Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Nakopává to, ale káva to není

Vyzkoušejte tři bylinky, které vás nakopnou stejně jako hrnek espresa.

Průměrný Čech vypije kolem čtyř stovek šálků kávy za rok. Ve srovnání se středomořskými státy to není moc, ale přesto se najdou dobré důvody, proč spotřebu kafe omezit. Některým lidem může dráždit žaludek, jiným nervy, a spousta kuřáků si nemůže odpustit cigaretu k rannímu nebo odpolednímu šálku.

Skoro každá kultura má nějaký svůj nakopávač. V českých čajovnách a prodejnách zdravé výživy můžete sáhnout hned po třech bylinkách z jižní Ameriky a Asie.

Maté

Rozdrcené lístky cesmíny paraguayské zalité horkou vodou jsou národním nápojem nejen v Paraguayi, ale i Uruguayi a Argentině. Maté má osvěžující chuť, kouřovou vůni a sám jej už několik let piji při noční práci, když bych z kávy dostal nevítaný tik.

Je ale právě kofein, co vás po vypití hrnku maté povzbudí. Na rozdíl od kávy navíc obsahuje tento nápoj velké množství tříslovin, vitamíny A, B a C a teofylin, který zvyšuje tlak a stimuluje  nervový systém.

Pro maté se můžete vydat prakticky do libovolné čajovny, desetidekový sáček vás přijde na zhruba čtyřicet až padesát korun. Pro stylovější pocit si můžete zhruba za čtyři sta korun a více koupit zdobenou tykev, ze které se horké maté pije kovovým brčkem (pozor: je to zaručený způsob, jak si může začátečník popálit jazyk).

Ginko biloba

Prospěšné účinky listí jinanu dvojlaločného znají už dlouho v Číně. Západní věda v posledních letech trochu přibrzdila rozlet farmaceutických firem, jež prodávaly výtažky z ginka jako lék proti demenci nebo Alzheimerově chorobě. Účinek je totiž přinejmenším sporný. Výzkumy ale pořád potvrzují, že ginko u zdravých lidí vylepšuje paměť a soustředění, čehož v Česku využívají hlavně maturanti a vysokoškoláci před zkouškami (viz např. závěry týmu z King's College of London).


28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Pokud se potřebujete něco nabiflovat, hodí se vědět, že nootropické účinky ginka se stupňují při souběžné konzumaci s ženšenem pravým - alespoň to tvrdí Andrew Scholey z Northumbrijské univerzity v britském Newcastlu, který prováděl rozsáhlý výzkum na studentech.


Ginko je běžně dostupné v síti obchodů se zdravou výživou. Předávkování může vést k vyrážce, zjistěte si tedy z obalu konkrétního druhu, kolik šálků denně můžete snést. Některým lidem vadí natrpklá chuť čaje, pak samozřejmě pomůže lžička medu.

Guarana

Ze všech zde zmíněných bylinek je guarana patrně nejsilnější nakopávák, čehož si všiml i potravinářský průmysl a výtažky ze semen paulonie nápojné tak nechybí v řadě energetických nápojů a bonbonů pro řidiče.

Těhotné ženy by na povzbuzující čaje měly zapomenout a lidé trpícími poruchami krevního oběhu nebo dalšími nemocemi musí pravidelné pití konzultovat se svým lékařem.

Kromě sušené bylinky můžete v Česku koupit i guaranový prášek. Čaj je nutné připravit přesně podle návodu na obalu a rozhodně se vyplatí udělat si nejdřív pár slabších nálevů - jedna moje kamarádka se nadopovala den před zkouškou a celou noc nebyla schopná usnout, takže se to celé minulo účinkem.

Gurana vás nepovzbudí jen kofeinem, ale taky teobrominem, který vaše tělo a mysl dobře zná z kakaa a čokolády, a theofylinem, obsaženým i v ginku. Oproti tomuto nápoji mají ale povzbuzující účinky guarany silnější oporu v klinickém výzkumu - tomu se věnuje mimo jiné i výše zmíněný Andrew Scholey, jehož tým potvrdil, že guarana mysl popíchne k lepším výkonům i dalšími látkami, než je samotný kofein.

O guaraně platí to, co o ginku a maté: těhotné ženy by na povzbuzující čaje měly nejlépe zapomenout a lidé trpícími poruchami krevního oběhu nebo dalšími nemocemi musí pravidelné pití konzultovat se svým lékařem. Všichni občas potřebujeme nakopnout unavenou mysl, ale zdravé srdce je důležitější.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci