Foto: Jan Majer
odemčené

Pavel Špatenka: Mapa prožívání

Každá změna nálady, každé podráždění, každý prožitek jsou symptomy, kterým je třeba věnovat pozornost.

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka
Terapeut

18. 6. 2018

Mapování našeho prožívání je mocným nástrojem sebepoznání. Naučte se rozumět řeči svých prožitků. Začněte pozorovat a rozlišovat, co se děje ve vašem nitru a jak to ovlivňuje vaše jednání, vaše vztahy, váš život. Podívejte se na úvodní video ke kurzu MUDr. Pavla Špatenky. Pod videem najdete poznámky, které jsme si v redakci zapsali během natáčení.

Všechny videokurzy jsou součástí předplatného. Ostatní čtenáři si je mohou koupit jednotlivě. Platba je snadná, jde to i esemeskou přes mobil. Tady najdete přehled lekcí a možnosti platby.

Mohlo by vás zajímat

S klidem, v bezpečí

Čím víc se cítíme odpojení od celku, tím spíš budeme zažívat úzkost a strach.

Přečíst článek

Celý kurz: Zmapujte si své prožívání

Připojujeme poznámky, které si při přípravě kurzu zapsali členové redakce:

  • „Tento videokurz je diagnostická pomůcka. Pomůže vám uvědomit si nejen to, co prožíváte, a  pojmenovat to, ale hlavně vám pomůže si uvědomit, co nevidíte a co může být skrytou příčinou vašich obtíží.“
  • „To, co budete během kurzu a při cvičeních hledat v sobě, můžete často vidět i na druhých. V tomto případě se jedná o projekci nevědomých obsahů a může vás to lehce odvést od sebe k druhým. Nedejte se tím zmást, vraťte svou pozornost k sobě.“
  • „Tento videokurz vám pomůže poznat vnitřní svět v souvislostech. Takové poznání dává člověku možnost vyvázat se z řetězení podmíněností, vědomě se osvobodit.“
  • „V mnoha různých situacích je člověk oddělený sám od sebe, oddělený od vědomého prožívání. Pokud nemám vědomí sebe sama, nemohu se na jeho základě rozhodovat, a nemohu tedy vědomě jednat.“
  • Nadřazený postoj bohorovného soudce je levnou náhražkou skutečného já. Bohorovnost člověka odděluje od jeho vlastního prožívání.“
  • Hranice si často vymezujeme nezralými způsoby: prostřednictvím emocí (útok, citové vydírání, nátlak, manipulace), únikem z náročných situací, vzdorem, urážením, lhostejností či obranou – dělám, že se mě to netýká.
  • Rozlišování nám umožní neřídit se ve svém rozhodování pouze tím, co je příjemné nebo nepříjemné, ale rozlišit prospěšné od neprospěšného.
  • „Pomyslná struna naší mysli je příliš napjatá, když na věci tlačíme a chceme vše zvládnout najednou, a příliš povolená, když se oddáváme uspokojování svých žádostí. Hledejte střední cestu.“

Články k poslechu

Touha žít v lásce

Jak mohou nalézt harmonii homosexuálové vychovávaní v katolické víře?

18 min

Nedokonalá

Možná si to potřebujete přečíst ještě jednou: je v pořádku nebýt ve všem na jedničku.

10 min

To není spravedlivé!

Malé děti se musí podělit o dort, velké třeba o rodinný majetek. Co to dělá …

18 min

Jak se (ne)vidíme

Partneři se ve vztahu navzájem hluboce ovlivňují. I když si toho nejsou vědomi.

12 min

Přátelství mimo věk

Proč vyhledávat a jak budovat přátelské vztahy napříč generacemi?

11 min

18. 6. 2018

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.