Mapování našeho prožívání je mocným nástrojem sebepoznání. Naučte se rozumět řeči svých prožitků. Začněte pozorovat a rozlišovat, co se děje ve vašem nitru a jak to ovlivňuje vaše jednání, vaše vztahy, váš život. Podívejte se na úvodní video ke kurzu MUDr. Pavla Špatenky. Pod videem najdete poznámky, které jsme si v redakci zapsali během natáčení.
Všechny videokurzy jsou součástí předplatného. Ostatní čtenáři si je mohou koupit jednotlivě. Platba je snadná, jde to i esemeskou přes mobil. Tady najdete přehled lekcí a možnosti platby.
Celý kurz: Zmapujte si své prožívání
Připojujeme poznámky, které si při přípravě kurzu zapsali členové redakce:
- „Tento videokurz je diagnostická pomůcka. Pomůže vám uvědomit si nejen to, co prožíváte, a pojmenovat to, ale hlavně vám pomůže si uvědomit, co nevidíte a co může být skrytou příčinou vašich obtíží.“
- „To, co budete během kurzu a při cvičeních hledat v sobě, můžete často vidět i na druhých. V tomto případě se jedná o projekci nevědomých obsahů a může vás to lehce odvést od sebe k druhým. Nedejte se tím zmást, vraťte svou pozornost k sobě.“
- „Tento videokurz vám pomůže poznat vnitřní svět v souvislostech. Takové poznání dává člověku možnost vyvázat se z řetězení podmíněností, vědomě se osvobodit.“
- „V mnoha různých situacích je člověk oddělený sám od sebe, oddělený od vědomého prožívání. Pokud nemám vědomí sebe sama, nemohu se na jeho základě rozhodovat, a nemohu tedy vědomě jednat.“
- „Nadřazený postoj bohorovného soudce je levnou náhražkou skutečného já. Bohorovnost člověka odděluje od jeho vlastního prožívání.“
- Hranice si často vymezujeme nezralými způsoby: prostřednictvím emocí (útok, citové vydírání, nátlak, manipulace), únikem z náročných situací, vzdorem, urážením, lhostejností či obranou – dělám, že se mě to netýká.
- Rozlišování nám umožní neřídit se ve svém rozhodování pouze tím, co je příjemné nebo nepříjemné, ale rozlišit prospěšné od neprospěšného.
- „Pomyslná struna naší mysli je příliš napjatá, když na věci tlačíme a chceme vše zvládnout najednou, a příliš povolená, když se oddáváme uspokojování svých žádostí. Hledejte střední cestu.“