnosti, pozorovat, co vám jde nejlépe, a těšit se z toho, případně to dále rozvíjet.

Každý den jste bohatší o nové zkušenosti, které můžete dále zužitkovat. Být zvědaví a nebát se objevovat nové možnosti – tedy prozkoumávat sebe, své okolí – je základním předpokladem k tomu, abychom mohli být na naší cestě úspěšní.

Když si tedy na závěr položíte otázku, jaký typ člověka je pro vás zajímavý nebo přitažlivý, pravděpodobně to bude někdo, kdo ve svém životě o něco usiluje, aby se stalo něco dobrého – ať už to dělá pro sebe, nebo pro společnost, je zajímavý svojí houževnatostí a energičností, která přitahuje vaši pozornost. Je si při tom vědom svých schopností a kvalit, které do své činnosti vkládá, a také je zde patrná sebejistota, která se každodenním tréninkem posiluje.

Patří k tomu také schopnost snášet i to nepohodlné, které dříve či později přijde, překonat touhu mozku vyhnout se tomu nepříjemnému a v neposlední řadě nenechat se odradit při prvním neúspěchu, který také jistojistě přijde. Ti lidé, kteří září, žijí a není jim jedno, co jim život přinese. Chtějí se na tom aktivně podílet.