odemčené

Když ženy hledají lásku online

Pro mnoho žen je menší problém být sama než jít do seznámení přes internet.

Markéta Šetinová

Markéta Šetinová
Psychoterapeutka

15. 6. 2016

Liší se zkušenost online seznamování pro muže a ženy? Statistická data i individuální příběhy říkají jasné ano. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že rozdíl je ve prospěch žen: na většině seznamek včetně českých jsou v menšině a především ty mladší a atraktivnější bývají zahlcené lichotivými zprávami a návrhy na romantická setkání.

To ostatně potvrzuje i malý experiment datového analytika Johna Millwarda, který na seznamce založil identické profily pro muže a ženy. Zatímco ženské profily generovaly v některých případech i několik nových zpráv za hodinu, drtivá většina mužských zůstala dlouhé týdny bez jediného kontaktu.

Přesto není pro ženy online seznamování procházkou růžovým sadem – ženy se zde potýkají se společenskými normami i někdy těžko pochopitelným mužským chováním, ale především samy se sebou.

Zkouška odvahy

Zatímco velká část mužů vidí seznamky jako normální a především velmi efektivní způsob seznamování, pro ženy je už samotná registrace na seznamku velkou zkouškou odvahy. Často se perou se stigmatem okolí a hlavně samy se sebou.

Ženy mají tendence na seznamkách mlžit o své váze, muži častěji přibarvují svůj majetek nebo záměry se vztahem.

„Dlouho jsem byla bez partnera a toužila po vztahu, ale na seznamku se mi nechtělo. Přišlo mi to zoufalé. Co když mě na seznamce uvidí někdo známý? A i kdybych se náhodou s někým seznámila, nemohla jsem se smířit s myšlenkou, jak okolí vyprávím, že jsme se poznali přes internet,“ přibližuje Kamila typický pohled mnoha žen.

I z tohoto důvodu je na některých seznamkách i čtyřnásobně více mužů než žen, především v nižších věkových kategoriích. Ve chvíli, kdy se ze seznamování přes internet stává běžná věc (s více než 90 miliony uživatelů na celém světě a stovkami tisíc profilů na českých seznamkách), jsou tyto bariéry založené spíše na našich představách než na realitě. Nepřináší vlastně větší nepohodlí být bez partnera než překonat sama sebe a zaregistrovat se na seznamce?

Stejně jako všechny formy seznamování, i online seznamky mají své typické nevýhody: anonymní prostředí internetu svádí k nevybíravým komentářům a větší či menší úpravě reality. Zatímco ženy mají tendence na seznamkách mlžit o své váze, muži častěji přibarvují svůj majetek nebo záměry se vztahem.

Na druhou stranu to není asi nic, čemu by se ženy vyhnuly například během seznamování v baru. „Nakonec jsem do toho šla. Uvědomila jsem si, že většinu času trávím v prostředí, kde nikoho nového nepoznám: v práci, s dítětem, s kamarádkou. A věděla jsem, že někoho nového poznat prostě chci. Takže mi nakonec dávalo smysl jít seznamování naproti. A nestydět se za to,“ uzavírá Kamila.

Jak moc být aktivní?

Ženy mají častěji tendenci jít do seznamování jen tak napůl. Plánují ozkoušet vody tím, že si udělají profil s fotkou, kde nejsou moc vidět, anebo rovnou bez fotky. Profil odbydou pár slovy ve stylu hledám fajn chlapa a pak čekají, co se bude dít. Většinou se toho pak neděje moc. Kvalita došlých zpráv odpovídá kvalitě profilu a žena si to vyloží spíše jako důvod, proč ze seznamky odejít, než jako impulz ke zlepšení profilu.

„Taktikou pokus‑omyl jsem zjistila, že na profilu doopravdy záleží. Pokud chcete být na seznamce co nejkratší dobu, od začátku si vyhrajte s pěknými fotkami a zajímavým textem. Vrátí se to na počtu a především kvalitě zpráv, které pak budete dostávat. Prostě buď do seznamky jděte naplno, nebo tam nechoďte vůbec, nic mezi nemá smysl,“ sdílí svoji zkušenost Radka, která na seznamce našla manžela.

Pokud komunikujete jen s těmi, kteří osloví vás, izolujete se od většiny mužských profilů.

Většina žen i na seznamkách nechává aktivitu na mužích. „Jen reaguji na zprávy, které mi někdo napíše. Párkrát už jsem přemýšlela, že bych někomu napsala jako první, ale nechci působit moc náruživě. Taky nechodím po baru a nezvu chlapy na rande,“ říká Eliška, která je na seznamce asi půl roku.

Počkat si na toho pravého zní jako skvělý plán, akorát může být dost zdlouhavý. Navíc si takto výrazně omezíte výběr: pokud komunikujete jen s těmi, kteří osloví vás, izolujete se od většiny mužských profilů a rozhodně naplno nevyužíváte potenciálu seznamky.

A protože z analýz online interakcí vychází, že lidé mají obecně tendenci oslovovat atraktivnější protějšky, než jsou oni sami, vyčkávání na kontakt může vést k tomu, že komunikujete jen se skupinou mužů, kteří jsou méně atraktivní než vy.

Pokud se ještě necítíte na první zprávu, mnoho seznamek umožňuje stydlivějším dát najevo zájem subtilněji: můžete si „oblíbit“ jejich profil nebo poslat smajlíka. Data ale rozhodně mluví pro co nejvyšší ženskou aktivitu.

Nejenže se spíš dostanete k zajímavějším mužům, ale konverzace, které na seznamce iniciuje žena, jsou delší, kvalitnější a častěji vedou ke schůzce. V USA proto vznikají i seznamky, kde kontakt může zahájit jen žena – a jejich zakladatelé se chlubí vyšší spokojeností obou stran.

Začít konverzaci je jedna věc, ale může žena být tou, která navrhne první setkání? I přes obavy některých žen, že pozvání na rande bude působit moc odvážně nebo rovnou zoufale, velké procento mužů tento krok vnímá pozitivně: „Moje současná partnerka mě na seznamce nejen oslovila, ale po pár zprávách navrhla i společný drink. Zalichotilo mi to a líbilo se mi její sebevědomí a odvaha. Celkově mi to bylo sympatičtější než holka, co sedí v koutě a apaticky čeká, až si jí někdo všimne,“ říká Petr.

Zkušenost navazování vztahů a koneckonců lásky obecně byla vždy jiná pro muže a ženy. Online seznamky pravidla seznamování a randění nezměnily, ale určitě je posouvají směrem, který pro ženy otevírá nové možnosti.

Využívejte celý web.

Předplatné

Ženy stále více než muži váhají, jestli dát seznamování přes internet šanci. Společenské genderové vzorce a navrch strach z odmítnutí, to představuje velkou bariéru pro jejich větší aktivitu na seznamce.

Když se jim ale povede hodit tyto obavy za hlavu a vzít kontrolu do svých rukou, vypadá to jako nejlepší seznamovací strategie pro ně i pro nezanedbatelnou část mužů.

Články k poslechu

Poblouznění

Slepá fascinace druhým člověkem nám brání rozvíjet skutečné vztahy.

18 min

Odpor a změna

Velkou část života trávíme v odporu proti současnému stavu. Změna se ale dělá jinak.

16 min

Pod pantoflem

Vztahy, kde žena doslova velí, nejsou jen ve vtipech. Jak k takovému rozložení rolí dojde?

12 min

ADHD a závislost

Lidé s poruchou pozornosti často sahají po návykových látkách. Náprava musí být komplexní.

8 min

Varhany života

Naše činy a rozhodnutí dávají podobu melodiím, které druhým lidem i sami sobě hrajeme.

11 min

15. 6. 2016

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.