Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Mravní pružností k úspěchu

Pojďme se poučit, co musí ovládat člověk, který si chce zasloužit označení machiavelista.

Velký Niccolo Machiavelli by měl být vyhlášen patronem korektnosti, jak je chápána dnešními šiřiteli korektní novořeči, v níž černoch je Afroameričan, a to i tehdy, když se narodil a žije v Mozambiku.

Změnu nevzdělaného gaunera na rytíře všech ctností provedl Niccolo s elegancí, která mu zajistila nesmrtelnost. Nemluví o bezcharakternosti, ale o „mravní pružnosti“, což je označení mnohem hezčí, než „kontroverznost“, používaná v tomto kontextu dnes.

Zato odpor ke vzdělání nijak neskrývá, čímž v systému hodnot dosahuje kvalit našich ministrů školství, počínaje Zdenkem Nejedlým, přes Kahudu až po Bobeše.

Dobrá komodita najde své uplatnění na trhu a o „machiavelismus“ je zájem ze všech stran v praktické, ale i teoretické rovině. Nešpiňme si ruce politikou ani velkými financemi a pojďme si je omáchat v psychologické lázni, kterou z typických vlastností machiavelliána namíchal experimentální psycholog Jesse Bering v časopise Scientific American.

Bering píše, že nechce zločince učit těmto věcem, protože oni je umí. Že chce naopak napomoci nám, naivům a naivkám, abychom nenaletěli. S tímtéž dobrým úmyslem mohu jeho poznatky šířit dále. Takže: pojďme se poučit, co má ovládat člověk, chce-li si hrdý přídomek machiavelista vysloužit.

Manipulace

Machiavelista je pragmatický lhář a není ani trochu stydlivý, úzkostný, ani ustrašený. Myšlenkově je sice schématický, ale ne hloupý. V rozhovoru se většinou snaží dominovat, ale může se také chovat uvolněně a vypadat věrohodně.

Herecký talent

Dobrý lhář musí být dobrý herec, který zaujme publikum a získá na důvěryhodnosti.

Živost projevu

Živý projev zajišťuje první dojem, svádí ke sledování a odpoutává pozornost od logických otázek.

Atraktivita, pěkný vzhled

Ať se nám to líbí, nebo ne, atraktivní a hezcí lidé skutečně působí důvěryhodněji a čestněji, než neupravení a tělesně nepřitažliví.

Flexibilita, aktivní přizpůsobení

Umí změnit téma, je-li to zapotřebí, a umí se také okamžitě přizpůsobit změně tématu, přičemž působí zcela přirozeně.

Zkušenost

Manipulativnost je vesměs kultivována od dětství a čím větší zkušenost má machiavelista se lží, tím lépe odhaduje emoce svých posluchačů nebo partnerů a tím i jejich postoje a možné reakce.

Sebedůvěra

Ve lhaní, stejně v jako jakékoliv jiné činnosti, je dostatečná sebedůvěra polovinou vítězství. Machiavelista musí věřit sám sobě, aby oklamal ostatní.

Emoční maska

Lhář umí dobře zamaskovat skutečné emoce, které cítí, a stejně úspěšně umí předstírat i jejich zcela opačnou polaritu.

Výmluvnost

Elegantně zabalenou lež spolkne posluchač daleko snadněji než neohrabaně podávanou pravdu. Hbitý řečník zmate své posluchače záplavou slov a hrou s nimi a dlouhou odpovědí ještě získává pro sebe čas.

Dobrá příprava

Šetří námahu při tvorbě argumentů, zabraňuje chybám, které by byly na první pohled patrné.

Neověřitelné odpovědi

Odmítnutí informace („skutečně si nemohu vzpomenout“) je úspěšnější než pracná konstrukce lži. Navíc v uvedeném případě protivník nemůže lež prokázat.

Malá výtěžnost informace

Říci jen tak málo faktů, jak jen je možné, činí prohlášení méně snadno napadnutelným.

Originální myšlení

Nekonvenční myšlenkový postup umožňuje „vylhat“ se z neočekávané situace. Nečekané odpovědi šokují partnery a vyvádějí je z konceptu.

Rychlé myšlení

Pomalý projev, zárazy, slovní vata („ehmm“, „prostě“) působí nepřesvědčivě, přestože může být pravdivější. Rychlé myšlení umožňuje rychlý a plynulý spád řeči, který působí věrohodněji.

Inteligence

Rychlá orientace v souvislostech, správné reakce, logicky vystavěné argumenty. To vše umožňuje kvalitnější lhaní, dodává řečníkovi na přesvědčivosti a obsahu jeho sdělení na věrohodnosti.

Dobrá paměť

Zapamatování podstatných prohlášení, ale hlavně jejich detailů uchrání před nekonzistencí, při které by mohl být lhář přistižen.

Pravdivé informace

Pravdy může být v machiavelistově sdělení jak šafránu, je ale třeba ji tam umístit, trvat na ní a držet se jí. Jednak to dodá na věrohodnosti, jednak si tyto údaje může každý ověřit.

Včasné vyhodnocení schopností protivníka

Tak jako by měl lhář umět odhadnout emoce posluchačů, měl by umět včas rozpoznat, že jeho lži nepadají na úrodnou půdu a změnit taktiku.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci