Nový audiobook: Spirála rozvoje
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Práce s mandalou

Kreslení nebo vybarvování mandal je nejen zdrojem energie, ale také nástrojem sebepoznání.

Kreslení, během kterého si můžeme nejen odpočinout, ale také vyjádřit naše vnitřní prožitky, se pro většinu z nás stalo potlačeným nebo dokonce zapomenutým zdrojem. Většině z nás totiž ve škole řekli, že neumí kreslit. Pokud ale i přes to chcete zkusit, jaké to je být sám se sebou, vyjádřit všechny své pocity, obavy i naděje, zkuste omalovánky pro dospělé – mandaly. Ty nejdou pokazit!

Když nepečujeme sami o sebe, těžko můžeme být oporou nebo inspirací někomu jinému. Jak naložit s pocity únavy a vyčerpání? Pokud nechceme skončit na psychiatrické klinice a chceme spokojený život, je na čase začít se věnovat sami sobě a začít budovat psychohygienické návyky, které nás udrží v dobré pohodě a v psychickém zdraví. Hledat a využívat dostupné zdroje.

Zdrojem je vše, co nám dodá sílu, energii a klid potřebný ke zvládání běžných životních situací. Zdrojem je jakýkoli čas sama pro sebe, bez hodnocení a kritiky, jen tak pro radost. Jeho náplní může být cokoli. Masáž, kosmetika, káva s kamarádkou nebo chvilka s papírem a pastelkou.

Žádný obyčejný obrázek

Slovo mandala pochází z východu (ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu) a znamená kruh nebo oblouk. Mandalou je pak kruhový obrazec se středem, kolem kterého jsou pravidelně rozmístěné tvary a symboly.

Mandala jako taková se vyskytuje po celém světě a můžeme říci, že i po celém vesmíru. Jedná se o nadkulturní, a v jistém slova smyslu také o nadčasový, symbol jednoty a rovnováhy. Do našeho slovníku toto slovo přinesl ve druhé polovině minulého století Carl Gustav Jung.

Ten se také zasloužil o to, že se mandala dostala do západní psychoterapie a následně arteterapie. Jung používal mandalu nejprve pro své vlastní léčení a později i pro práci se svými pacienty. Kombinoval mandalu, alchymistické symboly, ale také práci s archetypy (pratypy).

Mandala může být použita jak pro duševně nemocné pacienty, tak pro lidi toužící po sebepoznání a sebeuvědomění. Díky tomu má v psychoterapii široké možnosti využití. Může být diagnostickým nástrojem, pomůckou pro nácvik relaxace, ale také nástrojem zprostředkujícím sebepoznání. Práce s mandalou je dnes ale také součástí zdravotnické péče v mnoha zařízeních jako doplňkový program.

Mandala nám pomáhá prostřednictvím barev a tvarů dostat se do kontaktu se sebou samým, se svými pocity, a dává prostor pro jejich zpracování. Práce s mandalou přináší zklidnění, zejména pokud po celou dobu dodržíme jeden směr malování (bez přeskakování mezi jednotlivými motivy).

Pro práci s mandalou je dobré, abyste si

 • vybrali předlohu, která vás něčím zaujme (čímkoli)
 • zvolili směr, kterým chcete kreslit (ze středu k okrajům nebo naopak), a ten dodržovali po celou dobu tvoření
 • nechali na tvoření dostatek času podle svých potřeb
 • volili barvy, které vám „přijdou“ pod ruku a pokusili se vzdát kritického postoje
 • vložili do barev a tvarů všechny své aktuální pocity, obavy, myšlenky, strachy…

Pokud se o sobě chceme také něco dozvědět, odpovíme si po dokreslení mandaly na tyto otázky:

 • Jak na vás vaše mandala působí?
 • Jak se vám vaše mandala tvořila?
 • Jak snadné nebo těžké pro vás bylo dodržet směr tvoření?
 • Snažili jste se mít tvorbu pod kontrolou nebo jste proces nechal/a plynout?
 • Co pro vás použité barvy znamenají?
 • Dovolili jste si přetáhnout a dělat chyby?

Pokud si odpovíte opravdu poctivě, uvidíte svůj vzorec chování, který ve svém životě používáte.

Můžete například zjistit, že chcete mít vše za každou cenu pod kontrolou a nedovolíte si nechat věci jen tak plynout. Můžete si ale také více uvědomit, že se snažíte na ostatní působit za každou cenu optimisticky, a proto vybíráte barvy, které jsou veselé, i když se necítíte zrovna dobře. Při dalším kreslení tento vzorec můžete změnit a sledovat, co se bude dít.

 • Co se stane, když zavřete oči a necháte ruku vybírat barvy bez zrakové kontroly?
 • Co se stane, když si dovolíte vymalovat mandalu také smutnými barvami?

Když si dovolíte prožít při kreslení změnu a vykročíte ze svých zajetých vzorců, může to obohatit celý váš život.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Odrazit se ode dna

Když je čím dál hůř, dostaví se rezignace. Co přijde po ní?

10 min

Čtyři záhady

Psychologie stále neumí vysvětlit některé tajemné fenomény. Ale nevzdává to.

12 min

Na tohle já nejsem

V čem doopravdy spočívá rozdíl mezi tím, co mi nejde, a na co mám nadání?

13 min

Nešťastné tělo

Tělo je snadný terč našich myšlenek a nálad, když cítíme nespokojenost se svým životem.

12 min

Humři a domněnky

Vítejte v nejkomplexnějším návodu na život pro nadcházející dekádu.

10 min

Otevřít audio sekci