Ztráta smyslu života může být ničivější než přírodní katastrofy.
Nemám schopnosti potvrdit nebo vyvrátit, zda konec světa nastane právě 21. prosince letošního roku, jak předpověděli staří Mayové. Selský rozum mi však říká, že náš západní svět v takové podobě, jak ho momentálně prožíváme a vytváříme, nepřežije.
A to nejen proto, že na způsob života, který si momentálně my v Evropě a severní Americe dopřáváme, nemá naše planeta potřebné zdroje. Příčiny jsou i vnitřní, takříkajíc psychologické: ztratil se nám v tomto způsobu žití tak nějak smysl.
Lidskému druhu hrozí bezprostřední nebezpečí zevnitř nás samých. Ztráta smyslu života může být ničivější než přírodní katastrofy.
Nejen pohledem kolem sebe, ale často i do vlastního nitra, můžeme pozorovat varující skutečnost – chybí nám jak pocit štěstí, tak pocit užitečnosti. Oba atributy se nám pozvolna vytrácí. Mizí nám postupně, což je velmi varující.
Znáte jistě ten (na můj vkus dost morbidní) pokus se žábou: Hodíme-li žábu do horké vody, zmobilizuje všechny síly, vyskočí a zachrání si život. Položíme-li žábu do studené vody, kterou pozvolna ohříváme, neregistruje nebezpečí a hoví si ve vodě tak dlouho, až se uvaří.
V našem světě se pozvolna mění spousta věcí, zatímco my si hovíme ve svém blahobytu. Mizí deštné pralesy, ale třeba i motýli – všimli jste, že jich je méně než v dobách našeho dětství? Oproti stavu před sto lety je u nás více než polovina druhů motýlů vyhynulých či ohrožených.
Stejně jako motýli mizí pozvolna i pocit štěstí a užitečnosti z našeho nitra. Prahneme po věcech místo po tom, co nám přináší skutečný pocit štěstí. Vykonáváme práce, aniž bychom viděli jejich výsledek a dopřáli si pak prožití pocitu své užitečnosti. Několik málo generací před námi pracovali naši (pra)prarodiče převážně v zemědělství – zaseli, starali se, sklidili a díky tomu celý rod přežil zimu.
Připadali si tak užiteční. Nebo provozovali řemeslo – uměli okovat sousedům koně a vychutnat si pak pocit užitečnosti. Venkovský učitel byl v těch dobách váženou osobou a lokální autoritou, což zajisté také vyvolávalo pocit užitečnosti.
Celý den přehazujeme čísla z jedné rubriky počítače do druhé. Připadá nám docela normální, že to neděláme proto, abychom byli někomu prospěšní, ale proto, že za to dostáváme mzdu.
Dneska trávíme mnoho hektických hodin pracovní doby jako zaměstnanci bank, státních úřadů a ti snaživější dokonce evropských institucí. Přehazujeme čísla z jedné rubriky počítače do druhé a produkujeme tisíce stran textu, který povětšinou nikdo nečte. Pracujeme v továrnách a prodejních řetězcích, kde primárním cílem není produkt, který bude někomu užitečný, ale zisk. A připadá nám docela normální, že to neděláme proto, abychom byli někomu prospěšní, ale proto, že za to dostáváme mzdu.
Smysluplný výsledek své práce nevidíme. Zběsile pracujeme nikoliv pro naplnění pocitu užitečnosti, ale pro peníze, které z části utrácíme za věci, které nepotřebujeme, z části splácíme půjčky, kterými jsme se zatížili, aby se náš životní standard vyrovnal sousedům. Ti nejúspěšnější z nás potom přebytečné peníze hromadí jako cifry v počítačích finančních institucí (potencionálně bez jakékoliv užitné hodnoty). A divíme se, proč štěstí nepřichází.
Naše ego s tím může výrazně nesouhlasit, ale skutečnost je prostá – nemůžeme být šťastní, pokud nejsme užiteční celku.
Čím větší je okruh příjemců tohoto přínosu, tím větší je moje uspokojení z dosaženého cíle.
Nebuďte toho součástí. Mějte odvahu žít jinak. Nebojte se být jiní. Není nás tak málo, jak by se na první pohled zdálo. Věřím, že zánik tohoto světa nebude apokalyptický, ale dojde k transformaci do jiného způsobu naší existence na této planetě. Do způsobu, který si zatím sice nedovedeme moc představit, ale který nám vrátí zejména pocity užitečnosti a štěstí.
Začněte hned. Nevěřte těm, kteří vám říkají, že jste biologické stroje nepatrného významu. Kvantová fyzika už dávno potvrdila, že teprve fakt pozorování vytváří realitu. Záleží na každém z nás, co chceme ve svém světě vidět. Věřím, že každý jedinec je nesmírně důležitý pro celý vesmír. Je podstatné, jak myslíme a jak vidíme svůj svět. Především na nás záleží, jaký bude další vývoj tohoto světa. Na výběr máme patrně z nekonečného počtu možností. Jestli bude konec světa či nikoliv, závisí pouze na nás.
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min