Foto: Thinkstock.com
odemčené

Proč kosmonaut?

Ve vašich dětských snech je ukryto jádro, na kterém můžete budovat pevnou realitu.

Irma Bohoňková

Irma Bohoňková
Kouč, lektor a konzultant

12. 2. 2014

Uvažujete o změně kariéry? Vaše současná práce vás neuspokojuje, ale stále nemůžete přijít na to, co jiného byste vlastně měli dělat? Cítíte, že potřebujete změnu, ale nevíte, jaká práce by vlastně pro vás byla ta pravá? Hledáte, kdo by vám mohl poradit, co by byla ta nejlepší práce či kariéra pro vás? Už jste se na to ptali všech lidí kolem? Možná jste se zapomněli zeptat jednoho důležitého člověka – vás samotného jako dítěte.

Taky vám kdysi rodiče říkali něco jako: „Přestaň snít a vrať se zpátky na zem?“ Přestat snít by byla jedna z nejhorších věcí, jaké můžete při rozhodování o své budoucí kariéře udělat. Když mi lidé říkají, že by chtěli změnit práci, ale nemají nejmenší tušení, co by vlastně chtěli dělat, často se jich ptám, jaké byly jejich dětské sny, co chtěli dělat jako děti.

Zkuste se na chvíli zasnít. Zkuste se v duchu vrátit zpátky v čase. Zkuste si vzpomenout, čím jste chtěli být, když vám bylo tak asi deset let? Jaká byla vaše dětská přání? Co jste odpovídali na otázku čím chceš být, až vyrosteš?

Pokud jste se třeba chtěli stát slavným vynálezcem, uvažujte – proč? Byla to sláva a prestiž, co vás lákalo? Nebo možnost udělat něco užitečného pro lidstvo a svět?

Může být opravdu důležité se na to rozpomenout. Zpětně naše dětské sny a představy můžeme považovat za nereálné fantazie. Ale dokonce i ty největší fantazie často obsahují smysluplné jádro: něco, co je pro nás s ohledem na naši budoucí kariéru opravdu důležité. Když to jádro dokážeme najít, může se pro nás stát odrazovým můstkem na cestě k nové práci.

Jádro věci

Vybavte si tedy, o čem jste jako děti snili, a zkuste tyto sny rozluštit. Chtěli jste být kosmonautem, supermanem nebo třeba popelářem? Nezáleží na tom, jak nereálné (z dnešního pohledu) vaše sny byly – zachyťte vše, na co si dokážete vzpomenout, a poznamenejte si to.

Nyní si zkuste vybavit: Proč jste chtěli být právě tím? Co se vám na tom nejvíc líbilo? Co vás na tom lákalo?

  • Pokud jste se třeba chtěli stát slavným vynálezcem, uvažujte – proč? Byla to sláva a prestiž, co vás lákalo? Nebo možnost udělat něco užitečného pro lidstvo a svět? Nebo se vám líbila představa práce se zkumavkami a složitými přístroji?

Jestliže dokážete identifikovat, co vás na vašem snu přitahovalo, dostanete se k důležité informaci, která směřuje k vaší ideální práci. Vše si opět poznamenejte.

Nakonec zkuste zjistit, jaké pracovní činnosti a možnosti umožňují naplnit vaše „proč“. I když třeba nemůžete (nebo už ani nechcete) být tím, co jste si kdysi přáli, zvažte, jaké jiné práce by uspokojily ty samé potřeby, jaké jste našli za vašimi dětskými sny.

  • Možná se už nestanete slavným vynálezcem, ale jestliže jádrem, které jste nalezli, bylo „chtěl jsem pomáhat druhým lidem“, hledejte takovou práci, která vám to umožní – třeba jako sociální pracovník.
  • Pokud jádrem bylo „pracovat se zkumavkami a přístroji“, může vaši potřebu naplnit třeba práce v laboratoři.

Možností je spousta, když se dostanete k jádru vašich snů a uvědomíte si, proč pro vás byly tak fascinující.

Princezna na zámku

Před časem se na mě obrátila klientka Eva. Vystudovaná stavařka, pracovala už několik let v útvaru správy majetku a nemovitostí jedné velké nadnárodní firmy a její práce ji zoufale nebavila. Chtěla změnit práci, ale nedovedla si představit, co jiného by mohla dělat. Cítila se být ve svých možnostech velmi omezená svým vzděláním a praxí, zároveň měla velkou obavu začít pracovat v jiném oboru úplně od začátku.

Krásné šaty ani krásní princové se v jejích snech neobjevovali. Chtěla být princeznou proto, aby mohla bydlet na zámku.

V průběhu našich rozhovorů jsem jí mimo jiné položila také otázku, o čem snila a čím chtěla být jako malá. Vzpomněla si hned, ale okamžitě tuto svoji představu pobaveně zamítla jako dětinskou fantazii: „Vždycky jsem toužila po tom, být princeznou, ale to je přece naprostý nesmysl!“

Přání být princeznou má v dětství hodně dívek. Tato představa je často spojená s krásou, obdivem druhých, nádhernými šaty a statečným princem, který si pro ně jednou přijde. Ukázalo se, že u Evy tomu bylo ale trochu jinak. Krásné šaty ani krásní princové se v jejích snech neobjevovali. Chtěla být princeznou proto, aby mohla bydlet na zámku. Fascinovala ji představa, jak prochází velkými komnatami, dlouhými chodbami, zámeckou zahradou… V jejím dětství byly hrady a zámky častým cílem nedělních výletů s rodiči a na malou Evu udělaly hluboký dojem.

Dnes Eva pracuje jako kastelánka na jednom zámku a je velmi spokojená. Své technické vzdělání a praxi tady velmi dobře využívá, navíc začala dálkově studovat historii. A svůj dětský sen si teď prožívá každý den.

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Irma Bohoňková

Kouč, lektor a konzultant

12. 2. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.