Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Svůj rozvoj nevymyslíš

Pořád něco hledáme, vymýšlíme a zpochybňujeme. Vyzkoušejte jiný přístup: plně se odevzdejte procesu.

Jan Smetánka

Jan Smetánka

10. 2. 2014

V době nekonečné nabídky pro sebe hledáme jen to nejlepší. Týká se to i osobního a duchovního rozvoje. Neuspokojení střídáme různé školy a přístupy, přešlapujeme na místě, vášnivě obhajujeme nebo rozpačitě zpochybňujeme naše vlastní rozhodnutí. Vyzkoušejte jiný přístup: vyražte a plně se oddejte procesu.

V životě se mi stále potvrzuje, že ty skutečně hodnotné věci vznikají pravidelnou praxí po dlouhou dobu. Ovšem často svou soustavnou práci sabotujeme rozumem a netrpělivostí.

Následující myšlenky uvádím na příkladech, které mi jsou blízké – fyzické cvičení a meditace. O obojím jsou na trhu kvanta úžasné literatury. Můžeme se naplno ponořit do studia a asi nás to bude i bavit. Budeme dost sečtělí na to, abychom se k tématu vyjadřovali v internetových diskuzích nebo před kolegy v práci. Ve skutečnosti ale pořád jen přešlapujeme na místě.

Neposlouchejte se tolik. Stejně většina toho, co se nám běžně v hlavě odehrává, za moc nestojí. Pochyby připlujou, tak je zase nechte odplout.

Jindy střídáme různé školy a přístupy a už dopředu tušíme, že za rohem na nás určitě čeká něco lepšího. Něco, co nám fakt už sedne. Ale příště se to celé jen opakuje a je jen otázka času, kdy to vzdáme.

Učitel a žák

Oblast bojových umění nebo zenová praxe stojí na vztahu učitele a žáka. Žák nerozumuje a nezpochybňuje vedení učitele. Důvěřuje mu.

I když to třeba není ten nejlepší učitel, kterého by mohl mít, vzniká dlouhodobý vztah, ve kterém se žák nachází v rozžhavené peci, kde se hrubý materiál postupně proměnuje v kalenou ocel. Tak dlouho nosí bílý pásek, dokud pásek přirozeně nezčerná.

Co konkrétně myslím, když říkám plně se odevzdat procesu? Následující myšlenky možná poslouží jako inspirace pro vaše první kroky:

  • Když se pouštíte do něčeho nového a nevíte, jestli je to ono, dejte si závazek, že se dané činnosti budete věnovat například měsíc, a pak se rozhodnete. Nakonec měsíc není tak dlouhá doba. Nerozhodujte se po první nebo druhé zkušenosti, tréninku. A proč zrovna měsíc? Ja nevím, mohou to být tři týdny nebo dva měsíce. Pokud se pořád ptáte, vraťte se na začátek článku.

  • Neposlouchejte se tolik. Stejně většina toho, co se nám běžně v hlavě odehrává, za moc nestojí. Pochyby připlujou, tak je zase nechte odplout.

  • Netrapte se tím, že před sebou máte dlouhou cestu a přitom stojíte na jejím úplném začátku. Prostě vyražte a oddejte se tomu. Nakonec před vámi stojí jen ten jeden konkrétní trénink. A na něm záleží, na ničem jiném.

  • Nenechte vaše akce plavat ve vzduchu, dostaňte je na zem tím, že si uděláte (nebo necháte udělat) konkrétní plán, například tréninkový program, a ten dodržujte. Každý trénink zapasujte do svého programu, na konkrétní čas. Bude tam a nic dalšího kolem toho nemusíte řešit. Je to hotová věc.

  • Když v rámci programu zrušíte jeden trénink, nic se neděje, netrapte se výčitkami. Nerušte ale dva tréninky po sobě.

  • Pusťte se pouze do jedné nové věci. Až se stane součástí vašeho života (nebo až vyhodnotíte, že to není vaše cesta), věnujte plnou pozornost další výzvě.

  • Počítejte s tím, že vaše cesta půjde jednou nahoru, jednou dolů. V životě je to vždycky tak.

  • Nezapomeňte si užívat už teď, i když se zrovna kroutíte v rozžhavené peci. Nakonec jde o samotný proces, který nám přináší nové návyky a radost, nikoliv o cílovou stanici, kde máme splněno, hotovo. Splněno nebude nikdy.

Můžete vyrazit a plně se svým krokům odevzdat, nebo můžete přešlapovat na místě. Je to na vás.

Jsou podle vás některé tipy užitečné a použitelné i pro naše vztahy?  

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Volání po lásce

Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?

8 min

Chci nebýt

Myslíte někdy na sebevraždu? Přečtěte si, jak najít pomoc.

11 min

Narušitelé hranic

Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.

12 min

Teď nežiješ

Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.

25 min

Roztříštění

Poztrácené kousky duše je možné zacelit laskavou pozorností věnovanou tělu.

17 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor