Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Stupně blízkosti

Sex bez doteků si umíme představit jen těžko. Myslíte, že už se v posteli nemáte co učit?

Ze seriálu: Dotkni se člověka

Dnes se zaměříme na poněkud osobnější notu a ukážeme si, jak vám doteky usnadní cestu k sexuálnímu životu, po kterém toužíte. Naučíme se, jak rozpálit váš protějšek na maximum.

Bez větší námahy od polibků až k vášnivému milování? Proč ne! Učte se být sexy pouhým dotekem.

Dotek je jednou z hlavních cest, jak se dělit o emoce s okolím. Z doteku člověk vyčte hněv, agresi, vztek, lásku, sympatie, radost nebo smutek. Je vcelku jasné, že různé doteky předávají různé vzkazy. Potřesení rukou je rozdílné od objetí, které má stejně daleko k intimním dotekům.

Není dotek jako dotek

K rozdělení významů některých doteků se dostal už doktor Heslin (1974), který je rozdělil do pěti základních kategorií podle vzrůstající intenzity intimity.

  1. Funkční/Profesionální - doteky mezi spolupracovníky, šéfy a podřízenými - prosté potřesení ruky.
  2. Sociální/Slušný - doteky s přáteli - doteky rukou, kolem ramen.
  3. Přátelský/Vlídný - doteky s blízkými přáteli - držení se za ruce a objímání.
  4. Zamilovaný/Intimní - doteky pouze mezi intimními partnery - líbání, hlazení, mazlení, doteky tváří.
  5. Sexuální - doteky při předehře a sexu - něžné hlazení, líbání, resp. líbání intimních partií, stejně jako sexuální akt samotný.

Vytváření milostné atmosféry by  bez doteků nebylo ani dost sobře možné. Doteky patří neodmyslitelně ke každé intimní chvilce. Ve většině vztahů postupují doteky podle výše popsaného schématu od nedbalých až k sexuálním ve zmíněném pořadí.

Netlačte na pilu – asi se vám jen těžko podaří začít francouzským líbáním s cizí dívkou na ulici.

Většinou se začíná "nezranitelnými" částmi těla, jako jsou ruce, ramena a horní část zad, a s vývojem vztahu se postupuje ke "zranitelným" místům jako je krk, obličej, spodní část zad a intimní oblasti.

Krok za krokem

K vybudování vášně a volnému průchodu oné "chemie" je velmi důležité postupně prohlubovat význam doteků, samozřejmě tím správným směrem. Nebraňte se myšlence dotýkat se vaší milé, kdykoliv vás to napadne. Zároveň ale ani netlačte na pilu – asi se vám jen těžko podaří začít francouzským líbáním s cizí dívkou na ulici. Namísto toho postupujte pomalu, zlehka a budete slavit úspěchy.

Abych byl více konkrétní, podívejme se na studii doktora Heslina (1974)

  1. Začněte se společenskými doteky - zlehka se dotkněte partnerovy ruky při vyprávění ke zvýšení důrazu. Lehce se dotkněte jeho ramen při upoutání pozornosti. Využijte moment jako podávání telefonu a podobně k letmé hře s doteky.
  2. Posuňte se k přátelským dotekům - jak se bude váš vztah prohlubovat, uvidíte, že partnerovi jsou doteky více a více příjemné a cítí se dobře. V téhle fázi ho vezměte lehce na okamžik za ruku. Nebo na dva. Obejměte ho. Dotýkejte se zlehka rameny a koleny, zatímco sedíte vedle sebe.
  3. Začněte objevovat intimní doteky - jakmile si na sebe s druhým přivyknete, nebojte se trochu pomazlit k vybudování větší důvěry. Dejte kolem partnera ruku. Odstraňte mu ofinku z obličeje. Obejměte se silněji a na trochu delší dobu než obvykle. A v pravý moment ho polibte.
  4. Udělejte první krok se sexuálním dotekem - dostat se od intimních doteků až k těm sexuálním vyžaduje většinou trochu víc času a neméně soukromí. Ať už je to jakkoliv, když už jste se dostali k intimním dotekům, budou ty sexuální jen logickým vyústěním. Jednoduše postupovat a přidávat na vášni a intenzitě. Nebojte se použít jazyk. Líbejte a hlaďte zranitelnější části těla - včetně krku a hrudníku. Hlazení po spodní části zad udělá taky své. Potom už je jen krůček k předehře a sexu.

Takovéto postupy se uplatní i v dlouhodobých vztazích. Řekněme si na rovinu, že většina z nás chce večer doslova skočit na věc, aniž bychom se vlastně jeden druhého během dne pořádně dotkli. Absence doteků ve vztazích umocňuje odloučení a ztrátu zájmu o sexuální život. Naše chuť na sex není protějškem vyslyšena, protože jsme se ho za celý den ani nedotkli.

Ve vztazích záleží i na dotecích jako jsou masáže, objímání, mazlení, držení se za ruce, líbání...

Abychom se tomu vyhnuli, dotýkejme se partnera průběžně celý den, dávejme najevo náklonnost. Jedno objetí tady. Jedna pusa tam. Jedno rychlé pomazlení ve volné chvilce. Obejměte partnera rukou kolem ramen při sezení na gauči a podobně. Nezapomeňte na to, že ve vztazích záleží i na dotecích jako jsou masáže, objímání, mazlení, držení se za ruce, líbání a podobně.

Pravidelné doteky pomohou vybudovat vášeň ve vztahu a posunou vás dále, ať už je to vaše první rande, nebo desáté výročí svatby. Vašeho partnera to zároveň udrží spokojenějšího a přístupnějšího. Zlepší se vaše spolupráce a váš sexuální život taktéž. Několik dobře mířených doteků vám pomůže dosáhnout svého a partnera o trochu snáze přesvědčit.

Hertenstein, M. J., Holmes, R., McCullough, M., & Keltner, D. (2009). The communication of emotion via touch. Emotion, 9, 566-573.
Heslin, R. (1974, May). Steps toward a taxonomy of touching. Paper presented at the annual meeting of the Midwestern Psychological Association, Chicago, IL.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Návrat k závislosti

Změňte svůj pohled na závislost: není to vaše slabost, ale přirozenost. Začněte být závislí vědoměji.

12 min

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Otevřít audio sekci
Dotkni se člověka
Seriál

Jak flirtovat, svádět a upevňovat vztah? Učte se od zvířat: Dotýkají se. Tisknou. Otírají.

Michal Freeman

  • Vztahy a sex