Ilustrace: Ondřej Roubík, www.ondrejroubik.com
odemčené

Přátelé, nesmutněte

Silný a zdravý je ten, kdo sám sebe skutečně miluje. Silná a zdravá je zem, která je milována.

Martin Jaroš

Martin Jaroš
Odborník na komunikaci a marketing

10. 3. 2017

Právě jsem se vrátil z kina, dávali Konga, a jak mám před očima tu držku toho primordiálního ještěra, co mu Kong vytrhl z huby komplet vnitřnosti, tak už i ten pohled na Zemana docela zvládám.

I on pomine, a pomine brzo, věřte mi. Je to už poslední pozdrav starých špatných časů a těch nešťastných devadesátek, a po něm přijde už jen čerstvější, lepší, voňavější vítr. A co je hlavní, on ani ta jeho parta nás nezmění, na to už nemají. My Češi nejsme okázalí hrdinové, ale vydržíme jako žvejka přilepená na chodník, přežili jsme už mnohem horší hajzlíky a přežijem i tohodle.

Víte, já mám takový filmový týden, já vám k tomu něco řeknu. Tenhle týden jsem si pustil Hoří má panenko a pak Vesničku mou střediskovou, to jsou filmy, ve kterých je nadrobno nakrájená celá duše českého národa, a teď před minutou jsem viděl trailer na nový Svěrákův film Po strništi bos, ve kterém hraje česká hymna.

A já jsem vám z toho normálně brečel, z té krásy, z toho, jaká je to pěkná země, co už vydržela a jak málo v ní záleží na nějakém prezidentovi. Mnohem víc záleží na tom projít se pěšky kolem polí, utrhnout si třešni u cesty, sednout si pod lesem do trávy a koukat na ty naše měkké zelené kopečky, na ty naše pěkné a dojemné vesničky, za kterými se hraje fotbal a třeba jde zrovna pohřeb, který na české vesnici není nikdy hrůzný, jak už si všimly Tři sestry, ale jde z něj taková ta česká sedlácká moudrost…

Asi vám připadá, že jsou to jen takové kecy člověka, co odešel z vlastní země a teď se mu po ní stýská, ale to je právě to, ta naše země je tak krásná a ve skutečnosti se v ní žije tak dobře, že ji jen tak nepustíte z hlavy, že ji teprve z ciziny doceníte. My jako Češi dovedeme být samozřejmě trošku hajzlíci, takoví ti malí podvraťáčci, co někoho vystrnadí z chalupy, aby ji mohli střelit Pražákovi, co rozkradou tombolu na bále a naivně se u toho nechají chytit, to všechno v sobě máme. A z toho nám částečně rostou ti Zemánci a Babišové a tak.

My se možná na svatbách poblijeme, ale nepostřílíme z kalašnikovů, a to je hodnota, kterou nám 80 procent světa může závidět.

Ale taky jsme lidi, kteří jsou podle mě s Brity nejvtipnější na světě, a ještě si na rozdíl od Britů dokážou dělat prdel i sami ze sebe, a to tak sžíravě, pravdivě a sebekriticky, že už jen za to musíme přijít do nebe. To je pro svět stejně důležitá hodnota jako britský understatement, německá důkladnost, francouzská duchaplnost nebo španělská grandezza – to je náš přínos světu. V nás se svět dívá na vlastní obraz v zrcadle a jednou jedinkrát si nelže.

Jo a taky jsme strašně měkcí, my nejsme národ na flinty nebo nějaké podřezávání krků pro ideologie, my se možná na svatbách poblijeme, ale nepostřílíme z kalašnikovů, a to je zase hodnota, kterou nám 80 procent světa může závidět. Já žiju v kraji, kde je všechno takové ostřejší, a bavím se z lidmi ze zemí, kde je všechno úplně nejostřejší, to je úplně jiný svět, to nechcete.

A já teď najednou cítím, že už si to nechci otravovat nějakým remcáním. A že nebudu skuhrat ani teď s tím Zemanem. Vždyť víte, co se říká – pravý fanda podporuje svůj mančaft, i když zrovna není forma a když je trenér strašně nesympatický. Protože fandit jen v letech, kdy se daří a hru diriguje Messi, to umí každý. Nedávno jsem třeba na Facebooku objevil projekt Já Česko Miluju. Moc o tom nevím, ale stránku založil chlapík, který 20 let žil ve Státech, pak se vrátil do ČR, má to tady rád a prostě se rozhodl šířit dobrou náladu. Za vlastní peníze vytiskl samolepky Já Česko Miluju, rozdává je lidem, aby se je lepili na auta, a nic za to nechce, není to žádný nacionalista, ani do politiky nemíří. A říká správně: „Silný a zdravý je ten, kdo sám sebe skutečně miluje. Silná a zdravá je zem, která je milována.“ V tom má velkou pravdu, to my zrovna Česku dlužíme a proto někdy sami v sobě vytváříme dojem, že to u nás máme pokakaným navrch. Ale ne. A já si takovou samolepku taky na auto nalepím.

No a v tomhle je i tak trošku návod, jak na toho Zemana, lidi. Nenechat se jím otrávit. Co je takový Zeman proti nekonečnému vesmíru, proti vůni sadu na jaře? Máme dobrou zemi a budeme ji pořád zkrášlovat, Zeman Nezeman. Naopak se na budoucnost můžeme už jen těšit, protože po tomhle prezidentovi a po Babišově vládě dáme určitě něco lepšího. Já mám z toho radost. Já Česko miluju. A zkusím míň věci kritizovat a radši ukazovat to dobrý.

Články k poslechu

Neklesejme na mysli

Čísla mohou překvapivě pomoci s běžnými životními situacemi. Řeší pravděpodobnost.

10 min

Umlčené tělo

Život s chronickým onemocněním je těžší, když navíc bojujete sami se sebou.

12 min

Ponížení ve vztahu

Jak se chovat, když vnímáte, že partner na vás nebere ohled?

16 min

Proč štěstí nestačí

Spousta malých příjemných pocitů nevede k prožitku životního štěstí. Jak to?

10 min

Poblouznění

Slepá fascinace druhým člověkem nám brání rozvíjet skutečné vztahy.

18 min

Martin Jaroš

Odborník na komunikaci a marketing

10. 3. 2017

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.