Seminář pro ženy: Leona Dyrehauge
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Jan Gemrot, www.jangemrot.com

Oklikou

Moudrost nekráčí přímými stezkami. Nejkratší cesta k ní je bloudění.

Michal Mynář

Michal Mynář

26. 4. 2017

Umění putovat je mnohem víc než přesouvání se z místa na místo. Je uměním hledat, potkávat se, poznávat. Cesta vede k cílům. Pouť vede člověka k sobě samému. A nemusíte ani nikam jezdit.

Když jsem před několika lety cestoval napříč Spojenými státy, měl jsem možnost na americkém Středozápadě absolvovat kousek této cesty i po fragmentech legendární Route 66. Musím vám říct, že to pro mě byl nezapomenutelný zážitek.

Tato první transkontinentální dálková silnice v USA se klikatí krajinou. Nevede vás k cíli nejkratší cestou. Vedla od městečka k městečku, procházela jejich srdcem a lákala zastavit se na hlavní ulici, dát si v místním bistru lívance s javorovým sirupem, slaninu a míchaná vajíčka, nasát ducha místa, využít zdejší obchod a benzínku, popovídat si s usedlíky a pokračovat zase dál. To je něco, co na moderní dálnici nezažijete.

Route 66 je symbolem cesty, která měla spojovat města a komunity. Byla to tepna, která vyživovala ekonomiku všech míst kolem. Cesta, po níž putovali nejen lidé a zboží, ale i informace. Cesta, po které jste nemohli jet, aniž by vás změnila. Cesta po Route 66 byla cesta poznání – ta místa a setkání se vám musela dostat pod kůži.

Moderní dálnice jsou jiné – rychlé a přímé. Vedou vás pohodlně a efektivně k cíli, ale nepřivedou vás na místa podél cesty, která by lákala zastavit se a pobýt. Jsou nástrojem cestování, nikoliv nástrojem poznávání. Slouží svému účelu: umožnit rychlou a pohodlnou přepravu z místa A do místa B a v tom jsou zatraceně dobré. Ale něco z cestování se kvůli nim vytratilo.

Touha po řešení

Rozdíl mezi Route 66 a moderní dálnicí je pro mě symbolický. Připomíná mi ztrátu, kterou jsme ve 20. století jako společnost utrpěli. Smutný příběh odcizení. Příběh posunu od pospolitosti k individualitě. Od vztahů k cílům. Od zkušenosti k úspěchu.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné na rok nebo na dva roky.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půl roku bez archivu

600 Kč

Koupit jako dárek
 • Články a videa pro předplatitele vydaná v době trvání předplatného.
 • Audio verze článků vydaných v době trvání předplatného.
 • bez přístupu k článkům a videím vydaným před 22. 2. 2019
 • bez přístupu do Učebny
 • bez online poradny

Roční předplatné

1600 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Koupit jako dárek

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, na dva roky, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan

Psycholog

Na českém internetu je Psychologie.cz unikátem. Neexistuje žádný další web, který nabízí denně aktualizované původní autorské příspěvky, původní videa či odbornou radu. Psychologie.cz je tím pravým prostorem pro čtenáře, které neuspokojí plytké poučky z lifestylových časopisů či facebooková moudra, pro čtenáře, kteří se nebojí jít do hloubky a ptát se proč, pro čtenáře, kteří nezapomněli, co to znamená číst.

Andrea Platznerová

Andrea Platznerová

Psychiatr, psychoterapeut

Když člověk hledá sebe a své místo ve vztazích a ve světě vůbec, nepotřebuje návod na život. Víc než ideologie jednoho znalce života mu pomůže spektrum možných cest, kterými se druzí dopracovali k lásce, spokojenosti či úspěchu - aby se mohl inspirovat a najít vlastní cestu k naplnění a smyslu. Právě toto pozornému a otevřenému čtenáři nabízí Psychologie.cz.

Zuzana Daňková

Zuzana Daňková

Studentka psychologie a filozofie, publicistka, soukromá lektorka psychologie a angličtiny

Psychologie.cz je jednoznačně nejkvalitnější a nejzajímavější internetový portál o psychologii v českém prostředí. Sdružuje velké množství kvalitních autorů, kteří dokáží zasvěceně a zároveň svěže psát o mnoha oblastech psychologického výzkumu i o osobních zkušenostech. Každý tu najde to své: poslední psychologické výzkumy i praktickou pomoc, jak lépe porozumět sobě a druhým.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.