Foto: Thinkstock.com
odemčené

Nakopává to, ale káva to není

Vyzkoušejte tři bylinky, které vás nakopnou stejně jako hrnek espresa.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

13. 8. 2010

Průměrný Čech vypije kolem čtyř stovek šálků kávy za rok. Ve srovnání se středomořskými státy to není moc, ale přesto se najdou dobré důvody, proč spotřebu kafe omezit. Některým lidem může dráždit žaludek, jiným nervy, a spousta kuřáků si nemůže odpustit cigaretu k rannímu nebo odpolednímu šálku.

Skoro každá kultura má nějaký svůj nakopávač. V českých čajovnách a prodejnách zdravé výživy můžete sáhnout hned po třech bylinkách z jižní Ameriky a Asie.

Maté

Rozdrcené lístky cesmíny paraguayské zalité horkou vodou jsou národním nápojem nejen v Paraguayi, ale i Uruguayi a Argentině. Maté má osvěžující chuť, kouřovou vůni a sám jej už několik let piji při noční práci, když bych z kávy dostal nevítaný tik.

Je ale právě kofein, co vás po vypití hrnku maté povzbudí. Na rozdíl od kávy navíc obsahuje tento nápoj velké množství tříslovin, vitamíny A, B a C a teofylin, který zvyšuje tlak a stimuluje  nervový systém.

Pro maté se můžete vydat prakticky do libovolné čajovny, desetidekový sáček vás přijde na zhruba čtyřicet až padesát korun. Pro stylovější pocit si můžete zhruba za čtyři sta korun a více koupit zdobenou tykev, ze které se horké maté pije kovovým brčkem (pozor: je to zaručený způsob, jak si může začátečník popálit jazyk).

Ginko biloba

Prospěšné účinky listí jinanu dvojlaločného znají už dlouho v Číně. Západní věda v posledních letech trochu přibrzdila rozlet farmaceutických firem, jež prodávaly výtažky z ginka jako lék proti demenci nebo Alzheimerově chorobě. Účinek je totiž přinejmenším sporný. Výzkumy ale pořád potvrzují, že ginko u zdravých lidí vylepšuje paměť a soustředění, čehož v Česku využívají hlavně maturanti a vysokoškoláci před zkouškami (viz např. závěry týmu z King's College of London).

Mohlo by vás zajímat

Na vlnách energie

Fyzická energie podléhá fyzikálním zákonům, s tou psychickou se dá kouzlit. Jak na to?

Přečíst článek
Přednáška
27. května 2025

Kristina Sarisová: Řešení deprese

Kristina Sarisová

Pokud se potřebujete něco nabiflovat, hodí se vědět, že nootropické účinky ginka se stupňují při souběžné konzumaci s ženšenem pravým – alespoň to tvrdí Andrew Scholey z Northumbrijské univerzity v britském Newcastlu, který prováděl rozsáhlý výzkum na studentech.

Ginko je běžně dostupné v síti obchodů se zdravou výživou. Předávkování může vést k vyrážce, zjistěte si tedy z obalu konkrétního druhu, kolik šálků denně můžete snést. Některým lidem vadí natrpklá chuť čaje, pak samozřejmě pomůže lžička medu.

Guarana

Ze všech zde zmíněných bylinek je guarana patrně nejsilnější nakopávák, čehož si všiml i potravinářský průmysl a výtažky ze semen paulonie nápojné tak nechybí v řadě energetických nápojů a bonbonů pro řidiče.

Kromě sušené bylinky můžete v Česku koupit i guaranový prášek. Čaj je nutné připravit přesně podle návodu na obalu a rozhodně se vyplatí udělat si nejdřív pár slabších nálevů – jedna moje kamarádka se nadopovala den před zkouškou a celou noc nebyla schopná usnout, takže se to celé minulo účinkem.

Využívejte celý web.

Předplatné

Gurana vás nepovzbudí jen kofeinem, ale taky teobrominem, který vaše tělo a mysl dobře zná z kakaa a čokolády, a theofylinem, obsaženým i v ginku. Oproti tomuto nápoji mají ale povzbuzující účinky guarany silnější oporu v klinickém výzkumu – tomu se věnuje mimo jiné i výše zmíněný Andrew Scholey, jehož tým potvrdil, že guarana mysl popíchne k lepším výkonům i dalšími látkami, než je samotný kofein.

O guaraně platí to, co o ginku a maté: těhotné ženy by na povzbuzující čaje měly nejlépe zapomenout a lidé trpícími poruchami krevního oběhu nebo dalšími nemocemi musí pravidelné pití konzultovat se svým lékařem. Všichni občas potřebujeme nakopnout unavenou mysl, ale zdravé srdce je důležitější.

Články k poslechu

Po nehodě

Čím se řídí naše chování v krizových situacích a jak se vypořádat s následky?

16 min

Co si dlužím

Sami vůči sobě jsme věřitelem i dlužníkem současně. Jak předcházet vyčerpání zdrojů?

8 min

Umění vypnout

Učím se být nejen on, ale také off – zastavit se včas, když bych toho …

9 min

Nikdo nejsme dost dobří

Hluboký pocit nedostatečnosti je základní lidská zkušenost.

12 min

Učím se nevědět

O profesních slepých uličkách začínající psycholožky píše Tereza Sladká.

7 min

13. 8. 2010

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.