Naše audiobooky
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Nick Alm

Sekundární zisky

Proč zůstáváme v situacích a vztazích, kde nám není dobře?

4:58
Olga Kosiak

Olga Kosiak
Psycholožka

26. 9. 2022

Stalo se vám někdy, že jste si nerozuměli s partnerem, ale přesto jste ve vztahu zůstali? Nebo vám už dlouho nesedí chování a názory vaší kamarádky, ale pořád se s ní vídáte, přestože je to vždy nepříjemný zážitek? Příkladů, kdy člověk neopustí situaci, která mu nevyhovuje, je mnoho. Pro všechny je typická neschopnost opustit nepohodlí.

Sekundární zisk může být klientovi v terapii zřejmý, ale vědomě jej obchází nebo se ho snaží racionálně vysvětlit. Pak má psycholog jedinou možnost: konfrontaci, tedy přímé upozornění na výhody, které klientovi daný stav věcí přináší.

Reakce bývají podobné chování býka, který zahlédl u matadora cípek červené látky. Pak se terapie na nějaký čas podobá koridě. Klient se zpravidla časem vyčerpá a uzná, že tady skutečně nějaký prospěch pro něj existuje.

Často jde například o ženu finančně závislou na muži, který se k ní špatně chová – nechce vlastně vztah měnit, protože je pro ni v této podobě komfortní. Chce změnit chování muže, což není možné. Taková žena se musí smířit s tím, že si na sebe začne vydělávat sama, protože je to jediná možnost, která jí zaručí psychickou pohodu a bezpečí.

Někdy je ale přínos méně zřejmý a jeho existenci si okamžitě neuvědomí ani psycholog. Dobrým příkladem je zde nemoc – být zdravý a schopný je přece přirozená lidská touha. Existují však případy, kdy lidé mají z bolesti psychologický prospěch, protože tak získávají péči a pozornost druhých. Sekundární zisk tady má kompenzační charakter.

Klient si může být vědom, že je „rád“ nemocný, ale nechápe, proč tomu tak je. V takových případech je úkolem odborníka citlivě klienta vést správným směrem – tak, aby sám začal vidět a chápat podstatu prospěchu, který nemocí získává. Odpor, který při tomto procesu vzniká, už není tak přímočarý a zřejmý jako u konfrontace.

Jak s tímto tématem pracovat samostatně? Stojí za to položit si tyto otázky:

  • Co způsobuje moje nepohodlí?
  • Proč to snáším?
  • Stojí to za to?

Jsou případy, kdy je odpověď na poslední otázku kladná: stojí to za to. Sekundárního zisku se v tuto chvíli nelze vzdát. Pak je třeba pochopit, že ochota tolerovat nepohodlí je osobní volbou. Pouhé uvědomění zde snižuje napětí a dává prostor pro širší úvahu. Někdy ale nejsme schopni své chyby vidět sami. Pak může pomoci psycholog.

Hledání prospěchu, uspokojení a výhod je zakotveno v samotné lidské přirozenosti – určitá touha po zisku k nám patří. Pokud se ji nedaří rozeznat, může za tím být masochistické potěšení „dělá mi dobře, když se cítím špatně“.

Jedná se o složitý a matoucí jev, který bývá klientovi obtížné vysvětlit a ukázat. Když se to ale podaří, na tváři terapeuta se objeví spokojený úsměv, protože právě pro takové momenty uvědomění svou práci vykonáváme. Je to takový profesionální zisk, chcete‑li. Obohacuje terapeuta jako odborníka.

Ale o to nakonec tolik nejde. Podstatné je, že pochopení sekundárních zisků dává klientovi značnou výhodu pro praktický život. Člověk má jasno v tom, kde se nachází, kam a proč se pohybuje. To se týká jakéhokoli vztahu: partnerského, pracovního, rodinného. Jakmile rozumím tomu, proč žiju v nepohodě, je mnohem snazší ji zvládat, protože má svůj smysl.

Není tedy nutné se sekundárními zisky vždycky „něco dělat“. Někdy stačí jen vědět, že existují, a brát je v úvahu při svém rozhodování.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Články k poslechu

Růst na povel

Když seberozvoj ubíjí, místo aby rozvíjel, je na čase změnit přístup.

13 min

Laskavé hranice

Neopouštějme sami sebe jen proto, abychom se zavděčili druhým.

15 min

Anatomie štěstí

Z čeho se štěstí skládá a jak ho dosáhnout?

9 min

Opakující se sny

Naše podvědomí umí tvořit hotové seriály. Co se nám tím snaží říct?

18 min

Hněv nám ukazuje směr

Životní síla a radost se rodí z poznání vlastních potřeb a jejich naplňování.

14 min

26. 9. 2022

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.