Když se zamilujete do člověka trpícího hraniční poruchou osobnosti, pohybujete se na hranici nebe a pekla. Hraničáři bývají atraktivní, svůdní a charismatičtí, ale jejich nálady se neustále mění a jejich chování je extrémně nestabilní a nepředvídatelné. Vztahy, které mají, bývají intenzivní, chaotické a plné konfliktů. Ublíží vám. A přesto je budete zoufale chtít.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti jsou pro své okolí jen velmi těžko čitelní. Pokud s nimi budete ve vztahu, nikdy si nebudete jisti, na čem jste a jak se budou chovat v následujících chvílích.
Mají strach z opuštění. Na druhou stranu se mohou velice rychle přesunout do pocitu, že je intimita omezuje a dusí, takže se ze vztahu stahují či vás odhánějí pryč. Výsledkem je neustálé střídání mezi požadavky na lásku a pozornost a náhlým stažením a izolací.
Jejich prožívání emocí se řídí principem vše, anebo nic, černá, nebo bílá. Neustále se měnící vztahová dynamika, kdy se vám dostává nejednoznačných signálů ve stylu pojď ke mně – běž ode mě či miluji tě – nenávidím tě, je pro druhého partnera matoucí a emocionálně zraňující.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné