Téma k poslechu: Co se životem
Vyberte si své téma Předplatné
Ilustrace: Jan Gemrot, www.jangemrot.com

Oklikou

Moudrost nekráčí přímými stezkami. Nejkratší cesta k ní je bloudění.

Michal Mynář

Michal Mynář

26. 4. 2017

Umění putovat je mnohem víc než přesouvání se z místa na místo. Je uměním hledat, potkávat se, poznávat. Cesta vede k cílům. Pouť vede člověka k sobě samému. A nemusíte ani nikam jezdit.

Když jsem před několika lety cestoval napříč Spojenými státy, měl jsem možnost na americkém Středozápadě absolvovat kousek této cesty i po fragmentech legendární Route 66. Musím vám říct, že to pro mě byl nezapomenutelný zážitek.

Tato první transkontinentální dálková silnice v USA se klikatí krajinou. Nevede vás k cíli nejkratší cestou. Vedla od městečka k městečku, procházela jejich srdcem a lákala zastavit se na hlavní ulici, dát si v místním bistru lívance s javorovým sirupem, slaninu a míchaná vajíčka, nasát ducha místa, využít zdejší obchod a benzínku, popovídat si s usedlíky a pokračovat zase dál. To je něco, co na moderní dálnici nezažijete.

Route 66 je symbolem cesty, která měla spojovat města a komunity. Byla to tepna, která vyživovala ekonomiku všech míst kolem. Cesta, po níž putovali nejen lidé a zboží, ale i informace. Cesta, po které jste nemohli jet, aniž by vás změnila. Cesta po Route 66 byla cesta poznání – ta místa a setkání se vám musela dostat pod kůži.

Moderní dálnice jsou jiné – rychlé a přímé. Vedou vás pohodlně a efektivně k cíli, ale nepřivedou vás na místa podél cesty, která by lákala zastavit se a pobýt. Jsou nástrojem cestování, nikoliv nástrojem poznávání. Slouží svému účelu: umožnit rychlou a pohodlnou přepravu z místa A do místa B a v tom jsou zatraceně dobré. Ale něco z cestování se kvůli nim vytratilo.

Touha po řešení

Rozdíl mezi Route 66 a moderní dálnicí je pro mě symbolický. Připomíná mi ztrátu, kterou jsme ve 20. století jako společnost utrpěli. Smutný příběh odcizení. Příběh posunu od pospolitosti k individualitě. Od vztahů k cílům. Od zkušenosti k úspěchu.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné na rok nebo na dva roky.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půl roku bez archivu

600 Kč

 • články a videa pro předplatitele publikovaná od 16. 10. 2018 do 17. 4. 2019
 • bez přístupu do archivu
 • bez přístupu do Učebny
 • bez online poradny
 • bez audia ke stažení
Koupit jako dárek

Roční předplatné

1600 Kč

 • články pro předplatitele
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
 • audio ke stažení

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Koupit jako dárek

Dvouleté předplatné

2500 Kč

To samé.
Na dva roky.
Výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
 • audio ke stažení
Koupit jako dárek
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Dalibor Špok

Dalibor Špok

Psycholog

Psychologie.cz je farmářský trh v nabídce webů o psychologii. Na zdejších stáncích najdete pestrost i zdravý selský rozum. A pro nás - farmáře - je zde radost výpěstky nabízet, protože zdejší zákazníci vědí, co chtějí, nejsou naivní, bývají znalí, někdy dokonce nároční. Nedokážu si představit skupinu lidí, pro kterou bych psal raději.

Leona Dyrehauge

Leona Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

Pamatuju si, jak jsme se před mnoha lety potkali se zakladateli Psychologie.cz v kavárně a vymýšleli koncepci webu, o čem by se mělo psát a co by tak čtenáři ocenili. Ve vzduchu bylo cítit vzrušení a zápal pro věc. Říkala jsem si, že tohle půjde, že tihle chlapíci jsou moc milí a tvořiví. A taky že jo. Psychologie.cz funguje, jak pro nás psychology, tak pro čtenáře. A já to oběma stranám ze srdce přeju.

Michal Mynář

Michal Mynář

Psychoterapeut

Psychologie.cz jsou pro mě především lidé, kteří za tímto projektem stojí a kteří se o něj starají - se zápalem a láskou. Tento osobní vklad je na portálu znát a věřím, že tuto “domáckost” cítíte i vy, čtenáři. Proto se tak rád coby autor i čtenář na Psychologii vracím.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.