Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Nové normální

Tohle není zvláštní období, které pomine. Je to nová realita. Teď ji tvoříme. Jaká bude ta vaše?

8:28

Taky to všude slyšíte? Tu otázku, jak to bude vypadat poté, až „to“ nějak skončí? Až se „to“ zvedne? Až se „to“ zase vrátí do normálu? A taky přemýšlíte, jak „to“ bude jiné? Pozoruji tu debatu na všemožných kanálech a už se mi z ní točí hlava. Ano, čtete správně, pozoruji. S aktivním posloucháním, neřkuli participací jsem už musela skončit, abych si zachovala zdravý rozum. Napadají mě totiž k těmto otázkám ještě moje vlastní:

V čem se měníme? Co si z dneška zapamatujeme a udržíme? Jak a kam se posuneme v naší lidské kvalitě vědomí a hodnot? A co když se „to“ (proboha) zase vrátí tam, kde jsme ten náš děsivý krysí závod opustili? Co když na tom budeme ještě hůř a ve snaze zachránit vlastní kůži a živobytí se rozběhneme ještě rychleji? Co když se ten náš vzájemný tlak, kterému sociologicky i psychologicky tak snadno podléháme a který na sebe navzájem vyvíjíme pod záminkou růstu, konkurenceschopnosti, odlišení se a pyšně jej obhajujeme korouhvičkou obchodního – a tedy i osobního – úspěchu, co když se tenhle tlak ještě zesílí? Jak to nedopustit?

Já v sobě v téhle pro mnoho lidí těžké době objevuji úlevu. Krysí závod se teď nekoná. Kolo se otáčí na volnoběh. Lidi si možná trochu víc všímají, co se s nimi děje. Obavy, tíseň, strach, napětí, zklamání, zoufalství, úleva, naděje, víra, láska, obětavost, vůle, odvaha, tvořivost, odhodlání. To všechno mezi námi je. Tolik uvědomělé a pro nás všechny stejné člověčiny!

Krize jako příležitost

O to víc ale ve mně klíčí obavy z nějakého systemického protiúderu, z nějaké naší nashromážděné energie a odstředivé tendence se rychle vrátit do starých kolejí, mít se zase relativně dobře a pohodlně a bezstarostně, i když vlastně docela často hoří někde lány lesa, zuří hurikán, měsíce nespadne ani kapka, není seno pro koně a na noční oblohu není přes smog vidět.

Nechci, aby to vypadalo, že jsem proti ekonomické revitalizaci nebo proti návratu k hospodářské prosperitě. Jen si uvědomuji, jakou máme teď šanci roztočit to kolo nějak trochu jiným tempem a možná i jiným směrem. Směrem k domácímu produktu. K tomu, co dává smysl, protože to živí a těší lidi v každé zemi a v každé historické epoše. K domácímu se vším všudy a v pravém smyslu toho slova: k sobě samým, a ne k nějakým vnějším impulzům s pozlátkem slasti.

K zelenině a ovoci, které se urodí na zahradách a polích, k řekám, které se dají sjet od jara do podzimu, k hradům, kde jsme dozajista ještě nebyli. K výletům na kolech s dětmi, k chození pěšky, k domácím rodinným rituálům ranní snídaně, společného hraní a učení, k sezení u táboráku, k procházce parkem plným rozkvetlých keřů.

Ke společnému pivu a fotbálku s kamarády. A k té množině úžasně chytrých a schopných lidí, které kolem sebe máme. K naší novodobé národní elitě, k lidem s podnikavou, poctivou a odvážnou duší. No schválně, že znáte alespoň jednoho takového? Skoro jako bych zatoužila po světě z té Waldovy písničky:

Znám zem plnou mlíka a buclatejch krav,
kde proud řeky stříká na dřevěnej splav.
A slunce tam pálí a pořád je máj
a ceny jsou stálý a lidi se maj!

No dobře – dám stranou nostalgii a možná i trochu toho idealismu. Svět se točí a my s ním. Nakonec se – jak praví historie – vždycky tomu otáčení přizpůsobíme. Takže pro ty z vás, kteří si kladou podobné otázky jako já, mám takový tip. Přestaňme usuzovat a dohadovat se, jak to bude. Zkusme, lidi, dát do pohybu takové to malé klišé a začít s novou budoucností – s naší novou podobou toho, jak to bude jinak, nově normální, a jak to chceme mít – u sebe.

Čtyři otázky

Do nového prostoru jsme totiž už vstoupili. Tohle není zvláštní období, které pomine. Tohle je akcelerovaný vývoj, evoluce, nová realita. Nic poté nebude. Život plyne rovnoměrně a změn si všímáme jen potom, až se stanou. Teď poté tvoříme. Intelektuálních a odborných debat různé kvality a mediálních masáží všeho druhu bylo dost. Pro mě je vždycky důležité, jak se v tom chaosu vyznat z místa, kde se nacházím, ze kterého se můžu rozhlédnout a které mi nabízí hned nějaký výhled, posun nebo perspektivu.

Možná na tom jste podobně: tolik věcí teď děláme jinak, jiným způsobem, s jinou energií, v jiném tempu. Spousta věcí z minulého období, z té časové smyčky označené before pandemia nám vůbec, ale vůbec nechybí. A díky omezením pohybu, sociálního kontaktu a vzájemného spolubytí si také uvědomujeme, co nám tolik schází; co k životu, radosti i pocitu štěstí potřebujeme a k čemu teď nemáme přístup.

Co kdybychom si každý za sebe položili následující čtyři otázky, poctivě se nad nimi zamysleli a po pravdě si na ně odpověděli? Co kdybychom pak ty naše odpovědi vzali jako závazek, jako osobní předsevzetí, vytesali si je někam do kamene na zahradě našeho svědomí a poctivě je už napořád dodržovali? Jedině tak, milí lidi, můžeme vytvořit kritickou masu pozitivního posunu, po kterém tak trochu všichni toužíme.

  1. Co to je, co teď díky jiné realitě ve svém životě nově děláte a chcete si i nadále ponechat?
  2. Co to je, co teď díky omezením neděláte a k čemu se už nechcete nikdy vrátit?
  3. Co to je, co teď kvůli omezením více postrádáte a čeho si chcete dopřávat více, až budete moci?
  4. Čeho jste ochotni se vzdát a co jste ochotni opustit, protože už to nepotřebujete?

Hotovo? Tak uvidíme, jak na tom budeme. Však on se ten výsledek za pár let projeví. Těším se na něj.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci