Foto: Thinkstock.com
odemčené

Otazníky alternativní léčby

Vyzkoušela jsem alternativní terapie a různé esoterické podivnosti. Zkušenosti mám dobré i špatné.

Nela G. Wurmová

Nela G. Wurmová
Psycholožka

20. 10. 2011

V dnešní době můžeme v podstatě cokoliv dělat alternativně. Jinak, než je obvyklé. Dříve do našich spořádaně vedených životů příjemně spoutaných společenskými normami zasahovala jen alternativní medicína. Teď alternativně rodíme, alternativně jíme, alternativně vychováváme své děti. A v nabídce je také alternativní psychoterapie. Může nám posloužit?

Pokud jde o mě, v zásadě jsem pro. Jen je potřeba si za všech okolností zachovávat si chladnou hlavu a zdravý rozum, aby si člověk více neublížil než pomohl. Je dobře, když máme na výběr z více možností a více úhlů pohledu. A taky že nebude žádný pokrok, pokud se věci budou dělat jen tradičně. Nemám nic proti moudrosti starých indiánů, našich babiček, domorodců, Tibeťanů ani kohokoliv jiného.

Věřím, že je velmi moudré se od všech snažit něco přiučit. A rozhodně považuji za velmi tmářské zavrhnout něco, co funguje, jen proto, že nevíme, jak je to možné. Takový Paralen také nejprve fungoval, a pak až se jeho fungování popisovalo.

Zkratky k duši

Na druhou stranu nemůžu říct, že by mě občas některé ty alternativy nepřiváděly k šílenství. Existují alternativní vykladači historie, kteří vám s vážnou tváří budou tvrdit, že žádný holocaust nebyl, že Osvětim byla jen taková bouda a že se to celé nikdy nestalo. Nechápu. Nechápu, jak to vůbec může někdo vypustit z úst v době, kdy ještě žijí lidé, kteří to osobně zažili (a že jednu takovou dámu osobně dobře znám).

V nabídce je cestování do minulých životů, rodinné konstelace, reiki, Bachovy květové esence…

Alternativní medicínu zase zneužívá spousta vychytralců, kteří si na ní postavili byznys. Teď tahají peníze ze zoufalých lidí, kterým je zle a dají cokoliv za naději. Není ale možné vinit jen alternativní šamany a léčitele, když seriózní farmaceutické společnosti dělají velmi často totéž.

Mnoho „alternativců“ se začíná objevovat také na poli psychoterapie. Můžete si vybrat – v nabídce je léčení traumat formou cestování do minulých životů, rodinné konstelace, reiki a jiné energetické systémy, Bachovy květové esence, odvádění převtělených duší, léčba pomocí drahých kamenů.

A na každé internetové diskusi se dříve či později objeví někdo, kdo vám na každou potíž včetně všech těch duševních nabídne zázračný preparát. Sice za cenu, za kterou byste dnes koupili starší auto s plnou nádrží, ale když to tomu dotyčnému tolik pomohlo…

Za hodinu hotovo

Nejde nutně jen o všelijaké esoterické metody. Různé alternativní postupy nabízejí i koučové, za kontroverzní se dá považovat i terapie pevným objetím Jiřiny Prekopové. Nejnovější hit v oblasti jakési pseudovědecké psychologie je EFT neboli emotion freedom techniques.

Propagátoři EFT slibují, že se za hodinu zbavíte jakékoliv fobie či traumatu. Terapeut vám bude poklepávat na určité akupunkturní body, vy budete opakovat věty vztahující se k onomu traumatu a domů už půjdete s úsměvem na tváři.

Jako svědomitá studentka psychologie jsem cítila potřebu zjistit něco víc a udělat si vlastní názor.

Lékaři v tom mají docela jasno: z alternativní medicíny pořádně fungují jenom bylinky. Což je logické, protože léky jsou často právě z bylinek. Psychologové své výzkumy teprve sbírají.

Osobně si netroufám v žádném případě soudit kteroukoliv výše popsanou metodu. Nejsem dost kompetentní, abych horlivě vynášela rozsudky nad účinností toho či onoho. Jsem si docela jistá, že každá z alternativních metod už někdy někomu pomohla. A každá z nich už taky někdy někomu nepomohla. Ostatně stejně jako klasická psychoterapie.

Jako svědomitá studentka psychologie jsem však cítila potřebu aspoň o některých těchto směrech zjistit něco víc a udělat si vlastní názor. Už proto, že se dost možná setkám s lidmi, kteří už v minulosti své trable řešili, čím se dalo. A pak, pokud něco z toho vážně funguje, nemělo by se to prozkoumat a používat?

A tak jsem využila toho, že mi jeden čas bylo opravdu všelijak a že se kolem mě najednou objevilo několik příležitostí k získání vlastní zkušenosti na tomto poli.

Květové esence

Můj trip číslo jedna byly Bachovy květové esence. Navzdory názvu nejde o vůně (což by třeba mně osobně připadalo logické coby varianta aromaterapie), nýbrž o sprej, který si stříkáte do úst.

Má jít v zásadě o homeopatický preparát. Nikdy jsem nezaregistrovala, že by na mě nějakým způsobem fungoval. A co na to věda? Ve dvojitě slepé a placebo kontrolující studii britští vědci Armstrong a Ernst zkoumali, zda esence můžou snížit nervozitu a úzkost studentů před zkouškami. Došli k závěru, že nikoliv.

Větší zkoumaný vzorek měla skupina vědců z Miami. Zjistili, že Bachovy esence skutečně snižují míru úzkosti u studentů, a to zhruba ve stejné míře jako placebo. Statisticky významný pokles úzkosti zaznamenali pouze u těch nejvyděšenějších osob.

Reiki

Také s reiki, léčivou životní energií, jsem získala zkušenost díky vhodné příležitosti. Aniž bychom řešili možnou existenci nejrůznějších energií, samozřejmě, že musí pomoci, když si každý den uděláte na sebe chvilku času, když se vám někdo věnuje a vy cítíte lidský dotyk, nebo když si ho zprostředkujete alespoň sami.

I kognitivně‑behaviorální terapeuti vědí, jak může pomoci imaginace. Jejich klienti si také představují, jak do jejich těla vstupuje léčivé světlo, cítí teplo a je jim lépe. V některých nemocnicích se prováděly i dlouhodobé studie, ve kterých se ukázalo, že pacienti léčení současně reiki se celkově cítili lépe, méně ve stresu, snížila se jejich úzkost a zlepšil se spánek. Můj závěr: proč ne, ovšem jako doplněk a s určitou rezervou.

Minulé životy

Do „minulých životů“ cestovali dva mí přátelé. Když jsem se jednoho z nich ptala, co na to říká, zamyslel se a vysvětlil mi:

„Víš, v tu danou dobu mi to pomohlo se tak nějak uvolnit. Ta terapeutka říkala, ať si představuju, jak všechny negativní emoce ve víru odplouvají někam pryč. A skutečně mi na nějaký krátký čas bylo líp. Po nějakém čase se ale všechno vrátilo tam, kde to bylo. Myslím, že pokud něco skutečně nezměníš, brzy zase zajedeš zpátky do starých kolejí. A pak je to snad ještě horší, protože jsi frustrovaný z toho, že už jsi v tom zase. Regresní terapii mi domluvila moje maminka a měla s tím tutéž zkušenost. První dny byla nadšená, ale zvyk je železná košile, a tak se i ona rychle vrátila do výchozího bodu.“

EFT

Můj poslední výlet v této oblasti směřoval právě na jednu z nejmodernějších metod, a to na EFT. Zaujala mě americká studie Dawsona Churche, ve které tuto metodu prohlásil za účinnou při léčbě válečných traumat. A tak jsem se vypravila za certifikovanou EFT terapeutkou.

Nemůžu říct, že bych tu hodinu tak úplně pochopila. Seděla jsem v křesle, opakovala jsem pořád dokola „přestože mi EFT připadá příliš jednoduché a nefunkční, mám se ráda a přijímám se“, zatímco mě terapeutka otlapkávala a oťukávala.

Poté jsem se „měla ráda a přijímala se“ ještě mnohokrát, jednou přestože jsem si loni připadala sama doma opuštěná, jindy přestože jsem onemocněla a nezvládla kvůli nemoci to či ono. Inu, mít se rád a přijímat se je dost zásadní.

Terapeutka se snažila, abych si prožila to, čeho se obávám, jako by se to už stalo, přijala to a smířila se s tím. Proti tomu nemohu nic namítnout. A jestli mi má přitom někdo ťukat na čelo, co se dá dělat. Jeden by si taky ťukal na čelo, když občas vidí, čím se lidi trápí.

A jaký je můj závěr z toho všeho?

Je nejspíš dobře, že všechny tyto věci existují. Chodit k psychologovi stále ještě může být stigmatizující, a tak jsou lidé, kteří by k němu nešli, ani kdyby platil on jim.

Je dobré, že lidé mají možnost obrátit se na někoho jiného, kdo si s nimi promluví a pokusí se s nimi řešit jejich situaci. Pokud to nemůže být odborník ani přítel, ať je to třeba šaman.

Tak jako všechno, i toto je z velké části o lidech. Můžete potkat mizerného psychologa, který vám spíš ublíží, než pomůže. V ideálním světě by měli být všichni psychologové dobří, ideální svět však musíme přenechat Platónovi.

Využívejte celý web.

Předplatné

Pokud narazíte na slušného a empatického člověka, který vám chce a může pomoci, volejte sláva a tři dny se radujte. I když to je kdovíjaký zaříkávač. Někteří o vás a vašich trápeních skutečně budou vědět věci, ze kterých vám půjde hlava kolem.

Každý jsme jiný a každému také něco jiného prospěje. Zkuste si, k čemu vás srdce táhne. Cokoliv, co pomůže, je vítáno. Existuje mnoho netradičních metod, které mají pravděpodobně nějaký léčivý potenciál. Jen buďte opatrní a nenechte ze sebe vymámit jmění, které by se dalo investovat lépe.

Mějte na paměti, že ten největší potenciál má váš mozek a vaše duše. Pokud esoterickým proudům tragicky nepropadnete, nezačnete je brát příliš vážně a čekat zázraky, třeba vám prospějí. Neschválené a nevyzkoušené psychoterapeutické postupy však doporučuji spíše jako doplňující než jako skutečně alternativní.

Články k poslechu

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

20. 10. 2011

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.