Nikdo nejsme dost dobří

Hluboký pocit nedostatečnosti je základní lidská zkušenost.

11:54
Michal Mynář

Michal Mynář
Psychoterapeut

31. 3. 2025

Každý z nás zná ten pocit, že nejsme dost dobří, dost schopní, dost milující nebo milováníhodní. Že ať se snažíme sebevíc, pořád to není dost – pořád jako bychom něco dlužili sobě, druhým, světu. Tento pocit čas od času zasáhne snad každého. Pro někoho je to jen chvilková pochybnost, která přijde a zase odejde. Pro jiné ale setrvalý stav, přesvědčení, které prostupuje celým životem a ovlivňuje každou interakci se světem. A právě toto přesvědčení, že nejsme dost dobří, může mít dalekosáhlé a destruktivní důsledky.

Když věříme, že nejsme dost dobří, může nás to ochromit v mnoha oblastech života. Můžeme se bát vstupovat do nových vztahů nebo se plně odevzdat těm stávajícím, protože se bojíme, že budeme odmítnuti nebo opuštěni. Můžeme se vyhýbat novým výzvám a příležitostem v práci, protože se obáváme, že nejsme dost kompetentní nebo že selžeme. Můžeme se stranit sociálních interakcí, protože se cítíme trapně nebo nemístně.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Sama se svým tajemstvím

Zážitek násilí se do psychiky zapíše hluboko. Jak s ním pracovat?

14 min

Pomoc pro sněhové vločky

Co děti a dospívající doopravdy potřebují?

11 min

Nezralé emoce

Jako malí jste neměli bezpečný prostor pro svoje potřeby. Dozrát lze v dospělosti.

15 min

Já nejsem jen já

Neseme v sobě otisky jiných lidí. Komu patří různé sklony uvnitř vás?

9 min

Setkání s tělem

Budeme spolu až do posledního dne. Chovejme se k němu přátelsky.

11 min

31. 3. 2025

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.