Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Ryba smrdí od hlavy

Naše současnost možná smrdí od hlavy. Jak ta ryba. V hlavě ale rozhodně začíná naše budoucnost.

Cítíte se někdy jako oběť bezohlednosti, manipulace a zlé vůle? Potkáváte lidi, kteří jakoby ani neměli srdce? Nebo Vás prostě zajímá, kam až to může dotáhnout duševně narušený člověk? Pak vás zřejmě osloví dokumentárně laděný snímek Fishead, jehož uvedení v České republice se právě chystá.

Při sledování filmu Fishead diváka napadne, že pro ekonomický, politický a sociální vývoj na celém světě bude enormně důležité, jak se nám podaří rozluštit některé ze záhad mozku a jak se nám podaří posilovat a pěstovat vlastní duševní zdraví.

Kolik nás stojí stres politiků?

Film se odvážně pouští do zatím nepříliš probádaného tématu a zavádí diváka mezi ekonomickou a politickou elitu. Ta, jak je sugestivně naznačováno, ve vyšší míře trpí psychopatologickými sklony, nadužíváním antidepresiv a nedostatkem morálních hodnot.

Přijměte pozvání na projekci dokumentu Fishead s následnou diskuzí s odborníky: 13. listopadu v Divadle NoD, Dlouhá 33, Praha 1, od 20:00 hod. Pozvánka na Facebooku...

Chatrné duševní zdraví, emoční zploštění a narušená morálka v kombinaci s obrovskou mocí, kterou elitní skupina všelijak (politicky, ekonomicky, nábožensky…) zaměřených manažerů disponuje, pak dle tvůrců zásadně ohrožuje životaschopnost celé společnosti.

Lehká bulvarita a nepříliš zastřená senzacechtivost sice filmu moc nepřidává, ale téma, které se tímto otevírá, představuje opravdu zásadní výzvu pro současné generace. Zátěž vznikající v důsledku duševních poruch mocných má samozřejmě dalekosáhlé důsledky a negativně ovlivňuje jak nejbližší okolí postiženého, tak i celospolečenské dění.

Některé z onemocnění mozku každý rok postihuje víc než třetinu populace. Většině se nedostává vůbec žádné odborné pomoci či podpory.

Přesné náklady lze vyčíslit jen stěží. Jak zjistit, kolik stojí v depresi, v mánii, či v úzkosti učiněná špatná rozhodnutí nejvlivnějších manažerů, válečných generálů nebo vedoucích politiků? Získat seriózní data a vyhodnotit jejich dopad je nemožné.

Každý třetí

Díky posledním úspěchům v oblasti epidemiologie a zdravotnické ekonomie můžeme vyčíslit alespoň některé náklady na duševní poruchy. Jak již bylo na těchto stránkách zmíněno, zjistitelné náklady na nemoci mozku se v Evropě za rok 2010 vyšplhaly na neuvěřitelných 798 miliard eur, v ČR pak na více než 10 miliard eur.

Problém nevidím ani tak v tom, že oněch 798 nebo našich 10 miliard eur je z mnoha důvodů pravděpodobně značně podhodnocený odhad. Horší je, že s některým z onemocnění mozku se každý rok potýká víc než třetina populace, přičemž většině se nedostává vůbec žádné odborné pomoci či podpory.

Vědci vyvíjí nástroj na odhalování psychopatologických sklonů u zaměstnanců. Máme se obávat jakési charakterové policie?

Skutečná výzva pak spočívá v sociodemografických trendech (stárnoucí populace, globalizace) a narůstajících enviromentálních stresorech. Mozek a duševní zdraví díky nim představuje pro vědu výzvu číslo jedna pro 21. století.

Charakterová policie?

Zdá se mi pravděpodobné (protože evolučně výhodné), že nyní převládající kult těla bude v příštích dekádách postupně vystřídán kultem duše. Spíše než vizuální vlastnosti a proporce měřitelné v kilogramech, centimetrech či v penězích bude důraz kladen na vnitřní klid, duševní zdraví, mentální vitalitu a kvalitu charakteru.

Nové období přinese nové otázky a nové problémy. Některé budou opakováním starých mechanismů a obsahů v nových formách. Autoři studie, na níž se film Fishead zakládá, například vyvíjí nástroj na odhalování psychopatologických sklonů u zaměstnanců. Máme se tedy obávat jakési charakterové policie?

Jiné problémy můžeme zahlédnout již nyní. Porozhlédneme-li se například po tom, co se dnes nabízí na "psychotrhu", snadno nabudeme dojmu, že každý druhý je šaman, jogín, léčitel, vtělená inkarnace někoho kdysi důležitého nebo alespoň žák významného mistra.

Film Fishead ohlašuje, trochu neobratně a snad nevědomky, epochální posun, kdy se do centra našeho zájmu dostanou mozek a duše. Buďte bdělí. Je docela možné, že ryba smrdí od hlavy. Naše budoucnost ale od hlavy zcela jistě začíná.

Termíny promítání filmu s diskusí

Využívejte celý web.

Předplatné

02. 11. 2012 - Olomouc (Univerzita Palackého)
07. 11. 2012 - Praha (konference Svoboda NaŽivo)
11. 11. 2012 - Brno (Masarykova univerzita)
13. 11. 2012 - Praha (Experimentální prostor NoD)
21. 11. 2012 - Praha (Univerzita Karlova, FHS)
22. 11. 2012 - Praha (Univerzita Karlova, 2.LF)
27. 11. 2012 - Praha (Filmový klub VŠE)
29. 11. 2012 - Praha (FF UK, klub K4)
06. 12. 2012 - Praha (kino Světozor, oficiální večer)

Více na Fishead.cz

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci