Nový audiobook: Tohle je štěstí
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Jeremy Geddes

Uhoněný flákač

Prokrastinace a hyperaktivita k sobě mají blíž, než byste čekali.

15:40
Lenka Šilerová

Lenka Šilerová
Psycholožka

10. 1. 2022

Napsání tohoto článku plánuji už dlouho. Úplně upřímně, prokrastinuji ho už dlouho, první myšlenka přišla někdy v květnu. Napsala jsem mezitím řadu jiných textů, takže to není tím, že bych doopravdy neměla čas. Ospravedlňuji se před sebou, že stále sbírám střípky a podněty, že to určitě vylepším, že prostě nemám dost materiálu pro článek. Že téma „zraje“. Ano, témata mi postupně v hlavě zrají, ale víc než půl roku, to je dost. Zejména na člověka, který je poměrně výkonný. Článek neměl žádný deadline, nikomu jsem ho neslíbila, žil dlouho jen v mé hlavě. A tak jsem psaní posouvala, nestanovila jsem si žádný konkrétní čas, kdy text dokončím. I kdybych to udělala, asi ho nedodržím. Koneckonců, není zásadní pro mou praxi, existenci, pro mé klienty, studenty a navíc, donedávna neměl termín odevzdání.

Možná si teď říkáte, proč tak zdlouhavě popisuji proces psaní článku, proč vysvětluji důvody. Asi tušíte, že souvisejí s dnešním tématem. A možná se ve výše popsaném poznáváte, možná vám to připomíná důvody, kvůli kterým jste se zatím nedostali k vašim projektům, textům, aktivitám, které byste chtěli či měli uskutečnit. Možná jste článek rozklikli kvůli slovu prokrastinace a hledáte další návod, jak s ní zacházet. Nebo jak jí porozumět.

A možná vám něco připomněla věta o výkonném člověku nebo zmínka o hyperaktivitě. Možná jste neskutečně výkonní, aktivní, zvládáte práci za dva, postaráte se o rodinu, cvičíte, vaříte zdravě, organizujete program pro kamarády či komunitní akce. Občas sice nevíte, kdy přestat, občas si uvědomíte, že je toho nějak moc, ale jedete dál. I přes sebe, přes svoje možnosti.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Aleš Borecký

Aleš Borecký

Psycholog

Péče o duši potřebuje komunikační prostor, přísun inspirace, různé pohledy, zajímavé myšlenky a silné příběhy. Smícháme-li tyto ingredience dohromady, můžeme ochutnat jedinečný koktejl plný chuti a výživy. Tomuto koktejlu se říká také Psychologie.cz.

Leona Rajdlová Dyrehauge

Leona Rajdlová Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

Pamatuju si, jak jsme se před mnoha lety potkali se zakladateli Psychologie.cz v kavárně a vymýšleli koncepci webu, o čem by se mělo psát a co by tak čtenáři ocenili. Ve vzduchu bylo cítit vzrušení a zápal pro věc. Říkala jsem si, že tohle půjde, že tihle chlapíci jsou moc milí a tvořiví. A taky že jo. Psychologie.cz funguje, jak pro nás psychology, tak pro čtenáře. A já to oběma stranám ze srdce přeju.

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka

Terapeut

Jak málo člověk ví o sobě samém. Jak málo se ve veřejném prostoru mluví o tom, co se v nás lidech odehrává. Čím více se doba vyhrocuje, tím spíše se snaží člověk porozumět tomu, co se to děje. Chce pochopit proč lidé jednají tak, jak jednají, chce vědět proč se věci dějí právě tak, jak se dějí. Chceme vědět, proč se tolik odcizujeme jeden druhému navzájem. Chceme být blíže jeden druhému a přitom nejsme blízko ani sami sobě. Proto vítám každý prostor, kde se o takových věcech může mluvit. O to více, pokud je otevřený, kultivovaný a nechává čtenářům prostor pro vlastní úsudek. Psychologie.cz taková je. Roste spolu s námi.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.