Nový audiobook: Závislé vztahy
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Spodní vlny anorexie

Dospívání probouzí v dívčím těle síly, se kterými si duše někdy neumí poradit.

11:19
Kamila Thiele

Kamila Thiele

20. 5. 2020

Nedávno jsem zhlédla zajímavý dánský film, který měl být promítán v rámci festivalu Jeden svět. Jmenuje se The Self Portrait a zachycuje život mladé ženy, která trpí nejtěžší formou anorexie. Jde o modelový příběh, mapu živého vztahu. Doporučuji ho nejen těm, kteří téma v rodině přímo řeší. Otevřel ve mně otázky o silách a energiích, které se při anorexii dají do pohybu.

Lidé si často myslí, že kdyby ty holky začaly jíst, bude tím všechno vyřešeno. Obvykle se i rodiče domnívají, že si holku prostě ohlídají, aby už nehubla. Tato manifestní složka, symptom, po kterém má každý chuť skočit, je to viditelné, volající po rychlém řešení, protože probouzí úzkost.

Jsou samozřejmě chvíle, kdy je důležité být zaměřený na symptom a je potřeba jít po jeho léčbě. V případě anorexie lze použít příměr k drogové závislosti. I zde je možné sledovat chování, pod kterým je vrstva hlubinně psychologická. Ve chvíli, kdy drogy dostanou určitou podobu, kdy to jedince ničí a je v ohrožení života, je potřeba řešit nejprve to, co se ukazuje jako akutní.

V případě anorexie je to nutná hospitalizace s cílem dodat tělu živiny a dosáhnout určité váhy. To hlubší, z kterého všechno vzniká, není podstatné. Dělat v tuto chvíli terapii by bylo i složité, stejně tak jako ji dělat s člověkem na pervitinu, který ji bude používat jako alibi. Nic zásadního se dít nebude.

Bohužel právě v tom je konflikt mezi manifestní a skrytou rovinou. Mezi symptomem a tím, co se děje uvnitř. Mezi „dejte té holce svobodu“ a „omezím tě, dostaneš umělou výživu, pokud nebudeš jíst a nepřibereš“. Tyto dvě roviny jdou bohužel krutě proti sobě. A to je problém.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Nela G. Wurmová

Nela G. Wurmová

Psycholožka

Cením si toho, že lidé za serverem Psychologie.cz nedají na instantní návody na štěstí ani jednoznačná tvrzení o tom, jak se věci mají. Naopak nabízí čtenářům různé pohledy, jak se na dívat na sebe, vztahy i na okolní svět, a důvěřují jejich schopnosti najít si v nabídnuté mozaice to své.

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka

Hlubinná analytická terapie, sebepoznání.

Jak málo člověk ví o sobě samém. Jak málo se ve veřejném prostoru mluví o tom, co se v nás lidech odehrává. Čím více se doba vyhrocuje, tím spíše se snaží člověk porozumět tomu, co se to děje. Chce pochopit proč lidé jednají tak, jak jednají, chce vědět proč se věci dějí právě tak, jak se dějí. Chceme vědět, proč se tolik odcizujeme jeden druhému navzájem. Chceme být blíže jeden druhému a přitom nejsme blízko ani sami sobě. Proto vítám každý prostor, kde se o takových věcech může mluvit. O to více, pokud je otevřený, kultivovaný a nechává čtenářům prostor pro vlastní úsudek. Psychologie.cz taková je. Roste spolu s námi.

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan

Psycholog

Na českém internetu je Psychologie.cz unikátem. Neexistuje žádný další web, který nabízí denně aktualizované původní autorské příspěvky, původní videa či odbornou radu. Psychologie.cz je tím pravým prostorem pro čtenáře, které neuspokojí plytké poučky z lifestylových časopisů či facebooková moudra, pro čtenáře, kteří se nebojí jít do hloubky a ptát se proč, pro čtenáře, kteří nezapomněli, co to znamená číst.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.