Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Mravní pružností k úspěchu

Pojďme se poučit, co musí ovládat člověk, který si chce zasloužit označení machiavelista.

Radkin Honzák

Radkin Honzák
Psychiatr

19. 8. 2011

Velký Niccolo Machiavelli by měl být vyhlášen patronem korektnosti, jak je chápána dnešními šiřiteli korektní novořeči, v níž černoch je Afroameričan, a to i tehdy, když se narodil a žije v Mozambiku.

Změnu nevzdělaného gaunera na rytíře všech ctností provedl Niccolo s elegancí, která mu zajistila nesmrtelnost. Nemluví o bezcharakternosti, ale o „mravní pružnosti“, což je označení mnohem hezčí, než „kontroverznost“, používaná v tomto kontextu dnes.

Zato odpor ke vzdělání nijak neskrývá, čímž v systému hodnot dosahuje kvalit našich ministrů školství, počínaje Zdenkem Nejedlým, přes Kahudu až po Bobeše.

Dobrá komodita najde své uplatnění na trhu a o „machiavelismus“ je zájem ze všech stran v praktické, ale i teoretické rovině. Nešpiňme si ruce politikou ani velkými financemi a pojďme si je omáchat v psychologické lázni, kterou z typických vlastností machiavelliána namíchal experimentální psycholog Jesse Bering v časopise Scientific American.

Bering píše, že nechce zločince učit těmto věcem, protože oni je umí. Že chce naopak napomoci nám, naivům a naivkám, abychom nenaletěli. S tímtéž dobrým úmyslem mohu jeho poznatky šířit dále. Takže: pojďme se poučit, co má ovládat člověk, chce‑li si hrdý přídomek machiavelista vysloužit.

Manipulace

Machiavelista je pragmatický lhář a není ani trochu stydlivý, úzkostný, ani ustrašený. Myšlenkově je sice schématický, ale ne hloupý. V rozhovoru se většinou snaží dominovat, ale může se také chovat uvolněně a vypadat věrohodně.

Herecký talent

Dobrý lhář musí být dobrý herec, který zaujme publikum a získá na důvěryhodnosti.

Živost projevu

Živý projev zajišťuje první dojem, svádí ke sledování a odpoutává pozornost od logických otázek.

Atraktivita, pěkný vzhled

Ať se nám to líbí, nebo ne, atraktivní a hezcí lidé skutečně působí důvěryhodněji a čestněji, než neupravení a tělesně nepřitažliví.

Flexibilita, aktivní přizpůsobení

Umí změnit téma, je‑li to zapotřebí, a umí se také okamžitě přizpůsobit změně tématu, přičemž působí zcela přirozeně.

Zkušenost

Manipulativnost je vesměs kultivována od dětství a čím větší zkušenost má machiavelista se lží, tím lépe odhaduje emoce svých posluchačů nebo partnerů a tím i jejich postoje a možné reakce.

Sebedůvěra

Ve lhaní, stejně v jako jakékoliv jiné činnosti, je dostatečná sebedůvěra polovinou vítězství. Machiavelista musí věřit sám sobě, aby oklamal ostatní.

Emoční maska

Lhář umí dobře zamaskovat skutečné emoce, které cítí, a stejně úspěšně umí předstírat i jejich zcela opačnou polaritu.

Výmluvnost

Elegantně zabalenou lež spolkne posluchač daleko snadněji než neohrabaně podávanou pravdu. Hbitý řečník zmate své posluchače záplavou slov a hrou s nimi a dlouhou odpovědí ještě získává pro sebe čas.

Dobrá příprava

Šetří námahu při tvorbě argumentů, zabraňuje chybám, které by byly na první pohled patrné.

Neověřitelné odpovědi

Odmítnutí informace („skutečně si nemohu vzpomenout“) je úspěšnější než pracná konstrukce lži. Navíc v uvedeném případě protivník nemůže lež prokázat.

Malá výtěžnost informace

Říci jen tak málo faktů, jak jen je možné, činí prohlášení méně snadno napadnutelným.

Originální myšlení

Nekonvenční myšlenkový postup umožňuje „vylhat“ se z neočekávané situace. Nečekané odpovědi šokují partnery a vyvádějí je z konceptu.

Rychlé myšlení

Pomalý projev, zárazy, slovní vata („ehmm“, „prostě“) působí nepřesvědčivě, přestože může být pravdivější. Rychlé myšlení umožňuje rychlý a plynulý spád řeči, který působí věrohodněji.

Inteligence

Rychlá orientace v souvislostech, správné reakce, logicky vystavěné argumenty. To vše umožňuje kvalitnější lhaní, dodává řečníkovi na přesvědčivosti a obsahu jeho sdělení na věrohodnosti.

Dobrá paměť

Zapamatování podstatných prohlášení, ale hlavně jejich detailů uchrání před nekonzistencí, při které by mohl být lhář přistižen.

Pravdivé informace

Pravdy může být v machiavelistově sdělení jak šafránu, je ale třeba ji tam umístit, trvat na ní a držet se jí. Jednak to dodá na věrohodnosti, jednak si tyto údaje může každý ověřit.

Včasné vyhodnocení schopností protivníka

Tak jako by měl lhář umět odhadnout emoce posluchačů, měl by umět včas rozpoznat, že jeho lži nepadají na úrodnou půdu a změnit taktiku.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Chci se změnit!

Klasická zakázka většiny klientů. Jde to vůbec? Jak na to?

11 min

V krajině křivých zrcadel

Váš narcistický rodič stárne a čím dál víc vás potřebuje. Jak to psychicky zvládnout?

17 min

Když vůle nestačí

Musíte prý jen opravdu chtít, pak půjde všechno. Co když je ale problém jinde?

22 min

Řekněte si o pomoc

Všem, kdo zažili v dospívání sexuální zneužití, bych ráda přečetla dopis.

9 min

Zrcadlo vztahu

Naučte se sledovat, odkud pramení emoční vlny, které hýbou vaším vztahem.

9 min

19. 8. 2011