Jako ještěrka na asfaltu: buď sviští, nebo nehybně stojí. Nešourá se od ničeho k ničemu.
Jednoduchý trik s kuchyňskou minutkou či stopkami může usnadnit spoustu různých druhů práce.
Kuchyňská minutka, takové to kýčovité tikající rajče či hamburger, vám pomůže být produktivnější. A nezáleží při tom, jestli chystáte podklady pro obchodní jednání, píšete diplomovou práci anebo uklízíte byt.
Že je to blbost? Kdeže, sám jsem si vyzkoušel, že technika Pomodoro funguje. Je jednoduchá: natáhněte si odpočet na 25 minut a pusťte se do práce. Až zacinká zvonek, dopřejte si pětiminutovou pauzu. Po čtyřech půlhodinách si můžete užít dlouhou přestávku. A takhle pokračujte, dokud není vše hotové.
Pomodoro je ztělesněním rady, které v jedné ze svých knih dává spisovatel Ray Bradbury mladým autorům: utíkej, klidně stůj. Jako ještěrka: buď sviští po asfaltu, anebo se k němu nehybně přilepí. Nešourá se od ničeho k ničemu.
Trik s minutkou přesně rozděluje období, kdy během dne pracujete, od těch, kdy odpočíváte. Pro duševní hygienu to je stejný milník jako pro tu veřejnou odvedení splašků pod zem.
Nemáte-li doma kuchyňskou minutku, nemusíte hned utíkat do domácích potřeb. Račte v prohlížeči navštívit tomatoi.st, klepněte na „pomodoro“ a pusťte se do díla. Služba umí odpočítavat velké i malé pauzy. Pokud patříte k nadšencům, kteří musí mít vše značkové, porozhlédněte se po e-shopu na pomodorotechnique.com.
Líbí se mi i to, že tahle jednoduchá pravidla dávají dnu rytmus. Ten navíc může sdílet víc lidí v kanceláři, když do Pomodora uvrtáte své užvaněné kolegy. Nebo i doma, když se s partnerem nebo spolubydlícím potřebujete připravit na zkoušku.
Teprve „na Pomodoru“ mi došlo, proč je tak populární cvičení zumba a všechny ty kombinace aerobiku a rozjuchané hudby. Pocit ve chvíli, kdy se tělo a mysl chytnou vnějšího rytmu, je skvělý. A nejistota spojená s prací (nebo natřásáním těla v nevkusných teplákách) mizí.
S tím souvisí poslední výhoda: práce přichází po malých stravitelných porcích. Nemusíte se hned vypořádat se stovkou nepřečtených mailů, která na vás v outlooku štěká po týdenní dovolené - ponořte se do toho na necelou půlhodinu, a pak si dejte bene. To už jde, ne?
Kuchyňská minutka a popsaná sada pravidel samozřejmě nejsou všelék. Pomodoro třeba selhává v případě, že se potřebujete nadlouho zavrtat do nějaké vážné, kreativní práce. Programátor nebo básník může mít po zadrnčnení alarmu chuť švihnout rajčetem o stěnu.
Takovou zkušenost má i Lukáš Gregor, který se stará o web mitvsehotovo.cz. „Při psaní článků a kreativní činnosti tohoto typu lze Pomodoro jen velmi obtížně využít. Hrozí rozbití myšlenky, narušení lineárnosti. O něco lepší využití má Pomodoro při psaní nějak strukturovaného textu, třeba jednotlivých podkapitol.“
A dodává, že si nedovede představit, že by pětiminutové pauzy využíval k činnosti, která s prací nijak nesouvisí, třeba k vyřizování telefonátů.
„Spíš to beru tak, že můžu vstát od stolu, trochu se projít, podívat se do dvora - přeostřovat zrak - a v poslední době zkouším dělat kliky nebo šlapat na rotopedu.“
Dělí se ještě o jeden zajímavý tip: „Pětadvacetiminutové pomodoro jednotky používám při plánování dne u jednotlivých úkolů, jako takový odhad. Často si pak k tomu zpětně zapíšu, kolik jednotek mi to skutečně vzalo.“
Tím se nakonec vracíme k výhodám techniky. Nejen že dává pracovním dnům rytmus - postupem času ale díky ní budete stále lépe odhadovat, kolik času vám jednotlivé úkony vezmou. A namísto nerudného „až zaprší a uschne“ můžete ostatním začít říkat třeba: za tři rajčata!
(Článek jsem připravil v šesti pomodorech.)
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min