Foto: Thinkstock.com
odemčené

Těšte se na svůj vyhazov

Lidský mozek si občas s informacemi hraje jako malé děcko se stavebnicí Lego.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

24. 4. 2009

Všechna náboženství světa podle vědeckého výkladu vznikla na základě přirozené lidské potřeby „mít ve věcech jasno“. Náš mozek zcela přirozeně a neodbytně prahne po vysvětlení, když se nás nějaká situace významněji dotýká a my pro její vyhodnocení nemáme dostatek informací.

Nemá‑li „z čeho vařit“, může mozek začít pracovat se souborem zcela nesouvisejících drobných indicií a skládat z nich celé teorie. Vše do sebe postupně začne zapadat jako kostky lega. Bez ohledu na to, že realita je třeba úplně jiná.

Něco se děje

U výtahu stáli a klábosili kolega se šéfovou. Když vás zahlédli, rychle se rozloučili a oba spěchali do svých kanceláří… Běžná situace, které byste rozhodně nevěnovali pozornost? Přičtěte k tomu pár dalších banalit, třeba nižší prémie za minulý měsíc, odměřené chování nadřízených nebo neuctivé chování podřízených, a váš mozek má téměř kompletní „stavebnici“ pro vybudování neprůstřelné spiklenecké teorie.

Stačí pár hodin nebo dní a z útržků hypotéz máte brzy pevnou konstrukci vaší vlastní virtuální reality. Zatím jsou to jen hypotetické úvahy. Směrem k přesvědčení je ale posunou vaše důvěrné rozhovory s přáteli, kteří jsou za všech okolností na vaší straně a vaše podezření ani v nejmenším nezpochybňují. Naopak, kdybyste sami za pár dní o svém úsudku zapochybovali, pěkně vás v loužičce podrží v domnění, že vám pomáhají.

Bohužel, v této fázi už nejde o banalitu. Vaše nová víra má vlastnosti sebenaplňujícího se proroctví. Pokud uvěříte, že proti vám někdo kuje pikle a že je vaše pozice vážně ohrožena, dříve či později se vám to může splnit.

Don’t worry, be happy

K podobným nedorozuměním dochází v rodinách (nejtypičtější jsou duely s tchyněmi), ve škole, mezi kamarády, ale především mezi kolegy v práci. Zatímco příbuzní, spolužáci a kamarádi se obvykle přes spory přenesou, v zaměstnání může vaše „stíha“ smazat roky poctivé práce, znemožnit zasloužené povýšení a nakonec přimět nadřízeného, aby se vás v rámci nikdy nekončícího ozdravného procesu zbavil a nahradil vás někým, kdo je v pohodě. Falešné obavy jsou z tohoto pohledu nebezpečnější než skutečná falešná obvinění a pomluvy.

Přirozeným projevem ohrožené mysli je totiž potřeba ventilovat své trápení, vytvářet si spojence, získávat další informace, zkrátka se bránit. Třeba i pokoutnými či zcela otevřenými slovními útoky na „nepřítele“. Z domnělé oběti se tak stává strůjce nepohody na pracovišti a adept na vyhazov.

Darujte předplatné

Koupit

Šéfové a majitelé firem nade vše cení spolupracující a spokojené zaměstnance. Spíš než porozumění a spravedlivé rozhodování od nich čekejte rázný a logický zásah, který jim zajistí klid na práci. Proto platí pravidlo číslo jedna, které si ještě podrobněji vysvětlíme: Své rozpoložení na pracovišti neventilujte!

Jak se bránit bludu

Dá se tomu bránit? Vždyť v úvodu jsme si řekli něco o přirozeném a neodbytném projevu lidské mysli! Ano, a právě v této větě se skrývá cenná informace, která vám může usnadnit život.

Myšlenkám, jež laicky označujeme za paranoidní, podléhají i velmi inteligentní lidé. Napadají řadové zaměstnance, manažery, ředitele firem i akcionáře podniků. Každého trochu jinak, ale s velice podobnou intenzitou. Naštěstí je celkem snadné rozpoznat, kdy náš mozek „maká“ na vytvoření falešného vzorce tam, kde žádný není. V noci se převalujete a myslíte na své trable. Vykládáte o tom do úmoru blízkým, od kamarádů chcete slyšet, jak by situaci řešili oni.

Zabrzděte. Připomínejte si, že tohle jsou velmi pravděpodobně jen takové hrátky vaší mysli, jíž chybějí skutečné informace. A jak jsme si řekli, hrátky dost nebezpečné pro vaši kariéru. Máte‑li nutkavou potřebu mluvit o svých obavách doma a s přáteli, budiž. V práci ale zachovejte chladnou hlavu. Snažte se být dokonce pohodovější a produktivnější než obvykle. Nemožné? Čtěte dál.

Pohrajte si se svou myslí

Využívejte celý web.

Předplatné

Klidně si připusťte, že vaše obavy mohou být oprávněné, a hledejte nejlepší řešení pro případ, že se naplní katastrofický scénář. Budete‑li těmto konstruktivním myšlenkám věnovat tolik energie, jako byste dokázali věnovat sebelítosti a zášti vůči domnělým či skutečným nepřátelům, určitě na něco dobrého přijdete. Případné změny se přestanete bát a nejspíš si brzy řeknete: Ok, ať to je, jak chce, já budu v pohodě.

Dost možná se začnete z otevření nových možností radovat, a dokonce se budete na případnou profesní změnu těšit. Jak se to projeví ve vaší práci? Budete vyladění, nebudete si všímat banalit, jež by vás jindy rozhodily, pocítíte vnitřní klid. Zkrátka budete v pohodě a vaše okolí si toho začne všímat, protože s takovými lidmi se dobře dělá. Když to zvládnete, váš šéf vás nejspíš nikdy nepustí, abyste mohli zrealizovat svůj vysněný plán B.

Co když ale chmury ve vaší hlavě nejsou žádné výmysly? Co když jste na to skutečně kápli a svým důvtipem jste odhalili, že vám někdo škodí? V tom případě se přece na vaší strategii nic nemění! Pohrávejte si v hlavě s alternativními podobami své budoucnosti a vybírejte si, která je pro vás nejlákavější. Vždyť nejspíš už z vlastní zkušenosti víte, že komplotům, pomluvám a nedorozuměním se v pracovním kolektivu nevyhnete a že nejlíp ze všeho vždycky vyjde ten, kdo za všech okolností zůstává v klidu.

Články k poslechu

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

Útěcha ve střídmosti

Můžeme si život udělat bohatší tím, že ho o něco ochudíme.

12 min

Jak velký je člověk

Pokora otevírá oči před pravdou. Proto je úzce spojena se sebepoznáním.

13 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

24. 4. 2009

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.