Foto: Thinkstock.com
odemčené

Starý recept na okamžité štěstí

Naučte se ovládat mysl jako samurajové. Klíčem ke štěstí je dokonalá koncentrace.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

25. 6. 2010

Jste pohrouženi do práce, maximálně se soustředíte, nevnímáte čas a blaží vás pocit, že všechno jde jak po másle. Úžasné, co říkáte? Poradíme vám, jak tohoto stavu vědomě dosáhnout.

Psychologové používají pro označení dokonalé koncentrace, kdy se člověk ponoří do právě vykonávané činnosti, anglický výraz „flow“, tedy „tok“. Této problematice se ve své vědecké kariéře asi nejvíce věnoval profesor Mihály Csíkszentmihályi. Maďar, který se před válkou narodil v Itálii, vyrůstal v Chorvatsku a v šedesátých letech ve Spojených státech obhájil v oboru doktorát.

Pro psychology flow, pro sportovce zóna

Je pozoruhodné, že podobně motivované pojmenování bychom našli i ve slovníku mistrů japonských bojových umění: „mizu no kokoro“ znamená mysl jako voda a je to v podstatě totéž co „flow“. Stav dokonalé koncentrace dobře znají i sportovci, říkají mu „zóna“. Sami už jste flow určitě mnohokrát nevědomky zažili. Csíkszentmihályi ho popisuje takto:

  1. Jasné cíle. Víte, co děláte, proč to děláte a že na to máte.
  2. Koncentrace. Vnímáte pouze to, na co se soustředíte.
  3. Zapomenutí na sebe sama.
  4. Zkreslené vnímání času. Bavila vás někdy nějaká činnost tak, že jste úplně zapomněli na hodiny? Pak víte, o čem je řeč.
  5. Jasná a okamžitá zpětná vazba. Nemusíte dumat nad tím, jestli něco děláte dobře, nebo špatně – zjistíte to ihned. Spousta lidí pozná flow právě při sportu. Když vyjíždíte na kole kopec, okamžitě víte, jestli to zvládáte, anebo jestli je nutné sesednout a kolo vést. Díky okamžité zpětné vazbě vás snadno pohltí i počítačové hry.
  6. Rovnováha mezi snadností a náročností. Laciné úspěchy demotivují a nudí, naopak příliš nereálné výzvy člověka rychle frustrují. Na okolní svět tedy nejsnáze zapomenete při vyrovnaném fotbalovém utkání anebo při práci, při níž uplatníte své znalosti a schopnosti, ale přesto bude třeba se trochu překonat.
  7. Pocit kontroly. Kdy se vám vaří a kutí lépe? Když jde vše, jak si představujete, anebo když se vám neočekávaně připaluje mléko či rozpadá nářadí?
  8. To, co děláte, vás vnitřně odměňuje. Když si při studiu sami pro sebe řeknete: „Chachá, konečně tomu rozumím!“ anebo na výletě: „Panejo, na tomhle kopci je ale krásně!“, patrně zrovna prožíváte flow.
  9. Ponoření se do právě vykonávané činnosti. Vědomí a činy se slučují. Skvělý pocit, ne?

 Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků.

Jak už správně tušíte, „flow“ člověk nezažívá jen při práci. Csíkszentmihályi tvrdí, že právě toto „ponoření do života“ je větším klíčem ke štěstí než třeba velký majetek. Flow můžete zažít při sportu, při milování, při rozhovoru s bystrým člověkem, při hraní s vlastními dětmi, ale i při sledování filmu.

Jak si flow užívat častěji

Navodit si stav, o němž je tu řeč, nejde pomocí nějakého jednoduchého klíče. Pokud jste však ze své práce nebo ze soukromého života nešťastní, protože vám právě tento pocit vtažení chybí, zkuste postupovat následovně:

Stanovte si realistické cíle. K pokroku směřujte po malých krůčcích. Děsí vás množství práce, kterou jste zavaleni? Rozplánujte si ji na začátku dne do krátkých, snadno zvládnutelných dvacetiminutových úseků. Jakmile budete mít za sebou první, dostaví se nejspíš radost, a druhý úkol vyřídíte snáz – a tak dále. Pocit spokojenosti a vtažení bude po celý den narůstat a s velkou pravděpodobností stihnete všechno.

Věnujte se tomu, co vás opravdu baví. Samozřejmě je hloupost oznámit druhý den šéfovi, že končíte v bance a chcete být rybářem. Možná se ale v životě zbytečně nutíte do věcí, které vám nikdy nešly a které vás vnitřně neodměňují. Nestyďte se odmítnout své kamarády, až vás budou tahat na fotbal, při němž se za své výkony stejně jen stydíte. Večer s knihou si třeba užijete mnohem víc.

Vyřaďte šumy. Při milování vypínejte televizi, při práci nesurfujte na internetu. Ruchy vás okrádají o možnost ponořit se celým vědomím do činnosti, které se právě věnujete. Sami si tak upíráte šanci proniknout do zóny a zakusit štěstí, jeden z nejbáječnějších pocitů, jaké může lidská bytost poznat.

Využívejte celý web.

Předplatné

Doporučujeme:

Csíkszentmihályiho přednáška na konferenci TED (video, anglicky)
Odborná studie o „zóně“ ve sportovní psychologii (anglicky)
Rozsáhlý článek o „flow“ na Psychology Today (anglicky)
Krátký návod na dosažení flow (anglicky)

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

25. 6. 2010

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.