Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

S dětmi doma, nešťastná

Ve firmě, která by fungovala jako domácnost s malými dětmi, bych nestrávila ani minutu.

Mám dvě malé děti. A už od samého začátku je pro mě z nějakého důvodu těžké smířit se s rolí matky na mateřské. Pořád se mi vtírá pocit, že to je něco míň než být úspěšnou manažerkou a budovat nějakou firmu. A taky že k sebenaplnění potřebuju právě to, co mi teď chybí. A mám JENOM ty děti.

Pořád mám pocit, že projevit svoje schopnosti v organizaci dětí a domácnosti je méně než dělat totéž v organizaci podřízených a kanceláře. Možná proto, že když organizujete lidi a kancelář, spousta lidí vás ocení. Vidíte spokojené podřízené, fungující firmu, váš šéf je spokojený a chválí vás...

Nikdy jsem nepodnikala, takže nevím, jaké to je nemít šéfa – nemít někoho, kdo vás rozvíjí, vede a motivuje. A ocení. Možná je mateřství v tomhle víc podobné podnikání, vedení vlastní firmy. Až na to, že negeneruje finance. A možná i proto je v mateřství o tolik těžší poznat, jestli jste v tom úspěšná, či nikoli.

Seš dobrá!

Možná je to tím, že já osobně potřebuji „šéfa“: někoho, kdo by mi radil, kdo by mě posouval, od koho bych se učila jak být dobrou... třeba matkou. A možná by tuhle „funkci“ měla zastávat moje vlastní matka. Až teda na to, že toho ona nebyla nikdy schopna. A stejně už nežije.

Možná se jenom potřebuji naučit, jak se rozvíjet a ocenit sama.

Možná ty moje pocity pramení z toho, že je mateřství celkově vnímané jako něco a priori omezujícího až obtěžujícího – něco, co je třeba přečkat.

Možná je to i v tom, že matce nikdo nedává explicitní zpětnou vazbu, jestli je úspěšná a dělá to dobře. To vlastně poznáte, až když jsou děti dospělé.

V práci za vámi zůstávají hmatatelné stopy. Jak se ale hodnotí úspěch v mateřství?

Proč je „kariéra“ víc naplňující než mateřství? Úspěch v zaměstnání se měří dobře: výší platu, služebním autem, benefity, odměnami, dobrými vztahy na pracovišti. Zůstávají hmatatelné stopy úspěchu ve formě proběhlých akcí, zavedených produktů, vytvořených obsahů... Jak se ale hodnotí úspěch v mateřství?

Všímám si, že za úspěšnou ženu na mateřské se považují hlavně ženy, které v této době prokážou úspěch v jiné oblasti, než je mateřství. A co víc – mateřství navzdory! To je vlastně důležité měřítko celého úspěchu.

Proč se nikdo (zobecňuji do průměru, jistě se najdou i jedinci, které to naplňuje) necítí být naplněný a dostatečně rozvíjený mateřstvím a péči o rodinu?

Jako by každý potřeboval objektivní měřítka, aby mohl zhodnotit svůj úspěch nebo neúspěch. Měřítka, která dává společnost. Někdo z vnějšku. Hodnotí se peníze, sláva, věhlas... Ale už se nehodnotí, jak vychovává své děti. Maximálně se řekne „a zvládá i svou rodinu a děti“.

Banda ignorantů

Možná mě práce naplňuje proto, že to je něco, co mám pod kontrolou a co můžu ovlivnit. A řídit domácnost?

Děti během několika vteřin zmaří každý úklid a pokus o vytvoření útulného hnízda nebo svým vzteklým záchvatem zničí bezvadně naplánovaný program na rodinnou sobotu. Svými nedokonalými motorickými schopnostmi vás nutí uklízet pořád dokola nepořádek, který byste sami za sebe uklízeli tak maximálně dvakrát do roka.

Tahle frustrace je stejná jako vést bandu ignorantních a sabotujících zaměstnanců s naprostým nezájmem o další fungování firmy, natož její rozvoj. A nesmíte je propustit.

Je to motivující? Je to něco, v čem byste chtěli dobrovolně setrvávat? A jak byste se cítili, kdyby vám ještě vaši kolegové říkali, že nechápou, proč si stěžujete, proč se s tím prostě nemůžete smířit a naučit se s tím žít. A být šťastní! Vy si to máte ještě užívat! To štěstí z vás musí přímo zářit!

Využívejte celý web.

Předplatné

Možná proto se nemůžu smířit s rolí matky na mateřský. Protože potřebuju mít aspoň na chvíli pocit, že můžu fungovat a prachsprostě být v prostředí, které má řád, kde můžu mít věci pod kontrolou, vidět výsledek a sklidit za to ocenění.

Anebo nad tím prostě jenom moc přemýšlím.

Kristýna, čtenářka Psychologie.cz

Chcete se i vy podělit o své myšlenky nebo příběh formou článku? Napište nám na mail redakce@psychologie.cz

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Otevřít audio sekci