Ilustrace: Ondřej Roubík, www.ondrejroubik.com
odemčené

Přátelé, nesmutněte

Silný a zdravý je ten, kdo sám sebe skutečně miluje. Silná a zdravá je zem, která je milována.

Martin Jaroš

Martin Jaroš
Odborník na komunikaci a marketing

10. 3. 2017

Právě jsem se vrátil z kina, dávali Konga, a jak mám před očima tu držku toho primordiálního ještěra, co mu Kong vytrhl z huby komplet vnitřnosti, tak už i ten pohled na Zemana docela zvládám.

I on pomine, a pomine brzo, věřte mi. Je to už poslední pozdrav starých špatných časů a těch nešťastných devadesátek, a po něm přijde už jen čerstvější, lepší, voňavější vítr. A co je hlavní, on ani ta jeho parta nás nezmění, na to už nemají. My Češi nejsme okázalí hrdinové, ale vydržíme jako žvejka přilepená na chodník, přežili jsme už mnohem horší hajzlíky a přežijem i tohodle.

Víte, já mám takový filmový týden, já vám k tomu něco řeknu. Tenhle týden jsem si pustil Hoří má panenko a pak Vesničku mou střediskovou, to jsou filmy, ve kterých je nadrobno nakrájená celá duše českého národa, a teď před minutou jsem viděl trailer na nový Svěrákův film Po strništi bos, ve kterém hraje česká hymna.

A já jsem vám z toho normálně brečel, z té krásy, z toho, jaká je to pěkná země, co už vydržela a jak málo v ní záleží na nějakém prezidentovi. Mnohem víc záleží na tom projít se pěšky kolem polí, utrhnout si třešni u cesty, sednout si pod lesem do trávy a koukat na ty naše měkké zelené kopečky, na ty naše pěkné a dojemné vesničky, za kterými se hraje fotbal a třeba jde zrovna pohřeb, který na české vesnici není nikdy hrůzný, jak už si všimly Tři sestry, ale jde z něj taková ta česká sedlácká moudrost…

Asi vám připadá, že jsou to jen takové kecy člověka, co odešel z vlastní země a teď se mu po ní stýská, ale to je právě to, ta naše země je tak krásná a ve skutečnosti se v ní žije tak dobře, že ji jen tak nepustíte z hlavy, že ji teprve z ciziny doceníte. My jako Češi dovedeme být samozřejmě trošku hajzlíci, takoví ti malí podvraťáčci, co někoho vystrnadí z chalupy, aby ji mohli střelit Pražákovi, co rozkradou tombolu na bále a naivně se u toho nechají chytit, to všechno v sobě máme. A z toho nám částečně rostou ti Zemánci a Babišové a tak.

My se možná na svatbách poblijeme, ale nepostřílíme z kalašnikovů, a to je hodnota, kterou nám 80 procent světa může závidět.

Ale taky jsme lidi, kteří jsou podle mě s Brity nejvtipnější na světě, a ještě si na rozdíl od Britů dokážou dělat prdel i sami ze sebe, a to tak sžíravě, pravdivě a sebekriticky, že už jen za to musíme přijít do nebe. To je pro svět stejně důležitá hodnota jako britský understatement, německá důkladnost, francouzská duchaplnost nebo španělská grandezza – to je náš přínos světu. V nás se svět dívá na vlastní obraz v zrcadle a jednou jedinkrát si nelže.

Jo a taky jsme strašně měkcí, my nejsme národ na flinty nebo nějaké podřezávání krků pro ideologie, my se možná na svatbách poblijeme, ale nepostřílíme z kalašnikovů, a to je zase hodnota, kterou nám 80 procent světa může závidět. Já žiju v kraji, kde je všechno takové ostřejší, a bavím se z lidmi ze zemí, kde je všechno úplně nejostřejší, to je úplně jiný svět, to nechcete.

A já teď najednou cítím, že už si to nechci otravovat nějakým remcáním. A že nebudu skuhrat ani teď s tím Zemanem. Vždyť víte, co se říká – pravý fanda podporuje svůj mančaft, i když zrovna není forma a když je trenér strašně nesympatický. Protože fandit jen v letech, kdy se daří a hru diriguje Messi, to umí každý. Nedávno jsem třeba na Facebooku objevil projekt Já Česko Miluju. Moc o tom nevím, ale stránku založil chlapík, který 20 let žil ve Státech, pak se vrátil do ČR, má to tady rád a prostě se rozhodl šířit dobrou náladu. Za vlastní peníze vytiskl samolepky Já Česko Miluju, rozdává je lidem, aby se je lepili na auta, a nic za to nechce, není to žádný nacionalista, ani do politiky nemíří. A říká správně: „Silný a zdravý je ten, kdo sám sebe skutečně miluje. Silná a zdravá je zem, která je milována.“ V tom má velkou pravdu, to my zrovna Česku dlužíme a proto někdy sami v sobě vytváříme dojem, že to u nás máme pokakaným navrch. Ale ne. A já si takovou samolepku taky na auto nalepím.

No a v tomhle je i tak trošku návod, jak na toho Zemana, lidi. Nenechat se jím otrávit. Co je takový Zeman proti nekonečnému vesmíru, proti vůni sadu na jaře? Máme dobrou zemi a budeme ji pořád zkrášlovat, Zeman Nezeman. Naopak se na budoucnost můžeme už jen těšit, protože po tomhle prezidentovi a po Babišově vládě dáme určitě něco lepšího. Já mám z toho radost. Já Česko miluju. A zkusím míň věci kritizovat a radši ukazovat to dobrý.

Články k poslechu

Smysluplný život

Věda nám neřekne, jaký smysl život má. Ví ale, v čem lidé smysl nejčastěji spatřují.

11 min

Rozvod bolí i okolí

Co dělat, když chceme udržet kontakt s oběma stranami vztahu, který se rozpadl?

16 min

Víš, co nevíš?

Psychoterapie mě naučila uvažovat o životě jinak. Vrhat světlo na slepé skvrny.

10 min

Opečujte svoji mysl

I mozek potřebuje volno. V dnešním světě nejvíc právě on.

8 min

Vyplačte se z toho

Pláč přináší úlevu, je součástí léčení. Dává nám i lidem okolo důležité sdělení.

10 min

Martin Jaroš

Odborník na komunikaci a marketing

10. 3. 2017

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.