Foto: Thinkstock.com
odemčené

Umění požádat

Požádat nebo se dobře zeptat patří ke schopnostem, které vás mohou v životě skutečně posunout.

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

7. 10. 2014

Kolikrát jste promarnili nějakou příležitost tím, že jste se nezeptali, o něco jste někoho nepožádali, a pak jste toho litovali? Proč je pro někoho jednoduché položit obyčejnou otázku, zatímco pro druhého je to něco nepřekonatelně obtížného?

K psaní tohoto článku mě inspirovala umělkyně Amanda Palmerová. Dnes je to zpěvačka, která založila poměrně úspěšnou skupinu. Dříve se však živila jako dvou a půl metrová živoucí socha nevěsty na ulici. Tím si vydělávala na své živobytí. Za každý dar, který dostala od lidí, věnovala květinu a dlouhý pohled do očí.

Během svého působení na ulici si vyslechla od lidí spoustu narážek. Jednou z nejčastějších byla věta: Najdi si konečně práci! Zraňovalo ji to, ale také motivovalo k tomu, aby založila svoji hudební skupinu a začala si vydělávat hudbou.

I když její hudební kariéra vylétla strmě vzhůru, nikdy neopustila bednu, na které kdysi stála jako nevěsta, ani klobouk, který držela v ruce.

  • Po koncertech žádala své fanoušky o různé věci. Její schopnost požádat o pomoc nebo o peníze široké publikum se rozrostla působením na internetu a sociálních sítích.
  • Odvděčovala se lidem tím, že začala svoji hudbu, kdykoli to bylo jen trochu možné, „darovat“. Uspořádala řady bezplatných koncertů po kavárnách nebo knihovnách v různých koutech světa.
  • Jednou potřebovala půjčit piano, napsala to na Twitter a v několika minutách se našel člověk, který byl ochoten jí ho obstarat – a také to udělal.
  • Rozhodla se doslova vykašlat na hudební průmysl a založila jeden z největších crowdfundingových hudebních projektů, se kterým měla obrovský úspěch. Pro podporu své hudby požádala široké publikum o sto tisíc dolarů. Lidé její skupině darovali přes milion.

Vyslechla si opět spousty narážek, ale neudělala nic špatného – prostě požádala a něco za to lidem dávala. Je zřejmé, že Palmerová získala úspěch ve své kariéře především tím, že o to doslova požádala. Nenutila lidi platit – prostě požádala a nechala druhé rozhodnout se, zdali ji chtějí v jejím působení podpořit.

Žádat je fér

Trvalo jí, než si uvědomila, že žádat o věci je fér. Říká se: Nedostaneš, co si zasloužíš, dostaneš spíše to, o co požádáš. Angličtina má také pěknou metaforu: The squeaky wheel gets the grease. Něco jako skřípající kola dostanou olej. Jednou z možností, jak tedy lidem ukázat, že si zasloužíte víc, je říci si o to. Lidé, kteří se nebojí žádat o pomoc, jsou v životě úspěšnější, protože si o to, co potřebují, prostě řeknou. Zní to jednoduše, že?

Čím více máte vy sami jasno, tím lépe můžete i druhým objasnit, co je vaším přáním – tedy i dobře požádat.

Proč je pro mnohé z nás tak složité požádat druhé o cokoli? Žádat a ptát se nás dělá zranitelnými. A nikdo nechce vypadat jako ten, kdo potřebuje pomoc. Pravděpodobně z kulturního hlediska to většině přijde jako něco nevhodného nebo nenormálního. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste hráli divadlo, že například něčemu rozumíte, a v hloubi duše jste žádali o vysvětlení, ale strach a ostych vám nedovolil se zeptat. Nechtěli jste vypadat jako ti, kteří nevědí – zkrátka jako nedostateční v očích druhých.

Požádat nebo se dobře zeptat patří ke schopnostem, které vás mohou v životě skutečně posunout. Naučit se dobře ptát a zároveň umět říkat NE jsou schopnosti, na kterých úspěšní lidé intenzivně pracují a snaží se je dobře ovládat. Vědí totiž proč.

Když se dobře zeptáte nebo požádáte,

  • můžete získat to, co chcete, rychleji: šetříte tak čas a energii
  • můžete si vyjednat výhodnější podmínky
  • trénujete se v komunikaci a posouváte své hranice jednání bez ostychu
  • stoupnete v očích druhých: na lidi, kteří se nebojí zeptat, je nahlíženo dobře
  • budete zvídavější a více se dozvíte
  • dostanete do svého života všeobecně více prosperity.

Perfektní nástroje nám nepomohou, pokud nebudeme schopni dávat a přijímat beze strachu, tvrdí Palmerová. Možná si říkáte, co tato pouliční umělkyně mohla lidem kromě květiny nabídnout. Kromě květin nabídla svým příznivcům dlouhý oční kontakt, kterým vyjadřovala uznání. Svým hudebním fanouškům věnovala hudbu zdarma a na svém blogu se dělila o své zajímavé příběhy, které inspirovaly další. Lidé jí za to byli ochotni dát, o co požádala.

Darujte předplatné

Koupit

Zákon energetické výměny

Z toho vyplývá, že pokud o něco sami žádáme, měli bychom být připraveni něco hodnotného na oplátku nabídnout. Dávat a přijímat – je to jakási energetická výměna, která velmi dobře funguje, když se dodržují určitá pravidla, a nemusí zde nutně hrát roli peníze. Podceňovat bychom neměli ani hodnotu vztahů, které si odpradávna vytváříme. Vzájemným propojováním si v životě děláme přátele.

Palmerová si své příznivce získala tím, že byla autentická a upřímná, sdílela s lidmi svůj životní příběh. Tím se s nimi také propojovala a tvořila si stále větší skupinu přátel a fanoušků. Nebála se je požádat o pomoc a za to jim samozřejmě něco nabídla. Dodržela všechny aspekty tohoto „výměnného obchodu“ a všichni z něj zároveň profitovali. Proběhla tedy absolutně nenucená a přirozená výměna s dobrým pocitem na konci.

Jak se tedy naučit požádat beze strachu a dovolit tak lidem, aby byli ochotni vám dát, co žádáte? Možná zde najdete tip pro sebe:

1. Poznejte, co chcete

Je to zřejmý krok, který je ale velmi často přehlížen. Lidé si málokdy přesně uvědomí, co vlastně doopravdy chtějí. Dvě stě tisíc na financování projektu? Rande s dámou? Napsat knihu?

Není na škodu věnovat trochu času přemýšlení, co je přesně to, co chci. Je dobré být velmi konkrétní a zjistit si všechny aspekty okolo. Čím více máte vy sami jasno, tím lépe můžete i druhým objasnit, co je vaším přáním – tedy i dobře požádat.

Možná zjistíte, že vaše přání není niterné. Pak stojí za to se ptát, proč za ním tedy chcete jít.

2. Máte dostatečný důvod?

Jak moc chcete to, co chcete? Patří to mezi vaše tři hlavní priority? Co všechno se ve vašem životě změní, pokud toho dosáhnete? Odpovězte si na všechny tyto otázky. Nevnímáte‑li dostatečný důvod a smysl, proč za něčím jít, nebudete úspěšní ani při rozhovorech s druhými lidmi. Musíte být stoprocentně přesvědčeni, že to má skutečně tak být.

3. Chce to i vaše srdce?

Možná něco rozumově skutečně chcete, ale chce to i vaše srdce? Rezonuje váš cíl s tím, kdo jste a za čím si stojíte? Zkoumat niterné pocity se vyplatí, protože tam někde hluboko uvnitř se rozhoduje o tom, zdali je to, co chcete, pro vás skutečně správné. Pokud bude vaše přání v souladu se srdcem i hlavou, pak jste na správné cestě ho i uskutečnit.

Možná zjistíte, že vaše přání není niterné. Pak stojí za to se ptát, proč za ním tedy chcete jít. Co chcete sobě nebo okolí dokázat? Možná je to naopak a v dosažení cíle vám brání některé programy, které zpochybňují vaše schopnosti apod. Skrze svá přání a touhy můžete dobře poznat i sami sebe, případně některé slabiny, nad kterými stojí za to se pozastavit.

4. Požádejte o to, co chcete

A nyní to nejdůležitější. Je potřeba prostě požádat, jak již bylo zmíněno výše. Zeptat se nebo požádat vás může dělat zranitelnými. Je dobré si uvědomit, že něco chtít a požádat někoho jiného je lidské. Vyžaduje to spojení mezi vámi a tím, koho žádáte. Pokud se nezeptáte, odpověď je už předem jasná – NE. Ostych a strach z odmítnutí je jedním z rizik, které budete podstupovat. Ale co kdyby se to povedlo? Co kdyby bylo vašemu přání vyhověno? Stojí to za to o to požádat?

Pokud cítíte, že to tak opravdu chcete, jednejte okamžitě i za cenu, že to nemusí vyjít.

5. Zaklepejte na správné dveře

Čím konkrétnější budete, tím lépe. Znám jedno zařízení, kde nabízejí maminkám možnost hlídání dětí a zároveň využití kancelářských prostor pro jejich pracovní aktivity. Když potřebovali své nově otevřené centrum zpropagovat, cílovou skupinou byly zcela pochopitelně maminky. Nemělo smysl ztrácet čas dotazováním se všude a všech, když všichni jejich služeb nevyužijí. Marnili by energii svou i energii dalších lidí, kteří nabízené služby nevyužijí.

  • Koncentrací na užší okruh lidí získáte paradoxně více. Okruh těchto lidí v případě, že bude spokojen, rozšíří povědomí o vás a vašem projektu těm správným lidem dále.
  • Jiným příkladem může být typická situace, kdy si potřebujete říci o navýšení mzdy. Jeden zaměstnavatel trénoval své lidi v tom, že jim přidal až tehdy, když si o to byli schopni sami říci. Někteří svým otálením prodělali dost peněz.

Někdy nemá smysl čekat, až na to bude vhodná chvíle – ta nemusí přijít nikdy. Pokud cítíte, že to tak opravdu chcete, jednejte okamžitě i za cenu, že to nemusí vyjít.

6. Trénovat a trénovat

Umění požádat nebo se zeptat si nejlépe osvojíte tím, že to budete dělat. Přestože zpočátku zcela přirozeně cítíte strach, čím častěji budete do podobných situací vstupovat, tím lépe se budete v této disciplíně cvičit. Mistrovství přichází tehdy, pokud nemáte sebemenší problém o cokoli požádat a cítíte se u toho zcela přirozeně. Sebevědomí se vám bude navyšovat s drobnými vítězstvími.

Jak ještě zvýšit své šance?

  • Nezahlcujte: ptejte se stručně, jasně a výstižně.
  • Ptejte se například kdo, co, kdy, kde, jak. S proč buďte opatrní: ptáte‑li se proč, lidé mají tendenci sklouzávat k výmluvám a mohou se s vámi cítit jako u výslechu.
  • Stále mějte na paměti, kam míříte a co je vaším cílem – lépe se vám budou klást otázky.
  • Budujte důvěru a zajímejte se upřímně o druhé.
  • Pracujte s pauzou. Po položení otázky nepokládejte vzápětí další, dejte lidem také prostor přemýšlet.

Články k poslechu

Dopis mámě

Odpustit nedokážu. Pocity se zdají příliš těžké. Co vlastně cítím?

13 min

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

7. 10. 2014

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.