Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Práce s mandalou

Kreslení nebo vybarvování mandal je nejen zdrojem energie, ale také nástrojem sebepoznání.

Kreslení, během kterého si můžeme nejen odpočinout, ale také vyjádřit naše vnitřní prožitky, se pro většinu z nás stalo potlačeným nebo dokonce zapomenutým zdrojem. Většině z nás totiž ve škole řekli, že neumí kreslit. Pokud ale i přes to chcete zkusit, jaké to je být sám se sebou, vyjádřit všechny své pocity, obavy i naděje, zkuste omalovánky pro dospělé – mandaly. Ty nejdou pokazit!

Když nepečujeme sami o sebe, těžko můžeme být oporou nebo inspirací někomu jinému. Jak naložit s pocity únavy a vyčerpání? Pokud nechceme skončit na psychiatrické klinice a chceme spokojený život, je na čase začít se věnovat sami sobě a začít budovat psychohygienické návyky, které nás udrží v dobré pohodě a v psychickém zdraví. Hledat a využívat dostupné zdroje.

Zdrojem je vše, co nám dodá sílu, energii a klid potřebný ke zvládání běžných životních situací. Zdrojem je jakýkoli čas sama pro sebe, bez hodnocení a kritiky, jen tak pro radost. Jeho náplní může být cokoli. Masáž, kosmetika, káva s kamarádkou nebo chvilka s papírem a pastelkou.

Žádný obyčejný obrázek

Slovo mandala pochází z východu (ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu) a znamená kruh nebo oblouk. Mandalou je pak kruhový obrazec se středem, kolem kterého jsou pravidelně rozmístěné tvary a symboly.

Mandala jako taková se vyskytuje po celém světě a můžeme říci, že i po celém vesmíru. Jedná se o nadkulturní, a v jistém slova smyslu také o nadčasový, symbol jednoty a rovnováhy. Do našeho slovníku toto slovo přinesl ve druhé polovině minulého století Carl Gustav Jung.

Ten se také zasloužil o to, že se mandala dostala do západní psychoterapie a následně arteterapie. Jung používal mandalu nejprve pro své vlastní léčení a později i pro práci se svými pacienty. Kombinoval mandalu, alchymistické symboly, ale také práci s archetypy (pratypy).

Mandala může být použita jak pro duševně nemocné pacienty, tak pro lidi toužící po sebepoznání a sebeuvědomění. Díky tomu má v psychoterapii široké možnosti využití. Může být diagnostickým nástrojem, pomůckou pro nácvik relaxace, ale také nástrojem zprostředkujícím sebepoznání. Práce s mandalou je dnes ale také součástí zdravotnické péče v mnoha zařízeních jako doplňkový program.

Mandala nám pomáhá prostřednictvím barev a tvarů dostat se do kontaktu se sebou samým, se svými pocity, a dává prostor pro jejich zpracování. Práce s mandalou přináší zklidnění, zejména pokud po celou dobu dodržíme jeden směr malování (bez přeskakování mezi jednotlivými motivy).

Pro práci s mandalou je dobré, abyste si

 • vybrali předlohu, která vás něčím zaujme (čímkoli)
 • zvolili směr, kterým chcete kreslit (ze středu k okrajům nebo naopak), a ten dodržovali po celou dobu tvoření
 • nechali na tvoření dostatek času podle svých potřeb
 • volili barvy, které vám "přijdou" pod ruku a pokusili se vzdát kritického postoje
 • vložili do barev a tvarů všechny své aktuální pocity, obavy, myšlenky, strachy...

Pokud se o sobě chceme také něco dozvědět, odpovíme si po dokreslení mandaly na tyto otázky:

 • Jak na vás vaše mandala působí?
 • Jak se vám vaše mandala tvořila?
 • Jak snadné nebo těžké pro vás bylo dodržet směr tvoření?
 • Snažili jste se mít tvorbu pod kontrolou nebo jste proces nechal/a plynout?
 • Co pro vás použité barvy znamenají?
 • Dovolili jste si přetáhnout a dělat chyby?

Pokud si odpovíte opravdu poctivě, uvidíte svůj vzorec chování, který ve svém životě používáte.

Můžete například zjistit, že chcete mít vše za každou cenu pod kontrolou a nedovolíte si nechat věci jen tak plynout. Můžete si ale také více uvědomit, že se snažíte na ostatní působit za každou cenu optimisticky, a proto vybíráte barvy, které jsou veselé, i když se necítíte zrovna dobře. Při dalším kreslení tento vzorec můžete změnit a sledovat, co se bude dít.

 • Co se stane, když zavřete oči a necháte ruku vybírat barvy bez zrakové kontroly?
 • Co se stane, když si dovolíte vymalovat mandalu také smutnými barvami?

Když si dovolíte prožít při kreslení změnu a vykročíte ze svých zajetých vzorců, může to obohatit celý váš život.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Rozpomenout se na život v sobě

Jak vyléčit trauma? Neřešte traumatickou událost, ale to, co jí stále slouží.

12 min

Otevřít audio sekci